صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

معرفی بهترین باز‌ی‌ها و اپلیکیشن‌های آیفون، آیپد و مک در سال ۲۰۲۰اپل برگزیده بهترین اپلییکیشن‌های سال ۲۰۲۰ خود را اعلام کرد. این چیزیست که اپل «بهترین‌های ۲۰۲۰ اپ استور» نامیده است و، برخلاف گوگل (که لیستی مشابه با این دارد)، اپل این لیست را به «۱۵ اپ و بازی جالبی که در سال ۲۰۲۰ الهامبخش دنیا بوده‌اند» محدود کرده است. لازمه قرار گرفتن در لیست اپل این است که اپها و بازی‌ها از نظر «تاثیر مثبت، مفید بودن و اهمیت فرهنگی» قابل توجه باشند.

 

به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، بهترین اپ سال آیفون Wakeout بود، که یک ورزش نرمش و ورزش برای افراد دارای مشغله زیاد است. این اپ برای آیفون، آیپد و اپل واچ کار می‌کند. اپ سال اپل برای آیپد هم Zoom برای چت ویدئویی بود.

 

اپلیکیشن سال اپل تی‌وی +Disney، و اپ سال مک هم Fantastical بود که توسعه‌دهنده آن Flexibits است. این یک اپ تقویم است که بر روی دستگاه‌های مختلف، شامل MacOS، آیپد، آیفون و اپل واچ، کار می‌کند. اگر شما به دنبال گزیده اپل برای بهترین اپ اپل واچ سال می‌گردید، پاسخ شما اپ آرامبخشی Endel است.

 

Genshin Impact برنده بهترین «بازی سال» از سوی هم اپل و هم گوگل در سال ۲۰۲۰ شد، که نشانه اقبال جهانی به این بازی است. اپل آن را گیم سال اپل نامید، و گوگل آن را گیم سال برای تمام اندروید لقب داد. گیم آیپد سال Legends of Runterra بود.

 
بازی سال اپل تی‌وی آنگونه که اپل اعلام کرده  Dandara Trials of Fear بود. اپل بازی Disco Elysium را گیم سال برای Mac نامید. و Sneaky Sasquatch به عنوان بازی سال Apple Arcade در سال جاری معرفی شد.

 

اپل همچنین اپلیکیشن‌های Shine، Explain Everything Whiteboard و Caribu را به عنوان دارای تاثیر فرهنگی چشمگیر برای پلتفرم‌های موبایل دانست. همچنین این شرکت باری دیگر خاطرنشان کرد که چگونه Pokemon GO تاثیرگذاری چشمگیری داشته است، که امسال دلیل آن انتقال موفق این بازی از یک گیم اجتماعی بیرون از خانه به یک گیم دارای کاربری ترکیبی با تجربیات فراوان درون خانه‌ای بود.

اپل همچنین به نکته اشاره کرد که اپ ShareTheMeal (متعلق به برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد) نه تنها از نظر فرهنگی تاثیرگذار بود، بلکه حقیقتا در زندگی دیگران تفاوت را رقم زد «به طوری که بیش از ۸۷ میلیون وعده غذایی تا این تاریخ از طریق آن توزیع شده است».

 


دسامبر 6th, 2020 | 3 views | دسته: تازه ها

Horse Ridge II، تراشه کوانتومی اینتل، با بهبودهای انقلابی معرفی شد


تاریخچه‌ی محاسبات کوانتومی شاید به کمتر از یک دهه برسد؛ اما در همین زمان ‌کم، ایده‌ها و قدرتی انقلابی را نوید می‌دهد که می‌تواند پردازش‌های آینده را در کسری از ثانیه انجام دهد. کامپوترهای مبتنی‌بر کوانتوم می‌توانند عملکرد پردازشی به‌مراتب بسیار سریع‌تر و دقیق‌تری در‌مقایسه‌با کامپیوترها و ابرکامپیوترهای سنتی ارائه دهند. ایده‌ی اصلی نهفته در کامپیوتر‌های کوانتومی این است که می‌توان از خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها استفاده کرد.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

کامپیوترهای کوانتومی با تکیه‌بر ویژگی‌های کوانتوم ذرات زیراتمی، برخی محاسبات را سریع‌تر از کامپیوترهای کلاسیک انجام می‌دهند. در کامپیوترهای سنتی، محاسبات پردازشی در مبنای ۲ انجام می‌شود و هر بیت در وضعیت خاموش یا روشن قرار می‌گیرد؛ اما واحد اطلاعات کوانتومی، کیوبیت (qbit)، با استفاده از ویژگی‌های مبتنی‌بر کوانتوم می‌تواند وضعیت خاموش و روشن یا هر مقداری بین آن‌ها را ارائه دهد که به آن برهم‌نهی (Superposition) می‌گویند.

بااین‌اوصاف، غول‌های تکنولوژی، از‌جمله اینتل و IBM و گوگل برای دستیابی به برتری کوانتومی در حال رقابت هستند؛ زیرا بر این باورند که این پردازش‌ها آینده‌ی صنعت را شکل خواهد داد. حال اینتل تراشه‌ی جدیدی برای پردازش‌های کوانتومی رونمایی کرده است که می‌تواند نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهدافش برای تأمین قدرت نسل بعدی کامپیوترهای کوانتومی ایفا کند.

مقاله‌ی مرتبط:

اینتل امروز در رویدادی مجازی که در آزمایشگاهش برگزار شد، نسل دوم تراشه‌های کنترل محاسبات کوانتومی‌اش را معرفی کرد. این تراشه که با نام رمز Horse Ridge II شناخته می‌شود، نقطه‌ی عطف دیگری برای عملی‌تر‌کردن محاسبات کوانتومی و غلبه‌بر مقیاس‌پذیری محسوب می‌شود و درواقع، نسل جدید کنترل‌کننده‌ی Horse Ridge به‌حساب می‌آید که سال ۲۰۱۹ معرفی شد. تراشه‌ی جدید تیم آبی توانایی و یکپارچه‌سازی بیشتری برای کنترل کامپیوتر کوانتومی ارائه می‌هد و به‌عنوان هدف بلندمدت اینتل برای دستیابی به برتری کوانتومی به‌حساب می‌آید.

پوستر رقابت کوانتومی اینتل

محققان اینتل برای دستیابی به بهینگی و درعین‌حال ویژگی‌های پایدار و جدید، این تراشه را برمبنای سیستم-روی-تراشه مقیاس پذیر (به‌اختصار SOC) طراحی کرده‌اند تا در دمای برودتی کار و الکترونیک کنترل را ساده‌سازی کند و اتصالات موردنیاز برای مقیاس‌های ظریف و کار با سیستم‌های بزرگ محاسبات کوانتومی را فراهم کند.

گفتنی است اکثر سیستم‌های محاسبات کوانتومی فقط در دمای نزدیک به انجماد کار می‌کنند؛ اما اینتل می‌کوشد این وضعیت را تغییر دهد؛ ازاین‌رو، تراشه‌ی کنترل‌ جدید باید صدها سیم را از بین ببرد که داخل جعبه‌ی بسیار خنک موسوم به یخچال، کامپیوتر کوانتومی را در خود جای داده است. به‌عبارت‌دیگر، اینتل باید به‌جای استفاده از محفظه‌ی یخچال و تعداد زیادی از سیستم‌های خنک‌سازی، به قابلیت‌های پردازنده کنترل‌کننده‌ی جدید اتکا کند که این امر می‌تواند جهشی بزرگ برای پردازش‌های کوانتومی محسوب شود.

درحال‌حاضر، محققان کوانتوم فقط از تعداد کمی کیوبیت یا بیت کوانتوم (واحد اندازه‌گیری) استفاده می‌کنند که با استفاده از سیستم‌های کوچک‌تر و با طراحی سفارشی، با مکانیسم‌های پیچیده‌ی کنترل و اتصال احاطه شده‌اند. کاربرد محاسبات کوانتومی برای استفاده به‌منظور رفع مشکلات دنیای واقعی، قبل از هر چیز به توانایی مقیاس‌گذاری و کنترل هم‌زمان هزاران کیوبیت و با هماهنگی بسیار بستگی دارد. افزون‌براین، افزایش تعداد کیوبیت باعث ایجاد موارد دیگری می‌شود که ظرفیت و عملکرد سیستم کوانتومی را به چالش می‌کشند.

یکی از این تأثیرات بالقوه می‌تواند کاهش هماهنگی (وفاداری) و عملکرد کیوبیت‌ها باشد. در توسعه‌ی نسل نخست Horse Ridge، اینتل فناوری مالتی پلکسینگ را بهینه‌سازی کرده بود که به سیستم کمک می‌کرد مقیاس و کاهش خطاهای ناشی از تغییر فاز را ایجاد کند. تغییر فاز پدیده‌ای است که می‌تواند هنگام کنترل بسیاری از کیوبیت‌ها در فرکانس‌های مختلف رخ دهد و به برخورد متقابل بین کیوبیت‌ها منجر شود.

مهندسان می‌توانند فرکانس‌های مختلفی که در Horse Ridge استفاده می‌شوند، با دقت تحسین‌کننده‌ای تنظیم کنند و این موضوع به سیستم کوانتومی کمک می‌کند هنگام کنترل چند کیوبیت با همان خط فرکانس رادیویی (RF) برای ایجاد تغییر فاز، با آن سازگار می‌شود و به‌طور خودکار اصلاح و باعث بهبود قابلیت اطمینان دروازه (ورودی) کیوبیت می‌شود.

پردازنده‌ی کوانتومی اینتل Horse Ridge

نسل نخست تراشه‌ی Horse Ridge 

طبق گفته‌های جیم کلارک، مدیر سخت‌افزار کوانتوم در گروه تحقیقاتی کامپوننت‌های اینتل، محققان اینتل با استفاده از کنترل‌کننده‌ی دمای برودتی موسوم به Horse Ridge II، توانایی دست‌کاری و خواندن حالات کیوبیت و کنترل قابلیت چندین دروازه‌ی موردنیاز برای درهم‌پیچیدن چندین کیوبیت را ایجاد کرده‌اند.

در این رویداد، اینتل به برتری تراشه و مکانیزم جدیدش اشاره و به این نکته اشاره می‌کند که سیستم‌های اولیه‌ی کوانتومی کنونی برای استفاده در دمای اتاق از لوازم الکترونیکی بسیاری، ازجمله کابل‌های کواکسیال استفاده می‌کنند که به تراشه‌ی کیوبیت داخل یخچال رقیق‌شده منتقل می‌شوند. به‌همین‌دلیل، تراشه‌ای که در تصویر بالا می‌بینید، با سیم‌ها و سیستم‌های خنک‌کننده برودتی احاطه شده است. این روش به‌دلیل ابعاد ظاهری، هزینه، مصرف برق و بار حرارتی واحد برودتی، مقادیر زیادی کیوبیت را در نظر نمی‌گیرد و به‌نوعی آن را هدر می‌دهد.

اینتل با استفاده از نسل نخست Horse Ridge و حذف نیاز به چندین قفسه‌ی تجهیزات و هزاران سیم تعبیه‌شده در یخچال به‌منظور کارکرد ماشین کوانتومی، اولین گام مهم را برای رفع این مشکلات برداشت. تیم آبی این ابزارهای حجیم را با سیستم کاملا یکپارچه (SoC) جایگزین و طراحی سیستم را ساده کرده‌اند و با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌ی پردازش سیگنال برای تسریع زمان نصب و بهبود عملکرد کیوبیت، این امکان را برای تیم مهندسی فراهم می‌کند که با هدف مقیاس‌دهی مؤثر به سیستم کوانتومی، از تعداد بیشتری کیوبیت استفاده کنند.

تراشه کوانتومی اینتل

همان‌طورکه گفته شد، تراشه‌ی Horse Ridge II برپایه‌ی همان نسل اول SoC‌های کوانتومی اینتل ساخته شده است و از قابلیت تولید پالس‌های RF برای دست‌کاری وضعیت کیوبیت موسوم به «درایو کیوبیت» بهره می‌گیرد. این دو ویژگی کنترل اضافی را فراهم و زمینه‌ساز ادغام بیشتر کنترل‌های الکترونیکی خارجی SoC را در داخل یخچال برودتی هموار می‌کنند. به‌عنوان مثال، خصیصه‌ای به‌نام «بازخوانی کیوبیت» امکان خواندن وضعیت فعلی کیوبیت را فراهم می‌کند. بازخوانی کیوبیت ویژگی مهمی به‌حساب می‌آید؛ زیرا امکان تشخیص حالت کیوبیت روی تراشه را با تأخیر کم و بدون ذخیره‌ی مقدار زیادی داده فراهم می‌کند؛ بنابراین، باعث صرفه‌جویی در حافظه و قدرت می‌شود.

میکروکنترلر با استفاده از تکنیک‌های دیجیتال پردازش سیگنال، فیلتر اضافی را روی پالس‌ها اعمال و به کاهش تقابل بین کیوبیت‌ها کمک شایانی می‌کند. ناگفته نماند اینتل Horse Ridge II را با فرایند ساخت ۲۲ نانومتری کم‌مصرف و استفاده از ترانزیستورهای FinFET ساخته است و در دمای ۴ کلوین(منفی ۴۵۲ درجه‌ی فارنهایت) کار می‌کنند. FinFET نوعی خاص از ترانزیستورها محسوب می‌شود که حالتی سه‌بُعدی دارند و به‌جای یک گیت، از چند گیت بهره می‌برند و کارایی بسیار گسترده‌ای به‌ارمغان می‌آورند. به‌طور‌کلی، سیلیکون چرخش کیوبیت زیربنای تلاش‌های کوانتومی اینتل محسوب می‌شود و ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند به آن‌ها اجازه دهد در دمای ۱ کلوین یا بیشتر کار کنند. فناوری یادشده به‌طور درخورتوجهی مشکلات یخچال سیستم کوانتومی را کاهش می‌دهد.

اینتل قرار است فوریه‌ی ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)،  اطلاعات تکمیلی را در کنفرانس بین‌المللی مدارهای جامد (ISSCC) ارائه دهد. بااین‌حال در کنفرانس امروز، از پیشرفت در تلفیق فوتونیک با سیلیکون مقرون‌به‌صرفه و با حجم زیاد خبر داد. این پیشرفت‌ها نشان‌دهنده‌ی پیشرفت حیاتی در زمینه‌ی اتصال‌های اپتیکال است که به مشکلات روبه‌رشد درزمینه‌ی مقیاس عملکرد ورودی و خروجی الکتریکی می‌پردازد؛ زیرا حجم بار کاری داده‌ها به‌طور فزاینده‌ای بر ترافیک شبکه در مراکز داده غلبه می‌کند. در رویداد یادشده، اینتل پیشرفت‌هایی درزمینه‌ی بلوک‌های اصلی فناوری از‌جمله کوچک‌سازی و زمینه‌ساز هم‌گرایی دقیق‌تر فناوری‌های اپتیکال و سیلیکون را نشان داد.

صنعت محاسبات به‌سرعت در حال نزدیک‌شدن به محدودیت‌های عملی در عملکرد الکتریکی ورودی‌ و خروجی است. ازآنجاکه تقاضای پهنای باند برای محاسبه مرکز داده دائما افزایش می‌یابد، ورودی و خروجی‌های الکتریکی برای هم‌گام‌سازی مقیاس‌بندی نمی‌شوند؛ درنتیجه دیواری درمقابل قدرت ورودی و خروجی را ایجاد کرده است که به محدودشدن عملیات محاسباتی منجر می‌شود.

اکنون اینتل برای رفع این مشکل امیدوار است با واردکردن مستقیم ورودی و خروجی اپتیکال به سرورها و بسته‌های تراشه، بتواند این سد را برطرف و به داده‌ها کمک کند مؤثرتر حرکت کند. افزون‌بر‌این، اینتل پیشرفت مهمی در بلوک‌های سازنده‌ی مواد را نشان داد که تولید نور، تقویت، ردیابی، مدولاسیون، مدارهای رابط مکمل نیمه‌رسانای اکسید فلز (CMOS) و یکپارچه‌سازی بسته‌ها را شامل می‌شود و همگی برای دستیابی به فوتونیک یکپارچه ضروری به‌حساب می‌آیند.

نمونه اولیه‌ای که در این رویداد نشان داده شد، شامل اتصال فشرده فناوری‌های فوتونیک و CMOS است که به‌عنوان اثبات مفهوم ادغام کامل فوتونیک نوری در آینده با سیلیکون محاسبات هسته‌ای عمل می‌کند. همچنین، اینتل تعدیل‌کننده‌های micro-ring را به‌نمایش گذاشت که هزار برابر کوچک‌تر از اجزای سنتی هستند. اندازه‌ی بزرگ و هزینه‌ی تعدیل‌کننده‌های سیلیکون متداول مانعی برای واردکردن فناوری اپتیکال روی بسته‌های سرور است که به ادغام صدها نسخه از این دستگاه‌ها نیاز دارند. گفتنی است نتایج ترکیبی به‌دست‌آمده‌ی کنونی راه را برای کاربرد گسترده‌ی فوتونیک سیلیکون به‌منظور استفاده‌ی فراتر در لایه‌های بالای شبکه به داخل سرور و بسته‌های سرور آینده هموار می‌کند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی نسل دوم تراشه‌های کنترل‌کننده‌ی محاسبات کوانتومی اینتل چیست؟


دسامبر 5th, 2020 | 3 views | دسته: تازه ها

آموزش ایجاد QR Code در مرورگر کروم


رسانه کلیک – استفاده از QR Code ها یک روش راحت و آسان برای به اشتراک‌گذاری آدرس‌های اینترنتی است. از آنجایی که این روزها استفاده و ایجاد QR Code میان کاربران اینترنت رواج زیادی پیدا کرده است ابزارهای قدرتمندی برای ایجاد QR Codeها توسط توسعه‌ دهندگان اپلیکیشن ساخته شده است.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد QR Code استفاده از مرورگر کروم است. در این مطلب به شما یا می‌دهیم که چگونه با استفاده از مرورگر کروم روی دسکتاپ و سیستم‌عامل اندروید QR Code بسازید.

ایجاد QR Code در مرورگر کروم روی دسکتاپ

برای تولید QR Code از طریق مرورگر کروم به روش زیر عمل کنید:

ابتدا مرورگر کروم خود را باز کنید. در نوار آدرس Chrome://flags را تایپ کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید. در نوار جستجو، عبارت QR Code را تایپ کنید. کلیک Enter را فشار دهید. بعد از انجام این کار باید یک گزینه با عنوان Enable Sharing Page Via QR Code، مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده شود.

ایجاد QR Code

این گزینه در حالت پیش‌فرض فعال نیست و باید آن را در منوی آبشاری که در صفحه قرار دارد، انتخاب کنید.

ایجاد QR Code

روی گزینه Relaunch کلیک کنید. به محض اینکه کروم باز شد، وارد وب سایتی که می‌خواهید برای آدرس URL آن QR Code ایجاد کنید شده و سپس نشانگر ماوس را روی آدرس آن قرار دهید. چند آیکون زیر آن برای شما نمایش داده می‌شود. روی آیکونی که شبیه به یک QR Code است کلیک کنید.

ایجاد QR Code

با کلیک روی این آیکون QR Code مورد نظر شما ایجاد می‌شود و شما می‌توانید آن را به راحتی دانلود کنید. شما می‌توانید از افزونه‌های نصب شده روی کروم نیز برای ایجاد QR Code استفاده کنید. برای این کار ابتدا افزونه QR Code را دانلود کرده و آن را روی مرورگر کروم خود نصب کنید. بعد از دانلود افزونه برای اضافه کردن آن به مرورگر روی دکمه Add to Chrome کلیک کنید.

ایجاد QR Code

در این حالت افزونه به مرورگر شما اضافه خواهد شد بدون اینکه نیازی به باز و بسته کردن مرورگر داشته باشید. در مرورگر کروم خود یک برگه جدید باز کنید، آدرس وب سایتی که می‌خواهید برای آن QR Code ایجاد کنید در نوار آدرس تایپ کنید و در گوشه سمت راست صفحه در کنار نوار آدرس یک آیکون جدید اضافه می‌شود که شبیه تکه‌ای از پازل است.

ایجاد QR Code

روی این آیکون کلیک کنید تا نام افزونه برای شما نمایش داده شود.

ایجاد QR Code

به محض کلک کردن روی این آیکون، QR Code ایجاد می‌شود.

مرورگر کروم

برای ذخیره این کد روی آن کلیک کنید و سپس گزینه Edit this QR Code را انتخاب کنید. از منوی باز شده روی گزینه  Save کلیک کنید.

تولید QR Code در مرورگر کروم روی سیستم‌عامل اندروید

برای تولید QR Code در مرورگر کروم روی سیستم‌عامل اندروید به روش زیر عمل کنید.

ابتدا مرورگر کروم را روی دستگاه اندرویدی خود باز کنید. آدرس Chrome://flags را در نوار آدرس کلیک کنید. کلید Enter را فشار دهید و سپس در نوار جستجو عبارت QR را تایپ کنید و سپس در صفحه باز شده عبارت Chrome Share QR Code را انتخاب کنید.

مرورگر کروم

این گزینه را فعال کنید. مرورگر را باز و بسته کنید. وارد وب سایتی که می‌خواهید برای آن QR Code ایجاد کنید شده و سپس روی آدرس در نوار آدرس انگشت خود را نگه دارید و سپس گزینه Share را انتخاب کنید و در نهایت گزینه QR Code را انتخاب کنید.

مرورگر کروم

به این ترتیب QR Code مورد نظر برای شما تولید خواهد شد.

مرورگر کروم

شما می‌توانید QR Code تولید شده را به راحتی دانلود کنید.

مرورگر کروم

 


دسامبر 5th, 2020 | 3 views | دسته: تازه ها

فهرست برترین گوشی‌ های پرچمدار نوامبر AnTuTu منتشر شد؛ هواوی همچنان در صدر


وب‌سایت آنتوتو (AnTuTu) فهرست گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار و میان‌رده با بهترین عملکرد در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد و به ‌نظر نمی‌رسد این فهرست با لیست ماه اکتبر تفاوت چندانی داشته باشد. رده‌بندی‌ جداول این وب‌سایت تا حدودی دستخوش تغییر شده است؛ اما بیشتر گوشی‌های هوشمند حاضر در فهرست، همان موارد قبلی هستند.

فهرست بنچمارک Antutu / آنتوتو برای برترین گوشی‌های پرچم‌دار در نوامبر ۲۰۲۰

میت ۴۰ پرو و میت ۴۰ پرو پلاس هواوی با تراشه‌ی جدید کرین ۹۰۰۰ هم‌چنان طلایه‌دار لیست هستند و حداقل تا زمان معرفی اولین گوشی هوشمندِ مجهز به تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۸۸، صدرنشین بلامعارض آنتوتو باقی خواهند ماند. در حال‌ حاضر مقام سوم فهرست در اختیار شیائومی می ۱۰ اولترا قرار دارد که با پیشی ‌گرفتن از ردمی K30 نسخه‌ی اکستریم ادیشن و ویوو X50 پرو پلاس در ‌ماه گذشته، جایگاهش بهبود یافته است. ویوو iQOO 5 و iQOO 5 پرو در فهرست جدید جایگاه چهارم و پنجم را قبضه کرده‌اند. نکته‌ی جالب توجه این است که ROG فون ۳ ایسوس در فهرست ماه نوامبر سه پله سقوط کرده و اکنون در جایگاه نهم قرار دارد.

فهرست بنچمارک Antutu / آنتوتو برای برترین گوشی‌های میان‌رده در نوامبر ۲۰۲۰

مقاله‌های مرتبط:

رده‌بندی گوشی‌های هوشمند میان‌رده تقریبا مشابه ماه قبل است و ردمی ۱۰X 5G هم‌چنان در صدر قرار دارد و برادر بسیار گران‌تر آن، یعنی ردمی ۱۰X پرو ۵G به رتبه‌ی سوم لیست نقل مکان کرده است. جایگاه دوم فهرست گوشی‌های میان‌رده، اکنون در اختیار نوا ۷ پرو هواوی قرار دارد. گوشی‌های مجهز به تراشه‌ی کرین ۹۸۵، بیشتر رتبه‌های بعدی لیست را به خود اختصاص داده‌اند و دو رتبه‌ی آخر فهرست  در اختیار گوشی‌های دارای پردازنده‌ی اسنپدراگون ۷۶۵G است. بااین‌حال Dimensity 820 مدیاتک، از نظر عملکرد به‌وضوح بهترین تراشه‌ی میان‌رده‌ی حال حاضر است.


دسامبر 5th, 2020 | 3 views | دسته: تازه ها

آخرین مطالعات می‌گویند ۶ نوع کرونوتایپ در انسان وجود دارد


بسیاری از افراد لارک صبح یا سحرخیز هستند و بسیاری دیگر جغد شب یا شب‌زنده‌دار. دانشمندان معتقدند همه‌ی انسان‌ها به‌صورت منظم در این دو دسته قرار نمی‌‌گیرند و درواقع، تحقیقات جدید خبر از وجود ۶ نوع کرونوتایپ در انسان‌ها می‌دهد.

کرونوتایپ‌ها رفتارهای ریتمیک هستند که در طول شبانه‌روز آن‌ها را تجربه می‌کنیم. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها ساعت درونی بدن هستند و به شما می‌گویند سحرخیز باشید یا شب‌زنده‌دار. بااین‌حال، نوع خواب یا بیداری شما آن‌طور‌که کلیشه‌ها می‌گویند، شاید کاملا باینری نیست و دست‌کم برخی شواهد نشان می‌دهد که کرونوتایپ‌های جایگزین و مختلف فراتر از لارک‌های صبح‌گاهی و جغدهای شبانه وجود دارند.

Dmitry S. Sveshnikov، یکی از محققان فیزیولوژی انسانی از دانشگاه RUDN روسیه، توضیح می‌دهد:

تحقیقات درباره‌ی تفاوت‌های گاه‌شماری و گاه‌شناختی عمدتا روی زمان‌های صبح و شب متمرکز است؛ بااین‌حال، مطالعات اخیر نشان می‌دهد که طبقه‌بندی موجود باید بازنگری شود و گسترش یابد.

Sveshnikov و همکارانش در مطالعه‌ی جدید، حدود ۲،۳۰۰ شرکت‌کننده را بررسی کردند که عموم آن‌ها دانشجویان بودند. از شرکت‌کنندگان خواسته شد کرونوتایپ خود را براساس طیف گسترده‌‌تری از شش نوع ممکن شناسایی کنند. برخی از محققان مشابه این شش نوع را در مطالعات قبلی‌شان شناسایی کرده بودند.

برای تأیید و اعتبارسنجی این تحقیقات، تعدادی آزمون استاندارد و پرسشنامه دراختیار شرکت‌کنندگان قرار داده شد. این پرسشنامه‌ها میزان خواب‌آلودگی یا هوشیاری شرکت‌کنندگان را در زمان‌های مختلف و گاهی تصادفی در طول روز تخمین می‌زنند. براساس نتایج، به‌نظر می‌رسد بیشتر شرکت‌کنندگان با شش نوع کرونوتایپ فرضی پیشنهادی دانشمندان شناسایی شدند و تنها ۵ درصد از افراد مطالعه‌شده با هیچ نوع از کرونوتایپ‌ها شناسایی نشدند.

مقاله‌های مرتبط:

به‌گفته‌ی محققان، اکنون شش نوع کرونوتایپ ازنظر «قدرت نتیجه» کاملا تأیید شده است. این کرونوتایپ‌ها عبارت‌اند از: نوع صبح، نوع شب، نوع بسیار فعال، نوع خواب‌آلود در روز، نوع فعال در روز و نوع نسبتا فعال. 

ازنظر میزان هوشیاری و سطح انرژی، نوع صبح‌گاهی از هوشیاری بسیاری در صبح برخوردار هستند که در اواسط روز، به سطح متوسط ​​کاهش می‌یابد و درنهایت، در شب به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد. برعکس کرونوتایپ نوع شب، هنگام صبح هوشیاری کمی از خود نشان می‌دهند که در اواسط روز، به سطح متوسط می‌رسد و در شب به سطح بیشتری می‌رسند.

 چهار کرنووتایپ جدید الگوهای مختلفی را نشان می‌دهد: نوع بسیار فعال در طول روز از هوشیاری زیادی برخوردار هستند؛ نوع خواب‌آلود با خواب‌آلودگی زیاد از صبح شروع و در اواسط روز خواب‌آلودگی کمتر می‌شود و سپس در پایان روز به سطح متوسط ​​می‌رسند؛ انواع فعال روزانه از کم شروع می‌شوند و در اواسط روز به اوج خود می‌رسند و سپس روز را با هوشیاری سطح متوسط ​​به‌پایان می رسانند؛ و انواع فعال متوسط در طول روز سطح انرژی کمی تجربه می‌کنند.

جالب اینجا است که فقط کمی بیشتر از یک‌سوم (۳۷ درصد) از افراد در مطالعه، واقعا به‌عنوان لارک صبح‌گاهی یا جغد شب (به‌ترتیب ۱۳ و ۲۴ درصد) شناخته شدند؛ اگرچه انواع عصرانه با ۲۴ درصد بیشترین نوع کرونوتایپ را دارند.

مطالعه‌ی نمونه‌های جدید، ۵۸ درصد از افراد را پوشش می‌دهد. ۱۸ درصد خواب‌آلوده در روز، ۱۶ درصد فعال متوسط​، ۱۵ درصد فعال در روز و تنها ۹ درصد اظهار کردند که در تمام طول روز، بسیار فعال هستند. این مطالعه‌ای نسبتا کوچک در زمینه‌ی طرح کلی موارد است؛ اما گروه تحقیق می‌گوید تحقیقات آینده با استفاده از انواع مختلف روش‌های تجربی، باید بتوانند درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد این شش نوع کرونوتایپ در افراد اطلاعات بیشتری به ما بدهند.


دسامبر 5th, 2020 | 3 views | دسته: تازه ها

اسنپ دراگون ۸۸۸: جدیدترین و قوی‌ترین پردازنده اسنپ دراگون برای گوشی‌های هوشمند
کمپانی کوالکام طبق روال همیشگی به‌تازگی از جدیدترین پردازنده خود برای همراه‌های هوشمند پرچم‌دار سال ۲۰۲۱ رونمایی کرده است.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، کمپانی کوالکام در طی چند سال گذشته هر دسامبر از پردازنده‌های نسل جدید خود رونمایی می‌کند که این پردازنده‌ها روی بیشتر همراه‌های هوشمند پرچم‌دار نیمه اول سال آینده میلادی به کار می‌روند. اگرچه شرایط سال ۲۰۲۰ نسبت به سال‌های گذشته بسیار متفاوت بود اما این مسائل باعث نشد که کوالکام از رونمایی پردازنده پرچم‌دار خود دست بکشد.
 
این کمپانی نام‌آشنا به‌تازگی از جدیدترین تراشه موبایل رده‌بالای خود به نام اسنپ دراگون ۸۸۸ رونمایی کرد و اولین همراه هوشمندی که از این پرچم‌دار بهره‌مند خواهد شد شیائومی می ۱۱ خواهد بود. سایر کمپانی‌ها نظیر ال‌جی، وان پلاس، موتورولا، ایسوس، لنوو و اوپو نیز پشتیبانی خود از این پرچم‌دار را ابراز کرده‌اند.
 

گرچه این پردازنده نسل جدید اسنپ دراگون ۸۶۵ به‌حساب می‌آید اما کوالکام با این نام‌گذاری تصمیم داشته تا از توالی شماره‌ها خارج شود و عدد فرخنده ۸۸۸ در فرهنگ کشور چین را برای این پردازنده انتخاب کند. اگرچه هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با عملکرد اسنپ دراگون ۸۸۸ به دست نیامده است اما به نظر می‌رسد که این تراشه از نسل سوم مودم ۵G X60 و نسل ششم موتور هوش مصنوعی بهره برده باشد.
 
علاوه بر این کوالکام اعلان کرده است که اسنپ دراگون ۸۸۸ از نسل سوم پلتفرم Elite Gaming برخوردار شده است که ارتقای اصلی این تراشه نسبت به عملکرد پردازنده گرافیکی آدرنو کوالکام محسوب می‌شود. این تراشه ساز همچنین مدعی شده است که این  پردازنده جدید تلفن‌های هوشمند را به دوربین‌های باکیفیت حرفه‌ای تبدیل می‌کند.
 
همراه‌های هوشمند مجهز به اسنپ دراگون ۸۸۸ می‌توانند هر ثانیه تصاویری با ۲٫۷ گیگا پیکسل به برساند که این امر می‌تواند به ایجاد ۱۲۰ عکس ۱۲ مگاپیکسلی در هر ثانیه ترجمه شود. این میزان ۳۵ درصد سریع‌تر از آخرین پردازنده اسنپ دراگون موجود در بازار است.


دسامبر 5th, 2020 | 3 views | دسته: تازه ها

چگونه اعلان‌های اندروید را روی کامپیوتر ویندوز ۱۰ دریافت کنیم؟


اگر چندین ساعت در روز از کامپیوتر شخصی استفاده می‌کنید؛ احتمالا باید مرتبا به گوشی خود برای مشاهده اعلان‌ها نگاه کنید. این کار باعث کاهش بهره‌وری ما می‌شود و حواس‌پرتی بیشتری برایمان به ارمغان می‌آورد.

آیا راه‌کار و ترفندی برای ادغام کردن دو سیستم‌عامل نیست تا بتوان اعلان‌های اندروید را روی ویندوز ۱۰ پی‌سی ببینیم؟ مایکروسافت در اپلیکیشن Your Phone این قابلیت را فراهم کرده است و به طور پیش‌فرض در ویندوز ۱۰ برای همگان در دسترس است.

ابتدا مطمئن شوید کامپیوتر شما شرایط زیر را دارا است:

ویندوز ۱۰ با به‌روزرسانی ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ و پس از آن نصب است.

تبلیغ:
دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

دستگاه اندروید شما نسخه اندروید ۷ و بالاتر آن را دارد.

در گام بعدی باید اپلیکیشن Your Phone را پیکربندی کنیم. این برنامه می‌تواند دستگاه اندرویدی شما را به پی‌سی ویندوز ۱۰ لینک کند. پس از نصب این نرم‌افزار، باید مشغول همگام‌سازی اعلان‌ها شوید.

آموزش اتصال اندروید به ویندوز ۱۰

بهتر است پیش از هر کاری مطمئن شوید اپ Your Phone مجوز مشاهده اعلان‌های اندروید را دارد. برای این منظور، برنامه Your Phone را روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ ویندوز ۱۰ خود باز و روی برگه Notifications کلیک کنید. بعد، باید گزینه Open Settings on Phone را بزنید:

در پنجره ظاهر شده روی گزینه Open کلیک کنید تا تنظیمات بخش همگام‌سازی اعلان‌ها ظاهر شود:

وقتی تنظیمات Notification Access باز شدند؛ بخش Your Phone Companion را در فهرست ظاهر شده یافته و مطمئن شوید گزینه Allow Notification Access فعال است:

اکنون، دستگاه اندرویدی شما می‌تواند اعلان‌ها را با برنامه Your Phone روی پی‌سی همگام‌سازی کند. با چند تنظیم دیگر می‌توانید از این ویژگی بیشترین بهره را ببرید.

اعلان‌ها به معنای واقعی کلمه میان گوشی و ویندوز ۱۰ همگام‌سازی می‌شود. مثلا، وقتی روی آیکون «X» برای پاک کردن اعلان‌ها در کامپیوتر کلیک کنید؛ این اعلان روی گوشی اندرویدی هم پاک می‌شود:

شما می‌توانید همانند اندروید، در ویندوز ۱۰ هم واکنش‌های سریعی به اعلان‌های دریافت شده داشته باشید و همان‌جا پاسخ دهید:

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام شود؛ سفارشی‌سازی اعلان‌ها متناسب با کامپیوتر رومیزی شما است تا بهتر مشاهده شوند. برای سفارشی‌سازی شکل ظاهری اعلان‌ها روی گزینه Customize در برگه Notifications کلیک کنید:

در بالای صفحه ظاهر شده سه گزینه مشاهده می‌کنید:

Display in the Your Phone app: این گزینه باعث همگام‌سازی اعلان‌ها و نمایش آن‌ها می‌شود.

Show Notification Banners: اعلان‌ها به صورت یک پاپ‌آپ در گوشه صفحه‌نمایش نشان داده می‌شوند.

Show Badge on Taskbar: هنگامی که برنامه Your Phone در نوار وظیفه باز است؛ تعداد اعلان‌ها را نشان می‌دهد.

توجه داشته باشید که برای استفاده از این ویژگی‌ها، باید ویژگی نمایش اعلان‌های این برنامه در ویندوز ۱۰ روشن باشد. برای این منظور روی گزینه Turn on App Notification Banners in Windows Settings کلیک کنید:

در مرحله بعدی می‌توانید تصمیم بگیرید اعلان‌های کدام اپلیکیشن‌ها در ویندوز ۱۰ ظاهر شوند. روی Show All بزنید و هر برنامه‌ای که نباید اعلانش ظاهر شود را غیرفعال کنید. این اعلان‌ها همچنان در دستگاه اندرویدی شما نمایش داده می‌شوند و این تنظیمات روی اندروید گوشی اعمال نمی‌شوند:

در نهایت، می‌توانید بخش badges and banners را سفارشی‌سازی کنید. روی منوی بازشونده روی به پایین کلیک کرده و تنظیمات badging را باز کنید. شما می‌توانید گزینه‌های مختلف این بخش را مطابق سلیقه خودتان انتخاب کنید:

در بخش banner می‌توانید محتوای اعلان‌ها را مخفی نگه دارید و فقط نام فرستنده دیده شود یا پیش‌نمایشی از اعلان ظاهر شود:

حالا، همه‌چیز آماده است تا اعلان‌های اندروید را روی ویندوز ۱۰ دریافت کنید. اگر در طول روز زیاد پای کامپیوتر و لپ‌تاپ هستید و دوست دارید در وقت خود صرفه‌جویی کنید؛ بهتر است هرچه زودتر سراغ اپلیکیشن Your Phone در ویندوز ۱۰ کامپیوتر رومیزی خود بروید و اعلان‌های اندروید را یک‌جا ببینید.


دسامبر 5th, 2020 | 3 views | دسته: تازه ها

جعبه گشایی موتورولا ریزر ۵G


موتورولا ریزر ۵G درواقع مدلی با سخت‌افزار ارتقایافته از ریزر است که سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شد. ریزر ۵G از جدیدترین تکنولوژی‌های روز استفاده می‌کند؛ اما نوع طراحی و بسیاری از ویژگی‌های آن، یادآور محصولات قدیمی موتورولا است.

در زیر قاب ریزر ۵G تراشه‌ی اسنپدراگون ۷۶۵G قرار گرفته که ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم و ۲۵۶ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌‌سازی نیز آن را همراهی می‌کنند. محصول جدید موتورولا از دو نمایشگر استفاده می‌کند. زمانی‌که گوشی هوشمند در حالت اولیه قرار دارد، نمایشگری ۲/۷ اینچی با پنل gOLED و رزولوشن ۸۰۰ در ۶۰۰ پیکسل و تراکم پیکسلی ۳۷۰ پیکسل در هر اینچ دراختیار کاربر قرار می‌گیرد و در حالت گسترده، کاربر به نمایشگری ۶/۲ اینچی با پنل pOLED و رزولوشن ۸۷۶ در ۲،۱۴۲ پیکسل و تراکم پیکسلی ۳۷۳ پیکسل در هر اینچ دسترسی خواهد داشت.


درادامه برای آشنایی بیشتر با این گوشی، با جعبه‌گشایی زومیت همراه باشید:

تماشا در یوتیوب | تماشا در IGTV


گوشی موتورولا ریزر ۵G را گارانتی هما تلکام برای بررسی دراختیار زومیت قرار داده است.

دیدگاه شما درباره‌ی گوشی موتورولا اج پلاس چیست؟


دسامبر 5th, 2020 | 4 views | دسته: تازه ها

با ۴ مورد از بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس آشنا شوید


رسانه کلیک – در این مطلب به معرفی چهار مورد از بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس پرداخته و مزایا و معایب آن ها را با یکدیگر مرور می کنیم.

امروزه مرورگرهای بسیاری برای سیستم عامل لینوکس عرضه شده اند که البته بسیاری از آن ها قابلیت پشتیبانی از توزیع ها را ندارند. خوشبختانه در این میان گزینه های دیگری نیز هستند که علاوه بر سازگاری با اکوسیستم و توزیع های لینوکس، عمده نیاز کاربران را نیز پوشش می دهند.

همانطور که می دانید برخی از مرورگرهای لینوکس روی سیستم عامل های دیگر مانند ویندوز و مک اجرا نمی شوند. این در حالی است که مرورگرهای شناخته شده و شاخص ویندوز و مک قابلیت اجرا روی لینوکس را نیز دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با ۴ مورد از بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس آشنا کنیم.

۱٫ Chrome

 

بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس

مرورگر وب کروم متعلق به کمپانی گوگل بوده و عملکرد آن روی سیستم عامل لینوکس، به خوبی سیستم عامل های دیگر است. نسخه لینوکس کروم، امکان استفاده از تمام افزونه های این مرورگر روی ویندوز را برای کاربر فراهم آورده و در ضمن، شامل ویژگی های چندپردازشی و همگام سازی حساب کاربری گوگل نیز می شود.

کروم روی لینوکس، از ویژگی های متعددی نظیر پلاگین مخصوص Flash، افزونه ها، اکستنشن ها، امنیت عالی و همگام سازی بین پلتفرم های مختلف دستگاه های موبایل، پشتیبانی می کند. از لحاظ کارایی، کروم نه تنها سریع تر از سایر مرورگرهای وب عمل می کند، بلکه تنها بروزری است که نتفلیکس را به طور محلی روی لینوکس به اجرا در می آورد.

مزایا:

 • پشتیبانی گوگل
 • رابط کاربری ساده و تمیز
 • سریع و قابل سفارشی سازی
 • قابلیت های داخلی برای مسدودسازی تبلیغات
 • سرعت بالا
 • یکپارچگی با اکوسیستم اپلیکیشن های گوگل

معایب:

 • قابل اجرا تنها روی DEB و RPM 64 بیتی
 • نصب پیچیده
 • ارسال داده های کاربر برای گوگل
 • عدم هماهنگی بین توافق صدور جواز و اصول FOSS

۲٫ Firefox

فایرفاکس رقیب سرسخت کروم است که محبوبیت بسیاری نزد کاربران دارد. این مرورگر به طور پیشفرض روی اکثر نسخه های دیسترو نصب می شود و قدرت آن روی سیستم عامل لینوکس، کمتر از نسخه ویندوز نیست.

فایرفاکس دارای یک کتابخانه غنی از افزونه ها و تم های قابل دسترس بوده، و از قابلیت همگام سازی بین نصب های مختلف برنامه، از جمله نسخه های موبایل، برخوردار است. فایرفاکس سرعت قابل قبولی داشته و دارای بهترین کارایی جاوا اسکریپت است.

مزایا:

 • بهینه شده برای لینوکس
 • سرعت بیشتر نسبت به نسخه های قبلی به سبب موتور کوانتومی
 • مطابقت با استانداردها
 • مرورگری برجسته با اکوسیستم غنی از تم ها و افزونه ها

معایب:

 • رابط کاربری ضعیف
 • امکان تاخیر گاه به گاه در هنگام بالا آمدن

۳٫ Brave

بریو، یک مرورگر نسبتا جدید بوده که توسط یکی از بنیانگذاران موزیلا، به نام برندن آیک طراحی و ساخته شده است. بریو روی دستگاه های مجهز به سیستم عامل لینوکس، ویندوز، مک، اندروید و iOS اجرا می شود. این مرورگر دارای طراحی زیبا و اعتبارنامه منبع باز بوده و مانع نمایش تبلیغات و ردیابی کاربر در حین گردش در وب می شود. 

بریو به وسیله زبان های برنامه نویسی سی، سی پلاس پلاس و جاوا اسکریپت ساخته شده و تطابق زیادی با استانداردهای موجود دارد. این مرورگر با سرعت قابل قبولی اجرا می شود. جنبه متمایز و قابل توجه این مرورگر، حذف تبلیغات از وب سایت ها است. در واقع بریو با استفاده از مدل پول و توکن انحصاری خود، مبلغ هنگفتی را از طرف کاربران جهت ساخت محتوا به سازندگان یوتیوب و وب سایت ها می دهد تا به جای تبلیغ از آن ها استفاده کند. این مرورگر تلاش بسیاری کرده تا با مسدودسازی تبلیغات و ردیابی وب سایت ها، تجربه مطلوب و یکپارچه ای را در اختیار کاربر قرار دهد.

از طریق کیف پولی بریو، کاربر می تواند پاداشی را به تولید کننده های محتوای مورد علاقه خود داده و یا به طور ناشناس و ماهانه، در این کیف پول سهیم باشد. بدین ترتیب، درامد حاصل از تبلیغات به سایت هایی تعلق می گیرد که محبوبیت بیشتری نزد خوانندگان دارند. 

بریو یکی دیگر از بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس بوده که روی بهینه سازی داده ها، حفظ امنیت، و بهبود باتری نیز تمرکز کرده است.

مزایا:

 • طراحی خوب و زیبا
 • تجربه مرور وب سریع و امن
 • تمرکز روی امنیت و محرمانگی کاربران

معایب:

 • پشتیبانی ضعیف از افزونه ها
 • عدم وجود همگام سازی تا به این لحظه
 • عدم شفافیت در خصوص جایگزینی پرداخت ها درازای درآمد حاصل از تبلیغات

۴٫ Opera

بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس

یکی دیگر از بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس ، اپرا است. علیرغم داشتن پایگاه کاربران کمتر در مقایسه با کروم و فایرفاکس، Opera باز هم از محبوبیت کافی جهت استفاده روی لینوکس برخوردار است. 

این مرورگر برجسته، دارای یک نوار جانبی پیشفرض در سمت چپ است که ابزارهای چندوظیفگی متعدد، نظیر ایمیل، مسنجر، شماره گیر سریع، اخبار شخصی و موار د مشابه دیگر را باز می کند.

اپرا یک مرورگر خوب و پایدار است که به خوبی ویندوز، روی لینوکس نیز به اجرا در می آید. با اینکه تعداد افزونه های انحصاری اپرا در مقایسه با کروم و فایرفاکس کمتر است، اما می توان افزونه های کروم را در این مرورگر نصب کرده و مورد استفاده قرار داد.

اپرا می تواند با افزونه های دیگری مثل ایمیل، RSS، BitTorrent و حتی ویژگی های IRC نیز ترکیب و یکپارچه سازی شود. این مرورگر دارای حالت توربو بوده که به طور خاص برای ارتباطات کم سرعت، مفید واقع می شود.

اپرا یک ابزار مرور وب سبک با امنیت متوسط بوده که از قابلیت های مختلف مثل VPN نامحدود انحصاری، مسدودسازی تبلیغات، گزینه های شخصی سازی، و همگام سازی بین پلتفرم های مختلف (و همینطور گوشی های موبایل) پشتیبانی می کند.

مزایا:

 • مسدودگر تبلیغات و VPN داخلی
 • امکان انجام چندین وظیفه از طریق مرورگر
 • سرعت مناسب (مبتنی بر اساس مشابه برای ایجاد کروم)
 • حجم کم (سبک)
 • کتابخانه در حل گسترش از افزونه ها
 • امنیت مناسب

معایب:

 • قابل اجرا تنها روی DEB و RPM 64 بیتی
 • عدم سازگاری با تمام صفحات وب
 • تعداد افزونه های کم
 • رابط کاربری کوچک
 • غیر قابل سفارشی سازی

در این مطلب، تنها چهار مورد از بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس معرفی شده که عمده آن ها جزو مرورگرهای معروف به حساب می آیند. با این حال، مرورگرهای دیگری نیز جهت استفاده روی سیستم عامل لینوکس قابل دسترس هستند که در صورت تمایل می توانید از آن ها استفاده کنید. 


دسامبر 5th, 2020 | 4 views | دسته: تازه ها