مهندسان آمریکایی نوعی چوب مهندسی شده ابداع کرده اند که قادر است دی اکسید کربن هوا را جذب کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تلاش برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی لزوم ساخت مصالح ساختمانی پایدار بدون انتشار دی اکسیدکربن را بیشتر می کند. به همین دلیل مهندسان آمریکایی با روس جدیدی چوب مهندسی شده ابداع کردند که علاوه بر افزایش استحکام باعث جذب دی اکسید کربن هوا نیز میشود. از آنجاییکه تولید مواد ساختمانی مانند فولاد، فلز و سیمان تولید دی اکسید کربن می کند محدود کردن آن می تواند بصورت غیرمستقیم در جلوگیری از تغییرات آب و هوایی موثر باشد.

دانشمندان دانشگاه رایس برای این کار از ویژگی های چوب طبیعی در جذب کربن استفاده کردند. در این فرایند که Dellignification نام دارد ابتدا چارچوب داخلی چوب پاکسازی شده سپس چارچوب های فلزی-آلی بسیار متخلخل به آن اضافه خواهد شد.

محمد رحمان از پژوهشگران این پروژه می گوید: چوب طبیعی شامل سه مولفه سلولز، همی سلولز و لیگنین است، لیگنین باعث رنگ چوب است و با درآورد آن رنگ چوب از بین می رود. پس از آن امکان قرار دادن چارچوب های فلزی آلی فراهم میشود. این چارچوب های به راحتی در کانال های سلولزی قرار گرفته و سپس قادر هستند به راحتی دی اکسید کربن را به خود جذب کنند.

در آزمایش های استحکام این چوب مشخص شد که این محصول از چوب معمولی استحکام بیشتری داشته و می تواند در برابر فشارهایی مانند خم شدن مقاومت بیشتری داشته باشد.

منبع خبر چوب های مهندسی شده می توانند دی اکسید کربن هوا را جذب کنند پایگاه خبری تکنا به آدرس تکنا میباشد.

منبع