صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

بعدی، بعدی، بعدیبعدی، بعدی، بعدی

در جست‌وجوها، نگهداری فایل‌ها و مدارک، ذخیره‌سازی‌ اطلاعات، حتی گوش‌کردن به موزیک، چک‌کردن تلفن رستوران‌ها یا برنامه زمان‌بندی حرکت قطارها در سفرهای درون و برون‌شهری، نرم‌افزارها به کمک ما می‌آیند. به گزارش پاندا سکیوریتی، اینها همه تنها بخش کوچکی از کاربردهای فراوان و البته روبه‌فزونی نرم‌افزارها محسوب می‌شوند اما روی دیگر سکه چیست؟

بسیاری از این نرم‌افزارها روی بستر سیستم‌عامل‌هایی نظیر ویندوز و اخیرا روی تلفن‌های همراه هوشمند و سیستم‌عامل اندروید نصب می‌شوند. مراحل نصب روی سیستم عامل‌های ویندوز اغلب به‌صورت خودکار انجام می‌شود و نیاز چندانی به دخالت کاربر ندارد؛ این در حالی است که در فرایند نصب، کاربران بدون توجه به محتوای نوشته‌شده در هر یک از مراحل، تنها روی دکمه بعدی (Next) کلیک می‌کنند. مراحل نصب برنامه‌ها روی سیستم‌عامل ویندوز شامل چندین مرحله مختلف است و باید کاربر هر یک از این مراحل را به‌دقت مطالعه کند تا با توجه به نیازها و سلایق خود نسبت به فعال‌کردن هر یک از این گزینه‌ها اقدام کند. مثلا نصب مرورگر روی ویندوز و تنظیم آن روی نوار ابزار، دریافت یا عدم‌دریافت آگهی‌های تبلیغاتی روی ویندوز، تغییر ظاهر صفحه خانگی، دانلود نرم‌افزارهای به‌روز و جدید از روی سایت اصلی برنامه و… هر یک از جمله بخش‌هایی هستند که باید با دقت از سوی کاربر مطالعه و نسبت به نصب یا عدم‌نصب آنها تصمیم‌گیری شود. از این‌رو کنترل مرحله‌به‌مرحله نصب نرم‌افزار و بازبینی آن کاملا ضروری است.

لازم به یادآوری است که هر برنامه جدید بعد از نصب حداقل به 2 یا 3برنامه پیش‌نیاز احتیاج دارد. اما نکته اینجاست که وقتی با وجود تمام احتیاط‌های لازم باز هم برنامه‌های اضافی و ناکارآمد را روی سیستم نصب کردیم، چه کاری باید انجام دهیم؟ چراکه برنامه‌ها به‌همان سرعت و سادگی که نصب شده‌اند پاک نمی‌شوند و نیاز به اجرای تنظیمات دیگری دارند.

یکی از شاخص‌های سلامت نرم‌افزارها، داشتن پروانه تأیید است. این نرم‌افزارهای مادر دارای نشانه مخصوصی برای پاک‌کردن محصول (Un installer) هستند که از طریق کنسول کنترل‌پنل و کلیک روی گزینه ADD&Remove نرم‌افزار مورد نظر را پاک می‌کند. یک روش بسیار ساده و کاربردی دیگر، استفاده از منوی استارت و انتخاب گزینه All Programs و کلیک رویUn installer است. ایجاد تغییرات در مرورگری که هنگام نصب نرم‌افزار برنامه‌های مختلف غیرقابل کاربرد روی آن فعال شده است کار چندان ساده‌ای نیست. مثلا کاربر باید برای هر نوع تغییری به بخش تنظیمات مرورگرها (فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و کروم) برود و تنظیمات خاصی را برای غیرفعال‌کردن برنامه‌های مورد‌نظر خود انجام دهد.به‌همین دلیل به همه کاربران توصیه می‌شود هنگام نصب نرم‌افزار تنها روی گزینه Next کلیک نکنند و قبل از رفتن به مرحله بعدی تمامی توضیحات ارائه‌شده در همان بخش را به‌طور کامل مطالعه کنند.

جولای 28th, 2013 | تعداد بازدید/106 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir