صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

مشهورترین مدیرانی كه ترك تحصیل كرده‌اند

بیل گیتس در سال دوم هاروارد را رها كرد و به همراه آلن همه تلاش خود را به تاسیس شركتی كه مایكرو-سافت نامیده می شد معطوف كرد. وی امروز یكی از اعضای هیئت مدیره مایكروسافت است و به عنوان مشاور در پروژه های كلیدی این شركت حضور پیدا می كند. / زاكربرگ پیش از فارغ التحصیلی از هاروارد دانشگاه را ترك كرد تا بتواند تمركز خود را بر روی كارش قرار دهد.

رهبران بزرگترین شركتهای تجاری و تكنولوژیكی جهان در چه دانشگاههای درس خوانده اند؟ شاید بهتر باشد بچه ها از این موضوع چیزی ندانند اما واقعیت این است كه برخی از برترین مدیران نه تنها از هیچ مركزی فارغ التحصیل نشده اند بلكه برای ثبت نام در دانشگاه نیز به خود زحمت نداده اند.

به گزارش مهر؛ این افراد از مشهورترین مدیران صنایع مختلف در جهان هستند، از صنایع رایانه ای گرفته تا خطوط حمل و نقل دریایی، 10 مدیر عامل بسیار مشهور در جهان تجارت و تكنولوژی وجود دارند كه هیچ مدرك دانشگاهی ندارند و این نظریه را كه برای موفقیت در كار باید مدرك تحصیلی داشت را با قاطعیت رد می كنند:

آلفرد تابمن: این فرد به عنوان بنیانگذار و مدیر اجرایی سابق مركز “تابمن” حرفه خود را از سن 11 سالگی و به عنوان یك خرده فروش آغاز كرد و در دوران دبیرستان نیز به كار خود ادامه داد. پس از دبیرستان وی در دانشگاه میشیگان ثبت نام كرد و كمتر از یك سال در این دانشگاه به تحصیل پرداخت، اما برای حضور در جنگ جهانی دوم دانشگاه را ترك كرد.

پس از بازگشت از خدمت در ارتش، دوباره به دانشگاه بازگشت اما كمی بعد خود را به دانشگاه شبانه ای منتقل كرد، اما تحصیل در این دانشگاه را نیز در نیمه رها كرد و وارد تجارت املاك و مستقلات شد. وی طی 50 سال به گسترش و توسعه شركت خود پرداخت، شركتی كه امروز به ریاست پسرش “رابرت تابمن” ارزش سهامی برابر 3.3 میلیارد دلار دارد.

ریچارد شولتز: بنیانگذار سابق شركتی به نام BestBuy حرفه خود را به عنوان روزنامه فروش از سن 11 سالگی آغاز كرد و تا رسیدن به دوران دبیرستان، كارهای متعددی را تجربه كرد. وی در نظر داشت كه در دانشگاه سنت توماس تحصیل كند اما خدمت در ارتش وی را از این كار بازداشت.

پس از اتمام خدمتش وی شركتی ویژه فروش تجهیزات مرتبط با موسیقی را راه اندازی كرد اما پس از مدتی دوباره به شركت سابق خود روی آورد و با ایجاد شیوه ای جدید در نحوه ارائه كالا تحول بزرگی در ارزش شركت خود ایجاد كرد تا جایی كه امروز BestBuy ارزش سهامی برابر 10.1 میلیارد دلار دارد. وی هرگز در دانشگاه تحصیل نكرد اما مدرك دكترای افتخاری حقوق دانشگاه سنت توماس به وی اهدا شده است.

رالف لارن: مدیر عامل یكی از بزرگترین شركتهای طراحی مد و صنعت لباس، پولو، شركت خود را در سال 1976 تاسیس كرد و كمی بعد به امپراطوری بزرگی در صنعت لباس تبدیل شد. با این همه وی هرگز در زمینه طراحی مد تحصیل نكرده و به گفته خودش تنها از هوش و استعداد طبیعی كه در اختیار داشت برای موفقیت خود استفاده كرده است. وی تنها مدرك دیپلم دبیرستانش را در اختیار دارد، اما در عین حال مدیریت یكی از موفق ترین شركتهای مد جهان با ارزشی 11.9 میلیارد دلاری به عهده او است.

ریچارد برنسون: فارغ التحصیلی از دانشگاه را فراموش كنید، این مدیر عامل بزرگ شركت ویرجین مدیا حتی دوران متوسطه خود را نیز پشت سر نگذاشته است. او در سن 16 سالگی مدرسه را ترك كرد و مجله دانش آموز را راه اندازی كرد. چهار سال بعد برنسون گروه ویرجین را پایه گذاری كرد.

وی اولین فروشگاه را در لندن افتتاح كرد و دو سال بعد اولین استودیو ضبط صدا را بازگشایی كرد. برنسون در سال 1984 كار خود را توسعه بیشتری داد و امروز شركت ویرجین با ارائه خدماتی در زمینه موبایل، پهنای باند، تلویزیون، رادیو، امور مالی، سلامت، توریسم، سرگرمی و خدمات مسافرتی به ارزش سهامی برابر 8.1 میلیارد دلار رسیده و ارزش خود شركت در حدود 18 میلیارد دلار برآورد شده است.

میكی آریسون: وی به جای صرف كردن چهار سال از زندگی خود در دانشگاه ها تمامی زمان خود را به كار كردن اختصاص داد و شركت دریایی “كارنیوال” را از آن خود كرد. وی كار خود را در بخش فروش شركتی آغاز كرد و به سرعت به مقام مدیریتی رسید. سپس با ارتقا دوباره به مقام نایت رئیسی رسید و تنها سه سال بعد به عنوان رئیس شركت كارنیوال انتخاب شد.

بر اساس گزارش یاهو، وی در دستیابی این شركت به خطوط دریایی متعددی كمك كرد و این شركت را به یكی از بزرگترین خطوط حمل و نقل دریایی در صنعت كشتیرانی تبدیل كرد. وی در سال 1987 به عنوان رئیس هیئت مدیره و در سال 2003 به عنوان مدیر كل شركت انتخاب شد. ارزش سهام شركت كارنیوال امروز 19.6 میلیارد دلار است.

مایكل دل: شاید امروز بیشتر 19 ساله ها هزاران دلار را خرج رفتن به تعطیلات كنند یا با آن خودرویی جدید بخرند، اما مایكل دل با هزار دلاری كه در اختیار داشت هیچ یك از این كارها را انجام نداد، در عوض شركت دل را پایه گذاری كرد. پایه گذار و مدیر كل شركت دل با این ایده كه تكنولوژی ابزاری برای فعال ساختن توانایی های بالقوه انسانها است، شركت خود را توسعه داد.

در سال 1992 دل به یكی از جوانترین مدیران اجرایی جهان در لیست 500 برتر جهان مجله فورچون انتخاب شد و كارمندان شركت وی نیز در عرض هشت سال به 100 هزار نفر افزایش یافتند. امروز شركت دل شركتی شناخته شده در زمینه های خدمات تكنولوژی، همكاری های جهانی و رایانه است كه ارزش سهام آن در حدود 30 میلیارد دلار است. دل نیز كه مانند مدیران دیگر در دسته مدیران غیر دانشگاهی بوده است، در سال 1997 بنیاد خیریه مایكل و سوزان دل را برای انجام فعالیتهای خیرخواهانه راه اندازی كرد.

مارك زاكربرگ: ارزش شركت این مدیر عامل جوان به تازگی 100 میلیارد دلار تخمین زده شده است، و شركتش را بیش از 500 میلیون نفر در سرتاسر جهان می شناسند: فیس بوك. زاكربرگ از كودكی به نوشتن برنامه های مختلف پرداخت و در دوران متوسطه برنامه پخش موسیقی نوشت كه منجر شد از جانب شركتهای AOL و مایكروسافت تقاضای همكاری دریافت كند، اما او نپذیرفت.

پس از قبول شدن در دانشگاه هاروارد زاكربرگ برنامه ای به نام “فیس مش” را نوشت كه در آن تصاویر دانشجویان نمایش داده می شد و دیگران می توانستند به این عكسها رای بدهند. پس از آن دوقلوهای معروف وینكلوس از او خواستند كه در ساخت شبكه اجتماعی به نام “ارتباط هاروارد” با آنها همكاری كند، اما زاكربرگ با آغاز طرحی دیگر برنامه دو قلوها را كنار گذاشت و فیس بوك را راه اندازی كرد. زاكربرگ پیش از فارغ التحصیلی از هاروارد دانشگاه را ترك كرد تا بتواند تمركز خود را بر روی كارش قرار دهد.

پائول آلن: او به همراه بیل گیتس شركت مایكروسافت را بنیان گذاشت كه نامش را تقریبا همه شنیده اند. بیل گیتس و آلن از كودكی با یكدیگر دوست بودند و هر دو با هم تصمیم گرفتند كه مدرك دانشگاهی نداشته باشند. آلن پس از دیدن رایانه “آلتیر 8800” بر روی جلد یك مجله تصمیم گرفت زبان كدگذاری شده ای را بنویسد. وی از مهارتهای خود و گیتس در كدنویسی زبان برنامه برای آلتیر آگاهی داشت و از این رو دوستش را قانع كرد تا با او همكاری كند.

آلن امروز یك مولتی میلیاردر و مالك چندین شركت فناوری و رسانه ای است، او تا كنون بیش از یك میلیارد دلار از سرمایه خود را در راه امور خیریه صرف كرده است و قصد دارد بخش بیشتر املاك خود را به خیریه ببخشد.

بیل گیتس: وی به همراه آلن شركتی را بنا نهاد كه اكنون ارزش سهام آن 226.2 میلیارد دلار است. گیتس در سال 1973 در دانشگاه هاروارد مشغول به تحصیل شد، جایی كه مدیر اجرایی كنونی مایكروسافت، استیو بالمر، زبان برنامه نویسی BASIC را برای اولین میكرورایانه نوشت.

گیتس در سال دوم هاروارد را رها كرد و به همراه آلن همه تلاش خود را به تاسیس شركتی كه مایكرو-سافت نامیده می شد معطوف كرد. وی امروز یكی از اعضای هیئت مدیره مایكروسافت است و به عنوان مشاور در پروژه های كلیدی این شركت حضور پیدا می كند.

استیو جابز: مالك با ارزشترین شركت جهان، با ارزش سهام 362.4 میلیارد دلار، در نوجوانی دانشگاه را به خاطر علاقه مفرطش به رایانه ها ترك كرد. زمانی كه جابز 12 سال داشت با بنیانگذار شركت HP تماس گرفت و گفت: سلام. من استیو جابز هستم. من 12 سال سن دارم و در دبیرستان درس می خوانم. من می خواهم یك فركانس شمار بسازم، می خواستم بدانم شما قطعات اضافی ندارید كه در اختیار من بگذارید؟

بیل هلوِت، مدیر HP قطعات مورد نیاز را در اختیار جابز قرار داد و در تابستان او را برای كار در خط مونتاژ شركتش استخدام كرد. در این دوره جابز پس از ترك كردن كالیفرنیا بركلی، با استفان وزنیاك دوست شد، فردی كه پس از دبیرستان وارد كالج “رید” شد اما آن را ترك كرد. آنها بعد از مدتی كار خود را برای ساخت رایانه ای در پاركینگ خانه جابز، رها كردند.

داستانهای زیادی برای توضیح انتخاب نام اپل برای شركت این دو نفر وجود دارد اما بهترین آنها كار كردن جابز در یك باغ سیب و علاقه شخصی وی به این میوه است. همچنین گازی كه به سیب زده شده به منظور نمایش دادن عبارت رایانه ای “بایت” به معنی “عامیانه گاز زدن” انخاب شده است.

بر اساس گزارش ان بی سی، جابز در بیوگرافی خود نوشته كه ارزشش در سن 23 سالگی بیش از یك میلیون دلار، در سن 24 سالگی بیش از 10 میلیون دلار و در سن 25 سالگی در حدود 100 میلیون دلار بوده است. شركت اپل از پاركینگ خانه جابز پا را فراتر گذاشت تا اكنون به شركتی بین المللی تبدیل شود، شركتی كه با ترك تحصیل دو دوست پایه گذاری شد.

آگوست 16th, 2011 | تعداد بازدید/224 views | دسته بندی : تازه ها
برچسب ها:
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir