صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

کار کردن در فیس‌بوک چگونه است

برای اینکه شرکتی سود دهی ۵ میلیارد دلاری داشته باشد، مسلما نیاز به کارمندان با استعداد زیادی دارد – در مورد فیس‌بوک، ۲۰۰۰ کارمند. اما کار کردن در فیس‌بوک حقیقتا به چه صورت است؟
در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها بیشتر درباره کافه‌ها و دفترهای زیبای فیس‌بوک و گوگل شنیده‌اید، اما حقیقت این است که، به عنوان نمونه، گوگل‌پلکس زمین بازی نیست، به مهندسان «مدت نوآوری» داده می‌شود تا بر روی پروژه‌هایی مانند «جیمیل» و «گوگل نیوز» کار کنند. در مقابل، کارکنان نیز بسیار تحصیل کرده هستند، به شدت کار می‌کنند، و نیز افرادی با مهارت هستند.

«پدرام کیانی» که در ابتدا برای ۲ سال به عنوان یک مهندس برای گوگل کار می‌کرد و از اوت ۲۰۰۷ در فیس‌بوک به عنوان مدیر فعالیت می‌کند، می‌گوید، درس‌های زیادی در سال اول به عنوان مدیر در فیس‌بوک آموخته و سهم خودش را از اشتباهات داشته است. او می‌گوید، اما با پشتیبانی و کمک دیگران توانسته از اشتباهاتش برای ارتقای مهارت‌هایش استفاده کند.
پدرام می‌گوید: «درک می‌کردم که به استقلال بیشتر برای ساخت و کار بر روی پروژه‌های موثرتر از آنچه که در آنجا (گوگل) ممکن بود، نیاز دارم»
در واقع داشتن استقلال برای اینکه چیزها را تازه، نوآورانه و جالب توجه سازیم اساسی است. البته در گوگل شما می‌توانید ۲۰% از زمان کاری‌تان را برای پروژه‌هایی که علاقه شخصی به آنها دارید اختصاص دهید. آقای کیانی می‌گوید برای ارایه‌ی «پروژه‌های موثرتر» به استقلال بیشتر نیاز داشت؛ این همان چیزی بود که فیس‌بوک برای او فراهم کرد. البته فراموش نکنیم که گوگل ۲۶۰۰۰ کارمند دارد که به وضوح فراتر از تعداد مهندسان و مدیران فیس‌بوکی‌ است، و مسلما شرکتی با این گستردگی توانایی محدودتری در ایجاد استقلال، به نسبت شرکت‌های کوچک‌تر، دارد.
پدرام کیانی می‌گوید: «فیس‌بوک محیطی دارد که حقیقتا افراد را تشویق می‌کند تا وارد چالش‌های بزرگی شوند.»

Joe Hewitt، توسعه دهنده‌ی موبایل، که چند روز پیش فیس‌بوک را ترک گفت، پیام خداحافظی صمیمانه‌ای بر روی وبلاگش گذاشت: «فیس‌بوک طولانی‌ترین مدتی بود که تا کنون برای شرکتی کار کردم، و بهترین کارفرمایی که تا کنون داشتم.» اما چرا فیس‌بوک بهترین کارفرمایی بوده که او داشته؟
Hewitt می‌گوید: «شما اغلب اوقات صحبت زاک و دیگران را درباره اینکه می‌خواهند چگونه فیس‌بوک بدیع باشد می‌شنوید. و روشی که آنها با آن این کار را انجام می‌دهند همیشه افراد را تشویق می‌کند تا ایده‌های جدید را، بدون هیچ دخالت بیجایی از بالا، امتحان کرده و با آن پیش روند.»
او معترف است که در فیس‌بوک استقلال کاملی در کار با پروژه‌ها داشته است.

– thenextweb

ژوئن 12th, 2011 | تعداد بازدید/194 views | دسته بندی : تازه ها
برچسب ها:
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir