صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

وابستگی سیارات غول پیکر گازی به خورشید مادر خودوابستگی سیارات غول پیکر گازی به خورشید مادر خود

به گزارش ایسنا، پیدا کردن سیارات فراخورشیدی به قدری آسان شده است که اخترشناسان هربار با بررسی بخشی از کائنات می‌توانند یک یا چند سیاره جدید کشف کنند.

اخترشناسان در کمپین کشف سیارات فراخورشیدی در عمق با کمک تلسکوپ فضایی Gemini که گسترده‌ترین بررسی مستقیم سیارات فراخورشیدی محسوب می‌شود، سیارات فراخورشیدی در مدار انواع مختلف ستارگان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

رصدهای صورت گرفته با کمک ابزار ویژه تلسکوپ فضایی Gemini به نام تصویر ساز کرونوگرافیک نزدیک مادون قرمز به دست آمده است.

مایکل لیو، از محققان موسسه نجوم دانشگاه هاوایی و سرپرست کمپین کشف سیارات فراخورشیدی تأکید می‌کند: درحالی که اغلب سیارات فراخورشیدی تمایل به دوری از ستاره والد خود دارند، سیارات غول پیکر گازی مانند فرزندانی چسبیده به والدین به نظر می‌رسند.

این کشفیات با بررسی تعداد کمی ستاره به دست آمده و احتمالا برای تعداد زیادی  از سیارات گازی غول پیکر قابل تعمیم خواهد بود.

اریک نیلسن، از محققان دانشگاه هاوایی نیز خاطر نشان می‌کند: نتایج این مطالعات، تمایلات مشابه در کلاس‌های ستارگان مختلف را نشان می‌دهد. البته همه سیارات گازی غول پیکر از خصوصیت نزدیکی به ستاره والد برخوردار نیستند، به طور مثال خانواده‌ای از سیارات فراخورشیدی گازی در اطراف ستاره HR8799‌ در فاصله دوری از ستاره والد قرار دارند که 25 تا 70 برابر فاصله زمین تا خورشید است.

نتایج به دست آمده در این مطالعه به دانشمندان برای درک بهتر شکل گیری سیارات غول پیکر گازی و تعیین فاصله مداری سیارات به عنوان نشانه کلیدی برای بررسی فرضیه‌های شکل گیری سیارات فراخورشیدی کمک می‌کند.

کمپین کشف سیارات فراخورشیدی در عمق با استفاده از تلسکوپ فضایی Gemini در شیلی و حمایت بنیاد ملی علوم آمریکا و ناسا انجام شده است.

جولای 7th, 2013 | تعداد بازدید/131 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir