صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

پروژه تحقیقاتی “روش بیان قرآن” آماده انتشار استپروژه تحقیقاتی “روش بیان قرآن” آماده انتشار است

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام و‌المسلمین علی‌محمد یزدی، عضو هیئت علمی مرکز فرهنگ و معارف قرآن با اعلام اینکه، آخرین اصلاحات پروژه «روش بیان قرآن» در سال 91 به پایان رسیده، بیان داشت: ان شاء الله در هفته های آتی به چاپ خواهد رسید.

وی در بیان اهمیت و ضرورت انجام این پروژه اظهار داشت: زبان قرآن را در بیان معارف، باید با بررسی درون قرآن (آن گونه که هست) دریافت، نه بر اساس انتظارات بیرونی از دین (آن گونه که دیگران پنداشته‏ اند که قرآن باید آن چنان باشد). قرآن خود بهترین معرف سبک خویش بوده و در قالب توصیف خود یا برگزیدن مکرر یک سبک، مخاطب را با اسلوب‏‌های گفتاری‏اش آشنا ساخته است.

وی ادامه داد: بررسی آیات توصیفگر قرآن، راه‌گشای شناخت شاخص‏های اسلوب آن خواهد بود از این رو برای شناخت این شاخص‌ها پروژه ای در مرکز فرهنگ قرآن تعریف و انجام آن به اینجانب واگذار شد.

این پژوهشگر حوزه علوم قرآنی اضافه کرد: با تحقیق در آیات توصیفگر قرآن به نتایج زیر می‏ توان دست یافت:

1 ـ داستان‏‌های قرآن بر اساس واقعیت ‏بیان شده و افسانه‏ ای تخیلی یا برخاسته از مماشات یا باورها و خاطره‏ های دانشمندان معاصر بعثت نیست.

2 ـ آموزه‌‏های قرآن فراعصری است و فهم مردم عصر نزول و تصورات درست و نادرست آنان، تأثیری در گزینش حقایق و معارف قرآن نداشته است.

3 ـ قرآن علاوه بر مفاهیمی که با ظاهر الفاظ خود تفهیم کرده، در باطن الفاظ نیز معانی و مقاصدی را به صورت پلکانی و قابل فهم تدریجی به تناسب مخاطبان خویش نهفته است.

4 ـ واژه‌‏ها و ترکیب‏‌های قرآنی از هدف کلی قرآن که هدایت است، تأثیر پذیرفته و در ساختار ظاهری، شیوه‌‏های بیانی، داستانی، نقلی، ادب گفتار و تعلیقه‌‏ها، برای قرآن امتیازاتی به وجود آورده که در این نوشته به تفصیل به آن ویژگی‏‌ها پرداخته شده است.

در این کتاب پس از بیان مقدمه به فصول زیر پرداخته شده است: فصل اول. شاخصه واقع‌نمایی؛ فصل دوم. شاخصه فراعصری؛ فصل سوم. شاخصه بطن‌داری؛ فصل چهارم. راه‌کارهای کلی قرآن در بیان معارف؛ فصل پنجم. شیوه نقل اقوال و عقاید دیگران؛ فصل ششم. ادب قرآن؛ فصل هفتم. واژه‏‌های تازه و پردازش ترکیب‏‌های جدید؛ فصل هشتم. گرایش به کلیات؛ فصل نهم. پیوست‏‌های قرآن؛ فصل دهم. تأکیدهای قرآنی.

جولای 5th, 2013 | تعداد بازدید/103 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir