صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

گتسبی بزرگ: طراحی فونت‌ها

ماه پیش طرفداران فیلم‌های سه بعدی به سینماها هجوم بردند تا آخرین ساخته «باز لورمان» (Baz Luhrmann) یعنی گتسبی بزرگ را ببینند. این فیلم، به دلایل متعدد فیلم ارزشمندی است. اما یکی از چیزهایی که پیش از بقیه به چشم می‌آید استفاده ماهرانه و خیره‌کننده از تایپوگرافی (ظاهر فونت‌ها و نوشته‌ها) برای زنده کردن حال و هوای آن دوران است. در آثار برجسته سینما، درست مثل شاخه‌های دیگر هنر، گاهی شاهد ظرافت‌ها و نکته‌هایی هستیم که گویای کمال‌گرایی خالقان آنهاست، چیزهایی که ما فکر نمی‌کنیم اصلا کسی برایشان وقت گذاشته باشد.

06-29-2013 05-36-57 PM

استودیوی لایک مایندد (Like Minded Studio) که مقر آن در سیدنی قرار دارد، آزانسی بود که مسئولیت این پروژه (طراحی تایپوگرافی) را بر عهده داشت. هدف آن‌ها درک دیدگاه لوهرمان و ایجاد لوگویی بود که بتواند یادآور دوران طلایی دهه ۲۰ باشد.

GatsbyFont

آن‌ها وظیفه دیگری هم داشتند و آن ایجاد تایپ فیسی عالی بود که بتواند به همراه سایر عناصر برای «برند» گتسبی بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد.

آن‌ها برای طراحی این تایپ‌فیس از طرح‌های deco alphabet (تصویر بالا) مربوط به کی. اچ. شیفر (K. H. Shaefer) الهام گرفتند. در راستای توسعه سیستمی برای ترکیب حروف توپر و راه‌راه در هنگام تایپ، استودیوی لایک مایندد طراحی حروف اصلی (کار شیفر) را تغییر داد و بهینه کرد تا نشانگر طراحی لوگوی اصلی باشد. (به تفاوت‌های حروف B و S در نمونه شیفر و لوگوی فیلم توجه کنید.)

GatsbyWindow

عناوین و لوگوی نهایی در نهایت بوسیله Deva Studio به صورت سه‌بعدی رندر شدند تا به نوعی امضا برای این فیلم تبدیل شوند.

این طراحی با جنجال زیادی هم در میان طرفداران و هم در میان منتقدان بوجود آورد. طراحی کنونی به گونه‌ای است که در عین تمرکز بر نام گتسبی که باعث می‌شود این نام فورا به چشم بیاید، شامل عنوان کامل فیلم نیز هست. البته استودیوی لایک مایندد مسیری طولانی را برای این طراحی پیموده است. در ادامه می‌توانید برخی اسکیس‌های اولیه را ببینید. برای مشاهده عکس‌های بیشتر می‌توانید به مطلب اصلی مراجعه کنید.

gatsbycolour(1)gatsbyold(1)gatsbyfour

منبع (+)

جولای 1st, 2013 | تعداد بازدید/65 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir