صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

iOS7 و وضعیت جیل‌بریک: آیا نیازی هست؟

زمانی که اپل چندی پیش در کنفرانس WWDC نسخه جدید سیستم‌عامل موبایلش را معرفی کرد، اصلا تعجبی نداشت که ببینیم بسیاری از مفاهیم و ایده‌های مرتبط با جیل‌بریک راه خود را به درون سیستم‌عامل باز کرده‌اند. البته امسال اپل بیش از هر سال ایده‌ها و امکانات مربوط به دست‌کاری‌های جیل‌بریک را به شیوه خود در iOS گنجانیده است. iOS7 یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی است که این سیستم‌عامل از ابتدای عرضه‌اش تا کنون تجربه کرده و همین باعث شده است که بسیاری به این فکر بیفتند که آیا هنوز هم به جیل‌بریک کردن احتیاجی هست؟

ios7_control_center_iphone_hero

در ادامه نگاهی داریم به مواردی که توسط اپل مورد استفاده قرار گرفتند و آن‌هایی که کنار گذاشته شدند تا در انتها ببینیم وضعیت جیل‌بریک در هنگام عرضه iOS7 چگونه خواهد بود.


واضح‌ترین جیل‌بریکی که بالاخره در iOS7 ظاهر شد SBSettings بود که اپل آن را از نو طراحی و بازسازی کرده و در قالب Control Center معرفی کرد. SBSettings تقریبا از ابتدای شکل‌گیری مفهومی به نام جیل‌بریک وجود داشته و غالبا یکی از اولین چیزهایی بود که جیل‌بریک کننده‌ها نصب می‌کردند.

Sbsettings

این ابزار نه تنها به کاربر اجازه خاموش و روشن کردن تنظیمات خاص را می‌داد، بلکه امکان نصب ابزارهای بیشتری را براساس نیاز کاربر فراهم می‌کرد. کاربر پس از آن چیزهایی را که می‌خواست مرتب کرده و بقیه را حذف می‌کرد. Control Center در واقع همان SBSettings است که فرم اپلی به خود گرفته. مکانی است که در آن می‌توان به سادگی به تنظیمات اصلی و پرکاربرد سیستم دسترسی پیدا کرد بدون این‌که لازم باشد به سراغ اپ محلی Settings برویم. گرچه SBSettings چند گزینه بیشتر (مثلا مدیریت حافظه)‌ را در اختیار کاربر قرار می‌داد، اما به نظر می‌رسد کاربران به اندازه‌ای از Control Center راضی باشند که نیازی به نصب SBSettings‌ احساس نکنند. البته مگر این‌که SBSettings به گونه‌ای تغییر کند که بتواند در تعامل با Control Center کار کند.

پس از SBSettings‌ باید به سراغ Auxo برویم. زمانی که اپل نسخه به روز شده چندوظیفگی یا مالتی‌تسکینگ را عرضه کرد، بسیاری به Auxo فکر کردند. کسانی که با Auxo آشنایی دارند می‌دانند که Auxo یک ابزار کوچک است که پیش‌نمایشی زنده از تمام اپ‌هایی که در حالت مالتی‌تسکینگ اجرا شده‌اند را به نمایش در می‌آورد.

Auxo

Auxo این امکان را فراهم می‌کرد که به جای نگاه کردن به آیکون اپ که هیچ اطلاعاتی را عرضه نمی‌کند،‌ بتوان وضعیت ذخیره شده اپ را مشاهده کرد و فهمید که در داخل اپ مشغول چه کاری بوده‌ایم. در فرم معمول اپلی، مالتی‌تسکینگ ارایه شده به همراه iOS7 بسیار شبیه به Auxo‌ به نظر می‌رسد که البته ظاهری آراسته‌تر دارد و پنجره‌های پیش‌نمایش آن از Auxo بزرگ‌تر است.


اگر SBSettings و Auxo را کنار بگذاریم، iOS7 بیش از هر چیز با به روز کردن رابط کاربری و افزودن جلوه‌های بصری به آن سروکار داشته است. اما تمام این‌ها چه معنایی برای جیل‌بریک دارد؟

به نظر می‌رسد که جیل‌بریک پس از عرضه iOS7 (البته اگر بشود iOS7 را جیل‌بریک کرد) هم می‌تواند نقشی مهم در کار با ابزارهای اپلی داشته باشد. دلیل این است که هنوز هم برخی از کارهایی که دوست داریم با iOS انجام دهیم، بدون جیل‌بریک امکان‌پذیر نیستند. مثلا امکان پاسخ‌دادن سریع به مسیج‌ها هنوز در iOS معمولی جای کار دارد و اپ‌هایی مانند BiteSMS توانسته‌اند مشکلات آن را تا حدودی حل کنند. تا جایی که به مرکز اعلانات یا Notification Center مربوط می‌شود، هنوز کارهای زیادی برای انجام باقی مانده است. گرچه اپل تلاش کرده است آن را در مجموع بهتر کند، اما هنوز هم کنترل کافی (مانند آن‌چه ابزار جیل‌بریکی IntelliscreenX یا LockInfo فراهم می‌کند) روی آن وجود ندارد.

BiteSMS

البته اپل تا کنون تنها نسخه بتا را عرضه کرده است و تا زمان عرضه نهایی ممکن است بسیاری از این موارد تغییر کنند. فارغ از این‌که نسخه نهایی چه امکاناتی را برای کاربر فراهم کند، یک موضوع بدون تغییر خواهد ماند: همراه با پیشرفت iOS جیل‌بریک‌ها و اپ‌های مربوط به آن هم پیشرفت می‌کنند. توقع ما کاربران بیشتر می‌شود و چیزهای جدیدی می‌بینیم که دوست داریم تلفن‌همراه یا تبلت‌مان قادر به انجام آن باشد. و البته بیشتر توسعه‌دهندگان جیل‌بریک‌ها هستند که راهی برای پیاده‌سازی این توقعات (پیش از عرضه راهکاری توسط خود اپل) می‌یابند. گاهی فاصله میان این جیل‌بریک‌ها و نسخه خود اپل ممکن است به چندین سال هم برسد.

ما از iOS7 نا امید نیستیم، اما به همان اندازه هم منتظریم که ببینیم توسعه‌دهندگان جیل‌بریک چه کارهایی می‌توانند با آن انجام دهند. با تمام این تفاصیل آیا شما هم برنامه‌ای برای جیل‌بریک کردن iOS7 (البته هر زمان که امکانش فراهم شود) دارید؟ چرا آری و چرا نه؟

منبع (+)

جولای 1st, 2013 | تعداد بازدید/62 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir