صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

مرهم درد گرانی دارو کجاست؟مرهم درد گرانی دارو کجاست؟

قیمت دارو درحالی روزبه‌روز افزایش می‌یابد که قشر آسیب‌پذیر جامعه توان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند و بیمه‌ها نیز آنطور که بایسته و شایسته است به وظایف خود عمل نمی‌کنند وبا هزار و یک دلیل از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند.به سخن بهتر، دارو که باید مرهمی بر زخم بیماران باشد آنچنان دردهای مزمن و عمیق دارد که خود مرهم می‌خواهد؛ مرهمی که قیمتش را کاهش دهد. اما این مرهم اثربخش برای درد گرانی و کمیابی دارو در ایران را کجا باید جست؟

دکتر حسن تأمینی لیچانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روز گذشته در گفت‌وگو با مهر، حل معضل دارو در ایران را منوط به آزاد شدن قیمت دارو دانست.او با تأکید بر اینکه در بسیاری از کشورها قیمت دارو آزاد است، اظهار داشت: ما بارها این پیشنهاد را به وزارت بهداشت دادیم که دارو را آزاد کرده و برای آن قیمت پایه‌ای بگذارند و سپس آن را مشمول حمایت‌های بیمه‌ای قرار دهند در این صورت هم تولیدکنندگان و هم خریداران تکلیف خود را می‌دانند.

او افزود: با وجود آنکه بارها به مسئولان بهداشت و درمان درخصوص جلوگیری از افزایش قیمت دارو هشدارداده‌ایم اما همچنان شاهدیم که نه‌تنها قیمت دارو افزایش یافته بلکه در بازار نبود ثبات در قیمت دارو شکل گرفته است.او افزود: در مورد پرداخت ارز دارو نیز بارها به مسئولان بهداشت تذکر دادیم و با وجود آنکه وزیر بهداشت، در صحن علنی مجلس اعلام کرد که این ارز پرداخت شده اما متأسفانه این مهم نیز با مشکل مواجه شد.

او گفت: در حال حاضر در بسیاری از کشورها قیمت دارو آزاد است یعنی اینگونه نیست که چند قلم دارو مشمول یارانه شود و به تعدادی دیگر یارانه تعلق نگیرد. اما دکتر سیامک مره‌صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این باره به همشهری گفت: فکر نمی‌کنم که وضعیت مالی بیمه‌ها اجازه آزاد شدن قیمت دارو در کشور را بدهد چرا که اگر بخواهیم قیمت دارو را به‌طور کامل در کشور آزاد کنیم و از بیمه‌ها بخواهیم هزینه‌ها را پرداخت کنند، در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست به‌دلیل آنکه هم‌اکنون نیز بیمه‌ها چندین‌ماه در پرداخت مطالبات با مشکل مواجه هستند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: به‌نظر می‌رسد که آزاد شدن قیمت دارو بدون پیش‌بینی منبع مالی امکان‌پذیر نخواهد بود مگر آنکه آن چیزی که به‌عنوان یارانه دارو دربودجه قرار است درنظرگرفته شود، به بیمه‌ها پرداخت شود چراکه اگر یارانه را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدهیم و پس از آن به بیمه‌ها بگوییم که هزینه‌ها را پرداخت کنند، بیمه‌ها قبول نخواهند کرد.

مره‌صدق اظهار داشت: به اعتقاد من، پیشنهاد بهتر آن است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد بیماران خاص و علاوه بر آن بیمارانی که به‌طور مزمن نیاز به دارو دارند، اقدام به پرداخت یارانه کند و در مورد سایر بیماران نیز که توان پرداخت هزینه‌ها را ندارند با فرانشیز از آنها حمایت کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در تمام کشورهای دنیا قیمت دارو آزاد است اما رقمی که به‌عنوان حق بیمه کسر می‌شود و توسط شرکت‌های بیمه‌گر دریافت می‌شود با ایران قابل مقایسه نیست. به بیان دیگر، رقمی که در ایران به‌عنوان حق بیمه پرداخت می‌شود، برای آزاد شدن قیمت دارو کافی نیست.

دکتر سیدجمال سعید واقفی، دکتر داروساز و عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران نیز در این‌باره به همشهری گفت: برای بهبود وضعیت دارو در کشور باید قیمت دارو آزاد باشد به‌عبارت دیگر، دارو باید به قیمت واقعی خود برسد. او افزود: هنوز در کشور دارو به قیمت واقعی خود نرسیده است البته اینکه از ارز مرجع به سمت ارز مبادلاتی حرکت کرده‌ایم، قدم مثبتی برداشته شده است. اما درهرحال، باید به قیمت ارز آزاد به دارو قیمت بدهند البته در چنین شرایطی شکی نیست که قیمت دارو افزایش می‌یابد چرا که قیمت ارز آزاد بالاست اما این بدان معنا نیست که این پول را بیمار از جیب خود پرداخت کند.

واقفی تصریح کرد: اگر یک قیمت پایه براساس ارز مبادلاتی یا ارز تک‌نرخی برای دارو تعیین شود به‌طور قطع و یقین قیمت دارو ثبات پیدا می‌کند و بیماران متحمل هزینه‌های دارو نمی‌شوند بلکه این بیمه‌ها هستند که به بیماران برای پرداخت هزینه‌های درمان کمک می‌کنند.

او گفت: برای بهبود وضعیت دارو در کشور دولتمردان آنقدر باید تلاش کنند که در ایران نیز همانند بسیاری از کشورهای تراز اول دنیا، انجام خدمات درمانی و تهیه دارو برای مردم رایگان باشد و هزینه‌های درمان بیماران را بیمه‌ها متحمل شوند که متأسفانه در شرایط فعلی بیمه‌ها از زیر بار این مسئولیت شانه خالی می‌کنند. واقفی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در تمام کشورهای دنیا قیمت دارو آزاد است به‌نظر می‌رسد که این امر در کشور ما نیز می‌تواند به وضعیت دارو در کشور سامان دهد.

ژوئن 29th, 2013 | تعداد بازدید/54 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir