صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

ریشه جنایات در مصر صدور برخی اظهارات علمای تکفیری استریشه جنایات در مصر صدور برخی اظهارات علمای تکفیری است

به گزارش خبرگزاری مهر از قم، در پی حمله سلفی‌های تکفیری به شیعیان در استان جیزه مصر و کشتن چهار نفر از آنها، آیت الله محمد یزدی طی نامه‌ای، خطاب به شیخ الازهر، ضمن محکومیت این جنایت بی سابقه، خواستار اتخاذ تدبیری عاجل نسبت به وضعیت شیعیان در آن کشور و دامن زدن از هرگونه افراط و تعصبات مذهبی شد.

متن کامل این نامه به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْکُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَکُم مِّنْهَا کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ

جناب آقای دکتر احمد محمد الطیب
شیخ الازهر الشریف

سلام علیکم و رحمة‌الله

خبر تاسف بار حمله سلفی های تکفیری به مراسم جشن میلاد حجت بن الحسن العسکری امام دوازدهم شیعیان عجل الله تعالی فرجه الشریف در استان جیزه مصر و کشتن چهار نفر از شیعیان محل به ویژه شیخ حسن شحاته موجب تالم، تاسف و نگرانی شدید گردید.

متاسفانه مصر عزیز مواجه با توطئه‌ای صهیونیستی شده که ثبات، امنیت و استقرار آن هدف قرار گرفته است و در صورت عدم چاره اندیشی مناسب، ممکن است ابعاد آن کل منطقه را فرا گیرد.

در دو سال گذشته خشونت‌های فرقه‌ای عمدتا متوجه اقلیت مسیحی آن کشور بود ولی اینک متوجه پیروان و اتباع اهل بیت علیهم السلام شده است در حالی که محبت اهل بیت علیهم السلام در مصر ریشه دار و عمیق است و این گونه جنایات با طبیعت مردم متدین و شریف مصر هیچ گونه سنخیتی ندارد.

متاسفانه پروژه شیعه هراسی در مصر که اخیرا توسط برخی علما و جریان های افراطی شکل گرفته است سبب تشدید فرقه گرایی، بروز جنایات و اباحه خونریزی گردیده، بدیهی است ریشه بروز این حوادث نامتعارف در جامعه مصر صدور برخی فتاوی و اظهارات علمای تکفیری منطقه است که باعث تحریک برخی جوانان بی اطلاع گردیده و آنان را به برادر کشی سوق داده است.

این در حالی است که قبلا شیخ “محمود شلتوت” مفتی بزرگ الازهردر فتوای مشهور خود اعلام کرده بود: همانا مذهب جعفری، معروف به مذهب شیعه دوازده امامی، مذهبی است که تعبّد (اعتقاد و پیروی) به آن، مانند سایر مذاهب، شرعاً جایز است. بنابراین بر مسلمانان سزاوار است که به این مطلب آگاه شوند و از تعصّب بیجا به مذاهب خاص پرهیز کنند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن محکوم کردن این جنایت بی سابقه، آمادگی خود را برای هرگونه گفتگوی علمی با علمای مصر در چارچوب تقریب مذاهب و تحکیم وحدت اسلامی اعلام داشته و از آن مقام عالی درخواست دارد نسبت به وضعیت شیعیان در آن کشور و دامن زدن از هرگونه افراط و تعصبات مذهبی تدبیری عاجل اتخاذ فرمایید.

محمد یزدی/ رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

ژوئن 27th, 2013 | تعداد بازدید/72 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir