صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

60 میلیارد سیاره در راه شیری، حامی حیات60 میلیارد سیاره در راه شیری، حامی حیات

به گزارش مهر، این مطالعه جدید نشان می‌دهد تعداد سیاراتی که احتمالا قابل سکونت هستند و به دور کوتوله‌های سرخ می‌گردند، دو برابر تعداد کنونی است.

مطالعه جدید ابری دانشمندان دانشگاه شیکاگو و نورث وسترن حاکی از آن است که رفتار ابر به طور چشمگیری منطقه قابل سکونت کوتوله‌های سرخ را که بسیار کوچک‌تر و کم نورتر از ستاره‌هایی مانند خورشید هستند به دو برابر توسعه می‌دهد.

منطقه قابل سکونت به جایی اشاره دارد که در آن فاصله مداری یک سیاره تا ستاره‌اش به گونه‌ای است که می‌تواند آب را به شکل مایع بر روی سطح خود حفظ کند، اما محاسبات انجام شده برای این امر تا کنون تاثیر ابر بر اقلیم را نادیده گرفته است.

دوریان ابوت، استادیار علوم زمین شناسی در دانشگاه شیکاگو می‌گوید، ابرها موجب گرما می‌شوند و بر روی زمین ایجاد خنکی می‌کنند، ابر نور خورشید را منعکس می‌کند تا سطح سیاره خنک حفظ شود. ابرها پرتوهای فروسرخ را از سطح زمین جذب کرده و اثر گازهای گلخانه‌ای را ایجاد می‌کنند. این امر تا حدودی موجب می‌شود سیاره آنقدر گرم شود که قابل سکونت باشد.

پژوهشگران برای نخستین بار از محاسبات سه بعدی مانند آنچه که در شبیه سازی‌های جهانی برای پیش بینی اقلیم زمین صورت گرفته، برای مشخص کردن تاثیر ابرهای آبی بر روی لبه داخلی منطقه قابل سکونت استفاده کردند.

به گفته نیکلاس کوان از پژوهشگران این طرح، هیچ راهی وجود ندارد که بتواند ابرها را در یک بعد بررسی کرد. اما در مدل سه بعدی می‌توان مسیر عبور هوا و شیوه رفتار رطوبت در کل اتمسفر سیاره را بررسی کرد.

سیاره‌ای که به دور یک ستاره کم جرم مانند کوتوله سرخ می‌گردد برای دست یابی به نوری که ما از خورشیدمان می‌گیریم، باید یک ماه یا دو ماه به دور خورشید خود بگردد. سیارات در چنین مدارات نزدیکی در نهایت به گونه‌ای به دور سیاره خود می‌گردند که همیشه یک سوی آنها به سوی خورشید است. اگر چنین اتفاقی برای یک سیاره بیفتد هیچ پوشش ابری برایش ایجاد نمی‌شود از این رو ستاره شناسان بالاترین دما را بر روی قسمت روز سیاره اندازه گیری می‌کنند. اما اگر پوشش ابری وجود داشته باشد ابر مانع از پرتوهای فرانبفش از سطح می‌شود.

ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ جیمز وب خواهند توانست صحت این یافته‌ها را با اندازه گیری دمای سیاره در نقاط مختلف آن در زمان گشتن در مدار، تایید کنند.

ماهواره‌های رصد زمین این تاثیر را ثبت کرده‌اند. اگر با استفاده از تلسکوپ فروسرخ از فضا به برزیل یا اندونزی نگاه کنید به نظرتان این مناطق خنک می‌آیند و به این به خاطر وجود ابری است که از درون آن به زمین نگریسته‌اید. ابر در ارتفاعات بالا قرار دارد و در چنین ارتفاعی هوا بسیار سرد است.

اگر تلسکوپ فضایی جیمز وب این اختلاف دما را بر روی یک سیاره خارج از منظومه شمسی تشخیص دهد چنین رویدادی قطعا ناشی از وجود ابر و تاییدی است از وجود آب مایع بر روی سطح سیاره.

جولای 5th, 2013 | تعداد بازدید/75 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)