صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

دردسر خرس‌های طلایی و نقره‌ای برلین
دردسر خرس‌های طلایی و نقره‌ای برلین

به گزارش همشهری، آنکه لیوکه که دادستان تهران خبر بازداشت او را روز دوشنبه رسانه‌ای کرد، نماینده رسمی و شناخته‌شده جشنواره فیلم برلین است؛ چهره‌ای که از حدود یک دهه پیش اواخر پاییز و اوایل زمستان هر سال به ایران می‌آید بلکه فیلمی را بپسندد و با خود به برلین ببرد. نتیجه سفر غیررسمی خانم لیوکه معمولا رسانه‌ای نمی‌شود و فقط هنگام اعلام نام فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف جشنواره برلین است که معلوم می‌شود حاصل حضور او در تهران چه بوده است.

زمستان ۹۳که خبر اعطای جایزه خرس طلایی بهترین فیلم به «تاکسی» جعفر پناهی به سرخط رسانه‌های مهم جهان راه یافت، شاخک‌ها در ایران شروع به جنبیدن کرد. ماجرا از آن رو جالب توجه بود که پناهی طبق حکم دادگاه اجازه فعالیت فیلمسازی و حتی خروج از ایران را ندارد اما فیلمی که کمتر کسی می‌داند چگونه در تهران ساخته شده، ناگهان از یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی اروپا و جهان سر برآورد و یکی از سیاسی‌ترین خرس‌های طلایی تاریخ برلین را برد.

حضور نزدیکان فیلمساز ایرانی در مراسم اختتامیه شصت‌وپنجمین دوره جشنواره برلین و اهدای جایزه به دخترکی خردسال نشان از برنامه‌ریزی‌شده بودن تمام ماجرا داشت. ضمن اینکه دارن آرونوفسکی، فیلمساز آمریکایی و رئیس هیأت داوران بخش مسابقه بین‌الملل هم حسابی برای پناهی و فیلم او سنگ تمام گذاشت و به تعریف و تمجید از سینماگری پرداخت که خودش هم در تاکسی به نقش راننده ظاهر شده و ایفای نقش کرده بود.

در این سوی اقیانوس و داخل مرزهای ایران، واکنش رئیس سازمان سینمایی به اهدای جایزه‌ای سیاسی به تاکسی عجیب و جالب بود. حجت‌الله ایوبی همان زمان نامه‌ای به دیتر کاسلیک، رئیس برلین نوشت و از آمدن صدای پای سیاست در این جشنواره اظهار تأسف کرد. در بخشی از نامه آمده بود: متأسفم از اینکه شما به بهانه فیلمِ فیلمسازی که به موجب قانون کشورش فعلا نمی‌تواند فیلم بسازد (گرچه دارد می‌سازد) می‌خواهید همه را سوار تاکسی سوء‌تفاهم‌های تازه علیه مردم ایران کنید. سازنده فیلم تاکسی در ایران سوار بر قطار پرشتاب زندگی است و از همه مواهب زندگی آزادانه برخوردار… .

این نامه پر گلایه البته در فضای پرتب و تاب پس از اهدای خرس طلایی برلین چندان بازتاب نیافت اما ثابت کرد بازار تولید فیلم زیرزمینی در ایران اگر نگوییم داغ، حداقل گرم و پررونق است. ایوبی که این روزها بیشتر درگیر کنار آمدن با شرایط تازه پس از حضور وزیر جدید و البته برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره فیلم فجر است، درباره توقیف چمدان حامل ده‌ها فیلم «غیرمجاز و زیرزمینی» (به گفته دادستان تهران) موضعی نرم گرفت و گفت: ما هم در انتظار فهرست فیلم‌های توقیف‌شده در چمدان خانم لیوکه هستیم تا تعداد مجاز و غیرمجاز بودن آن مشخص شود.

رئیس سازمان سینمایی در حالی در پایان سخنان کوتاه خود از «برخورد قانونی با نمایش فیلم‌های بدون مجوز وزارت ارشاد در خارج از مرزهای ایران» خبر داده که تا امروز خبر و گزارشی از برخورد با نمایش غیرقانونی فیلم‌های بدون مجوز در کشورهای دیگر منتشر و رسانه‌ای نشده است.

  • سینمای ایران، محبوب برلین

سینمای ایران در یک دهه اخیر همواره حضوری موفق و پررنگ در بخش‌های مختلف جشنواره برلین داشته که حاصل آن بردن جوایز مختلف است؛ از خرس نقره‌ای بهترین بازیگر به رضا ناجی برای «آواز گنجشک‌ها» تا خرس طلایی بهترین فیلم به اصغر فرهادی برای «جدایی نادر از سیمین» و خرس نقره‌ای بهترین کارگردان به همین فیلمساز برای «درباره الی». رضا درمیشیان و رفیع پیتز هم فیلمسازان ایرانی محبوب برلین هستند که معمولا فیلم‌های خود را نخستین بار در دنیا در این جشنواره نمایش می‌دهند.


دسامبر 6th, 2016 | تعداد بازدید/26 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir