صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

یک نامزدی و دو ناکامی در آمریکا
یک نامزدی و دو ناکامی در آمریکا

«فروشنده» که پیش از این نامزد دریافت جایزه از بزرگ‌ترین گروه منتقدان در ایالات متحده شده بود، روز یکشنبه هم به فهرست نامزدهای انجمن منتقدان واشنگتن دی‌سی راه یافت.به گزارش همشهری، هر چه به روزهای حساس و کلیدی فصل جوایز سینمایی نزدیک می‌شویم، سرنوشت تازه‌ترین ساخته اصغر فرهادی روشن‌تر می‌شود. فروشنده که با دست پر و ۲جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) جشنواره کن از اروپا به آمریکا آمده، برای حضور در فهرست ۵نامزد نهایی بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار ۲۰۱۷ راهی طولانی و سخت پیش رو دارد. هر چند به‌نظر می‌رسد نمی‌توان آن را جدی‌ترین بخت بردن مجسمه طلایی اسکار دانست.

تا امروز تقریبا تمام جوایز مهم به «تونی اردمان» به کارگردانی مارن آدی رسیده که نماینده پرامید آلمان در اسکار هشتاد‌و‌نهم و مهم‌ترین رقیب بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان است. نکته جالب اینکه با وجود تحسین‌هایی که منتقدان حاضر در کن امسال نثار تونی اردمان کردند، این کمدی خانوادگی به مذاق اعضای هیأت داوران جشنواره خوش نیامد و این فروشنده فرهادی بود که ۲جایزه مهم در شب پایانی به‌دست آورد.

در عوض، فصل جوایز سینمایی کاملا به کام نماینده آلمان است و منتقدان لس‌آنجلس و نیویورک جوایز خود را به تونی اردمان داده‌اند. فرهادی که به واسطه موفقیت «جدایی» در اسکار چندسال پیش، امیدی فراوان به حضور در جمع نامزدهای بهترین فیلم خارجی‌زبان دارد، فعلا فیلم برگزیده هیأت ملی نقد شده و نخستین جایزه امسال خود را دشت کرده است. فروشنده همچنین نامزد دریافت جایزه در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان از بیست‌و‌دومین دوره جوایز سالانه انتخاب منتقدان است.

نشریه ورایتی که در کنار هالیوود ریپورتر مهم‌ترین رسانه سینمایی آمریکا و دنیاست، در بخش پیش‌بینی نامزدها و برندگان اسکار ۲۰۱۷ گریزی هم به بهترین فیلم‌های خارجی‌زبان زده و تونی اردمان آلمان را دارای بیشترین بخت برای بردن اسکار معرفی کرده است. «زیر شن» از دانمارک و «شادترین روز زندگی اولی ماکی» از فنلاند در رده‌های بعد قرار دارند و نکته جالب در این میان، حضور «آیدل» فلسطین و «برکت مقابل برکت» عربستان سعودی در رتبه‌های ۴و ۵ است!

«او» به کارگردانی پل ورهوفن از فرانسه، «عصر سایه‌ها» از کره‌جنوبی، «خولیتا» ساخته پدرو آلمودووار از اسپانیا و مستند تحسین‌شده و برنده خرس طلایی «آتش در دریا» به کارگردانی جیانفرانکو رزی از ایتالیا، ۴فیلم دیگری هستند که بالاتر از فروشنده فرهادی برای درخشش در اسکار ۲۰۱۷ قرار گرفته‌اند. به باور منتقدان ورایتی، نمایندگان گرجستان، شیلی، سوئد، فیلیپین و استرالیا را باید «اسب‌های سیاه» بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان دانست که ممکن است ناغافل در رقابت برنده شوند.

  • معرفی برگزیدگان جوایز مستقل بریتانیا

همزمان با تکاپوی منتقدان آمریکایی برای معرفی برترین فیلم‌ها و چهره‌های سینما، در اروپا هم بازار جوایز سینمایی داغ است. روز یکشنبه، نوزدهمین دوره مراسم اهدای جوایز فیلم مستقل بریتانیا در لندن برگزار شد و «عزیز آمریکایی» با بردن ۴جایزه، ازجمله بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر زن، پیروز مطلق این دوره لقب گرفت. فیلم تازه آندریا آرنولد که در یک سفر جاده‌ای ۱۹هزار کیلومتری از بریتانیا به آمریکا ساخته شده، نخستین بار بهار امسال در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد.

دیگر فیلم مهم امسال «زیر سایه» بابک انوری، فیلمساز ایرانی مقیم انگلیس، جایزه بهترین فیلمنامه و جایزه داگلاس هیکاکس بهترین کارگردان اول را برد. ضمن اینکه آوین منشادی ۹ساله برای همین فیلم جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را به‌دست آورد. زیر سایه که به زبان فارسی ساخته شده، نماینده بریتانیا در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان است.


دسامبر 6th, 2016 | تعداد بازدید/14 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir