صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

ارز تک نرخی، شاید سال آینده




ارز تک نرخی، شاید سال آینده





محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه در حالی روز گذشته از یکسان‌سازی نرخ ارز در سال آینده خبر داد که پیش از این هم رئیس‌جمهور، هم معاون اول او، هم وزیر اقتصاد و هم رئیس‌کل بانک مرکزی از قطعی بودن اجرای طرح تک‌نرخی کردن ارز حداکثر تا پایان امسال خبر داده بودند.

به گزارش همشهری، نرخ ارز که در هفته‌های اخیر با التهاب قیمت مواجه شده، روز گذشته با کاهش مواجه شد به‌نحوی که قیمت فروش نقدی هر دلار آمریکا تا ساعت ۱۶دیروز نسبت به روز قبل با ۲۰تومان کاهش به ۳۹۰۰تومان رسید. پیش از این ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر را ناپایدار خوانده بود و شنبه هم از مدیران بانک‌ها خواست تا عرضه ارز در بازار آزاد را افزایش دهند و از اعلام آمادگی بانک مرکزی برای جبران کسری ارز در بازار خبر داد. این در حالی است که علی طیب‌نیا ۱۳آذرماه نوسانات نرخ ارز را طبیعی دانسته بود.

  • ابهام در موضع ارزی دولت و بانک مرکزی

روز گذشته محمدباقر نوبخت، در مقام رئیس سازمان برنامه و بودجه و یکی از ۳ ضلع تأثیرگذار در تصمیم‌ها و سیاست‌های اقتصادی دولت با بیان اینکه دولت از سیاست افزایش قیمت ارز استقبال نمی‌کند، گفت: نرخ ارز در بودجه سال آینده بر مبنای دلار ۳۳۰۰تومان پیش‌بینی شده و فکر می‌کنیم باید در همین حدود نرخ یکسان آتی را تنظیم کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ اعلام شده در لایحه بودجه که ۳۳۰۰ تومان است، در راستای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز است؟ تصریح کرد: هم‌اکنون ارز مبادله‌ای برحسب دلار در بانک مرکزی حدود ۳۲۰۰ تومان است که این عدد برای سال آینده، ۳۳۰۰ تومان پیش‌بینی شده است. سخنگوی دولت نرخ فعلی ارز در بازار ارز را عدد بی‌ثباتی دانست و افزود: بانک مرکزی به‌دنبال مدیریت بازار است و قطعا نرخ ارز کاهش می‌یابد.

  • اختلاف نظر ارزی بین دولت و بانک مرکزی

موضع رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص مبنا قرار گرفتن نرخ ارز محاسباتی بودجه سنواتی به‌عنوان قیمت واقعی ارز در حالی تکرار می‌شود که رئیس‌کل بانک مرکزی چنین موضعی ندارد و همواره بر تعیین نرخ ارز براساس قاعده عرضه و تقاضا تأکید دارد.
ولی‌الله سیف که قیمت ارز در بازار آزاد در روزهای بدون التهاب قیمت را واقعی می‌داند، در واکنش به افزایش نرخ دلار در بازار آزاد گفته است: بانک مرکزی ضمن تأکید بر ناپایداری تحولات اخیر از تمامی تلاش خویش برای مهار این نوسانات و هدایت نرخ ارز به مسیر اصولی و پایدار خود بهره خواهد جست.

  • سوخت گران نمی‌شود

سخنگوی دولت در واکنش به برداشت‌های اشتباه برخی رسانه‌ها درخصوص افزایش ۵درصدی قیمت بنزین و ۲۰درصدی قیمت گازوئیل اظهار کرد: برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و افزایش قیمت بنزین نداریم. گفتنی است همزمان با تقدیم لایحه بودجه سال آینده به مجلس در روز یکشنبه گذشته، برخی خبرگزاری‌ها به‌دلیل برداشت ناقص از لایحه بودجه خبر داده بودند که دولت قصد دارد در سال آینده قیمت هر لیتر بنزین را ۵درصد و هر لیتر گازوئیل را ۲۰درصد افزایش دهد.

  • تورم و رشد اقتصادی در سال ۹۶

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به رشد ۱۰درصدی بودجه کل کشور در سال آینده، گفت: نرخ تورم هدفگذاری شده برای سال آینده حدود ۸درصد پیش‌بینی شده که به این ترتیب بودجه سال آینده نه انبساطی است نه انقباضی. وی همچنین به آثار اجرای بودجه سال آینده در اقتصاد کشور اشاره داشت و گفت: در نتیجه اجرای بودجه‌ای که به مجلس تقدیم‌ کرده‌ایم، رشد اقتصادی ۷.۷ درصدی، تورم ۷.۶ درصدی، رشد سرمایه‌گذاری ۱۲.۳ درصدی و رشد نقدینگی ۰.۱۹ درصدی محقق خواهد شد.

  • حرکت قطار یارانه نقدی روی ریل غیرهدفمندی

نوبخت بدون اشاره به‌دلیل عدم‌حذف یارانه نقدی گروه‌های درآمدی بالا به استناد قانون بودجه امسال اظهار کرد: مهم این است که بار دیگر نحوه تصویب تبصره هدفمندی یارانه‌ها مانند امسال تکرار نشود وامیدواریم بار دیگر نمایندگان به‌گونه‌ای پافشاری نکنند که بخواهند مانند سال‌جاری تأکید داشته باشند که باید چه تعداد و براساس دریافتی چه میزان حقوقی یارانه‌ آنها قطع شود.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان در مورد حق یارانه‌بگیران اینگونه تصمیم‌گیری کرد، گفت: از زمانی که اعلام کردم یارانه هیچ یارانه‌بگیر نیازمندی حذف نمی‌شود دائم در تلگرام و موبایل من پیام‌هایی از سوی افراد نیازمند می‌آید که یارانه آنها قطع شده است، درحالی‌که ما هیچ اصراری به این موضوع نداریم.

وی در رابطه با عملکرد هدفمندی یارانه‌ها در مورد تعداد یارانه‌بگیران و حذف‌شدگان گفت: هم‌اکنون حدود ۷۷ میلیون نفر یارانه دریافت می‌کنند و ماهانه رقمی نزدیک به ۳۴۰۰ میلیارد تومان از این بابت پرداخت می‌شود. نوبخت البته در مورد تعداد حذف‌شدگان اعلام کرد که اطلاع دقیقی ندارد، ولی به هرحال ماهانه به افراد یارانه‌بگیر به‌دلیل تولد نوزادان اضافه شده و یا اینکه تعدادی هم حذف شده‌اند.

وی در مورد نحوه‌ تأمین کسری بودجه هدفمندی یارانه نقدی افزود: به هرحال ما نمی‌توانیم همه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان را هر‌ماه نپردازیم، این در حالی است که براساس قانون بودجه می‌توانیم هر مقدار کسری را تا سقف ۱۴ هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت کنیم که برای سال بعد هم به همین روال خواهد بود.


دسامبر 5th, 2016 | تعداد بازدید/37 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir