صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

دلار سودای ارزانی ندارد!
دلار سودای ارزانی ندارد!

افزایش نرخ دلار در بازار آزاد ایران در شرایطی رخ داده که رئیس‌کل بانک مرکزی شنبه شب در نشستی با بانکداران از آنها خواسته تا برای کاهش نرخ ارز وارد بازار شوند و اعلام کرده، کسری منابع ارزی را جبران می‌کنیم. به گزارش همشهری، افزون بر افزایش قیمت دلار آمریکا، قیمت فروش نقدی یورو هم در بازار آزاد با ۷۴تومان رشد به ۴۲۲۸تومان رسید و قیمت انواع سکه بهار آزادی و طلا در بازار آزاد تحت‌تأثیر افزایش قیمت ارز با وجود کاهش قیمت جهانی طلا، روندی افزایشی داشت.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف با تأکید بر اینکه شبکه بانکی کشور باید نقش و جایگاه اصلی خود را در زمینه تسویه مبادلات ارزی بازیابد، از آنان خواست حضور فعالانه‌ای در بازار ارز آزاد داشته باشند. وی یادآورشد: بانک‌ها‌ می‌توانند درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات را از اشخاص حقیقی و حقوقی به نرخ آزاد خریداری کنند.

به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، بانک‌ها می‌توانند با تقویت بخش عملیات ارزی خود، درآمدهای خوبی کسب کرده، ریسک عملیاتی فعالان اقتصادی را کاهش و پرداخت‌ها و معاملات خارجی مشتریان را ایمن کنند. به گفته سیف، یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل آن را می‌توان در خروج عملیات ارزی مربوط به تجارت خارجی از بانک‌ها به سمت شبکه صرافی در دوران تحریم جست و جو کرد.

سکاندار بانک مرکزی با اعلام آمادگی کامل این بانک برای تأمین کسری ارز مورد نیاز بانک‌ها افزود: بانک مرکزی درنظر دارد کسری ارز مورد تقاضای بانک‌ها را تأمین کند و در این زمینه بانک‌ها می‌توانند با گشایش اعتبارات اسنادی با نرخ آزاد ارز فعالیت کنند و بانک مرکزی نیز از فعالیت آنها حمایت می‌کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی از ابلاغ بخشنامه جدید ارزی این بانک در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در این بخشنامه تأمین ارز متقاضی برای واردات کالا و خدمات، تأمین ارز برای تسویه اقساط تسهیلات ارزی اعطایی از محل منابع بانک عامل، تأمین سهم‌الشرکه مشتریان برای اخذ تسهیلات ارزی از بانک عامل، کارمزد ارزی مطالبه شده از سوی کارگزاران بابت نقل و انتقالات ارزی و حواله ارزی مشتریان، برگشت سود سرمایه‌گذاری خارجی و اعتبارات فاینانس خودگردان مورد توجه قرار گرفته است.نمودار


دسامبر 4th, 2016 | تعداد بازدید/35 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir