صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

در جست‌وجوی زمان از دست رفته
در جست‌وجوی زمان از دست رفته

این تکنولوژی دسترسی به دنیای مجازی را فراهم کرده است. اتفاقی که اگر از آن بهره درست ببریم می‌تواند یک امکان فوق‌العاده باشد؛ امکانی برای آگاه‌تر شدن. اما این دسترسی آسان انتشار انبوه مطالبی را نیز به همراه آورده که بسیاری از آنها بویی از حقیقت نبرده‌اند.

انواع و اقسام خبرها و مطالب کذب و بی‌ارزش در فضای مجازی منتشر می‌شوند و متأسفانه مورد استقبال نیز قرار می‌گیرند. البته در این میان اخبار و مطالب مفیدی هم وجود دارند که به تنویر افکار عمومی یاری می‌رسانند. به واقع نمی‌شود کل آنچه در فضای مجازی رقم می‌خورد را انکار کرد. البته اولویت مردم در استفاده از این فضا به مطالب سرگرم‌کننده بازمی‌گردد.

ما این روزها در محاصره انواع و اقسام خبرها و مطالبی قرار داریم که شاید جذابیت‌ آنی و لحظه‌ای برای مخاطب داشته باشند ولی اگر هیچ آسیبی را در پی نداشته باشند دست‌کم وقت با ارزش مردم و به‌خصوص جوان‌ها را تلف می‌کنند؛ جوان‌هایی که ساعت‌ها با گوشی تلفن همراهشان سرگرم هستند و وقتی را که می‌توانند صرف مطالعه یا گفت‌وگو با اعضای خانواده کنند پای این فضای مجازی هدر می‌دهند. انبوهی سایت و کانال بی‌شناسنامه وجود دارند که در آنها چیزی به نام مسئولیت انتشار معنا ندارد.

خیلی وقت‌ها یک خبر سراسر کذب به سرعت کپی و بازنشر می‌شود. بارها شایعه درگذشت هنرمندان به این صورت منتشر شده و واقعا نمی‌دانم باید چه عنوانی برای این قبیل اقدامات انتخاب کرد. شاید نشود جلوی انتشار برخی اخبار و مطالب سخیف و دور از واقعیت را در فضای مجازی گرفت ولی باید بتوانیم فرهنگ استفاده صحیح از این فضا را به فرزندانمان آموزش دهیم. فرزندی که ساعت‌ها درگیر تلفن همراهش است و حتی در مسافرت هم حاضر به همراهی با اعضای خانواده نیست و ترجیح می‌دهد در فضای مجازی غرق شود در معرض آسیب‌های جدی قرار دارد. این آسیب‌ها را جدی بگیریم و برایش فکری اساسی کنیم.

اینکه نسل جوان به جای مطالعه جدی سرش را با خواندن مطالب سخیف گرم کند و در فضایی حضور داشته باشد که خیلی وقت‌ها اخلاق در آن رعایت نمی‌شود دردآور است؛ راهش هم مسدود کردن فضای مجازی نیست، چون ایراد به تکنولوژی بازنمی‌گردد، ایراد شیوه استفاده و فرهنگ بهره گرفتن از ابزارهای رسانه‌ای نوین است.


دسامبر 4th, 2016 | تعداد بازدید/7 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir