صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

مقصر اصلی حادثه برخورد دو قطار در سمنان معرفی شد
مقصر اصلی حادثه برخورد دو قطار در سمنان معرفی شد

به گزارش ایرنا، اکبر ترکان در جمع خبرنگاران در گزارشی در خصوص حادثه قطار سمنان، افزود: بررسی همه جوانب این حادثه نشان می‌دهد که علت وقوع حادثه، خارج کردن قطار از حالت کنترل خودکار بوده است و به حالت کنترل دستی گذاشته بودند.

مشاور رییس‌جمهوری که از سوی معاون اول رییس‌جمهوری به عنوان مامور تشکیل کمیته ویژه بررسی حادثه قطار سمنان انتخاب شده است، تصریح کرد: قطار تبریز -مشهد به دلیل خرابی ترمز، هشت کیلومتر جلوتر متوقف می‌شود و زمانی که قطار سمنان – مشهد با اجازه مامور در ایستگاه شاهرود حرکت داده می‌شود، این حادثه دلخراش به وقوع می‌پیوندند.

وی یادآور شد: عمدی در این کار وجود نداشته و خطای حرفه‌ای صورت گرفته است.

مسئول بررسی حادثه قطار سمنان همچنین گفت: در رسیدگی به این حادثه به منظور مشخص شدن مقصران چهار گروه مامورین قطار تبریز – مشهد، مامورین قطار سمنان – مشهد، مامورین کنترل ترافیک شاهرود و مامورین سی تی سی مورد بررسی قرار گرفتند.

ترکان افزود: مامورین قطار تبریز – مشهد به موقع نسبت به وقوع حادثه اطلاع‌رسانی کرده بودند و خرابی ترمز و توقف قطار را اطلاع داده و مشغول رفع اشکال‌ها بودند.

وی با بیان اینکه قطار سمنان – مشهد به صورت اتوماتیک در هشت کیلومتری قطار تبریز – مشهد متوقف شده بود، یادآور شد: مامورین قطار سمنان – مشهد پس از استعلام مرکز سی تی سی به آنها اجازه داده می‌شود تا سیستم خود را به حال دستی تبدیل و حرکت کنند که به دلیل شیب تند مسیر، سرعت قطار سمنان به ۱۳۲ کیلومتر می‌رسد.

وی ادامه داد: لوکوموتیوران هشت ثانیه مانده به برخورد قطار تبریز – مشهد متوجه این قطار می‌شود که ترمز می‌کند ولی قطار با سرعت ۱۱۸ کیلومتر به قطار تبریز – مشهد برخورد می‌کند.

وی افزود: همه کشته‌شدگان متعلق به قطار تبریز- مشهد هستند چراکه در آن هنگام خواب بودند و قطار سمنان – مشهد تازه حرکت کرده بود و دو واگن جلویی آن نیز خالی بودند و همین باعث ضربه‌گیری شده بود و فوتی نداشتند.

ترکان افزود: قطار سمنان -مشهد ۱۰۴ مصدوم داشت که همگی پس از حادثه سوار قطار تبریز – مشهد شدند.

مسئول کمیته ویژه بررسی حادثه قطار در سمنان، یادآور شد: بر اساس بررسی‌ها هیچ یک از مامورین قطار سمنان – مشهد مقصر شناخته نشدند.

ترکان خاطرنشان کرد: مامورین کنترل شاهرود – مشهد هم مقصر اصلی سانحه نیستند ولی تقصیر در مرتبه دوم برای آنان قابل بررسی است.

وی افزود: مقصر اصلی مامور و متصدی سی تی سی تهران – مشهد در ایستگاه شاهرود است که در شیفت جدید (نوبت کاری) وارد محل کار خود می‌شود و به مامورین ایستگاه قطار سمنان – مشهد می‌گوید که سیستم را از حالت اتوماتیک به حالت دستی بگذارد و حرکت کند.

مشاور رییس‌جمهوری همچنین گفت: بررسی حادثه طبق ماموریتی که به این کمیته داده شده بود با حضور علیرضا آوایی بازرس ویژه رییس‌جمهوری و افشار از کارشناسان ارشد حوزه حمل‌ونقل ریلی و جوزی از کارشناسان حوزه حمل و نقل رسیدگی شد.

ترکان تاکید کرد: ارزیابی این کمیته فنی است و دستگاه قضایی در این زمینه پیگیری‌های خود را انجام می‌دهد.

حدود ساعت هشت صبح جمعه ۵ آذر ۹۵ قطارهای مسافری تبریز- مشهد و سمنان- مشهد در مسیر سمنان- دامغان به هم برخورد کردند.

این سانحه ۴۰ جان باخته و ۱۰۳ مجروح داشت.


دسامبر 3rd, 2016 | تعداد بازدید/40 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir