صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

روایت رئیس‌جمهور از اولویت‌های بودجه ۹۶
روایت رئیس‌جمهور از اولویت‌های بودجه ۹۶

 و نمایندگان در شرایطی که انتخابات مجلس را پیش رو داشتند، تصویب لایحه سه‌دوازدهم را در دستور کار قراردادند و قانون بودجه از تیرماه اجرایی شد.

این بار با ارائه بموقع لایحه بودجه شرایط برای اجرایی‌شدن آن از ابتدای سال۹۶ فراهم خواهد شد. رئیس‌جمهور در حاشیه سفر خود به مشهد مقدس اعلام کرده است که بودجه عمومی در لایحه پیشنهادی به پارلمان ۳۲۰هزار میلیارد تومان خواهد بود و سهم بودجه عمرانی نیز ۶۰هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است که رکورد جدیدی در بودجه عمرانی محسوب می‌شود.

بودجه عمومی در لایحه سال۹۵ معادل ۳۰۷هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود. اظهارات حسن روحانی نشان می‌دهد که حجم بودجه عمومی افزایش ۴٫۲درصدی را نسبت به لایحه بودجه سال۹۵ تجربه کرده است. البته در قانون بودجه سال۹۵ حجم بودجه عمومی به ۳۳۵هزار میلیارد تومان رسید.

حسن روحانی از سایر ارقام بودجه نظیر قیمت نفت یا دلار خبر نداده است اما ابوذر ندیمی مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور در اظهارنظری اعلام کرده است که سقف درآمد ریالی از نفت در بودجه ۸۰هزار میلیارد تومان خواهد بود که ۶هزار میلیارد تومان بیشتر از سال۹۵ است. طبق اظهارات ندیمی، بهای نفت در بودجه ۴۰تا ۴۵دلار درنظر گرفته خواهد شد که با توجه به تصمیم جدید اوپک و افزایش قیمت طلای سیاه، احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.

حسن روحانی عصر پنجشنبه در مشهد در مورد جزئیات لایحه بودجه سال آینده اظهارداشت: در تدوین بودجه سال۹۶ توجه خاص و ویژه‌ای به موضوع اشتغال و ۴بخش مهم آب، فاضلاب، محیط‌زیست و توسعه شبکه ریلی کشور شده و اعتبارات ویژه‌ای نیز برای حل مشکلات در این بخش‌ها اختصاص یافته است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: براساس آمار، در فروردین سال‌جاری بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر جمعیت فعال وارد بازار کار شدند، که از این تعداد برای حدود ۷۰۰هزار نفر شغل وجود داشته و حدود ۵۰۰هزار نفر بیکار هستند که باید با تلاش مسئولان زمینه‌های اشتغال آنان نیز فراهم شود. رئیس‌جمهور افزود:

باید بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های بزرگ در زمینه ساماندهی آب، مانند استحصال آب و شیرین کردن آب دریا وارد میدان شود و دولت با ارائه تسهیلات از فعالان این عرصه، حمایت خواهد کرد. وی افزود: بخشی از بودجه عمرانی در تدوین بودجه سال۹۶ به‌گونه‌ای است که در آن دولت، بخش خصوصی، بانک و صندوق توسعه در مشارکتی چهارجانبه برای اجرای طرح‌های ملی سودآور با هم مشارکت خواهند داشت که این می‌تواند تحول بزرگی را در توسعه کشور ایجاد کند.

روحانی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۵هزار واحد تولیدی متوسط و کوچک با ۱۱هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در کشور فعال شده، افزود: امروز سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور آغاز شده که نمونه آن قرارداد با شرکت توتال است که در آن ۴٫۸میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته و تا چند‌ماه آینده فعالیت آن آغاز خواهد شد.


دسامبر 3rd, 2016 | تعداد بازدید/40 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir