صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

نفت قد کشید
نفت قد کشید

گذشته از افزایش قیمت نفت، دستاورد بزرگ اوپک رسیدن به یک توافق بر سر سهمیه هر یک از اعضا و پانگذاشتن کشورها بر حق دیگران بود. برای ایران به‌عنوان قدرت پرنفوذ اوپک برد تاریخی به گفته تحلیلگران و رسانه‌های جهانی به‌دست آمده است چرا که توانسته حق از دست رفته‌اش در نتیجه اعمال تحریم‌ها را پس بگیرد و برخلاف همه فشارها حالا ایران می‌تواند سقف تولید خود را تا پیش از اعمال تحریم‌ها بالا ببرد.

به گزارش همشهری، دبیرخانه اوپک اعلام کرد ارزش سبد نفتی این سازمان در روز نخست دسامبر ۲۰۱۶نسبت به روز نخست نوامبر ۱۰٫۹درصد معادل ۴٫۸۴دلار گران‌تر شده و به ۴۹دلار و ۳۵سنت در روز پنجشنبه گذشته رسیده است. وزرای نفت ایران و عربستان به‌عنوان ۲قدرتی که پیش از این بر سر میزان تولید نفت اوپک، اختلاف نظر داشته‌اند از توافق هفته گذشته اوپک خوشحال هستند.

چه اینکه به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، کشورمان به حق خود برای افزایش سقف تولید خود رسیده و مهم‌تر اینکه به گفته او «اوپک نمرده است». عربستان هم خوشحال خواهد بود چه اینکه هرچند سقف تولید خود را حدود نیم میلیون بشکه در روز کم خواهد کرد، اما هر بشکه نفت خود را ۱۰درصد گران‌تر می‌فروشد. وزیر نفت روسیه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان خارج از اوپک هم با اعلام کاهش ۳۰۰هزار بشکه‌ای نفت این کشور، توافق هفته گذشته اوپک را «یک توافق تاریخی» خواند.

  • نفت به بالای ۵۰دلار می‌رسد

وزیر نفت ایران خوشحال از توافق اوپکی‌ها پس از بازگشت از وین اتریش محل برگزاری نشست‌های اوپک با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: اعضای اوپک نشان دادند در عین رقابت و داشتن اختلافات شدید سیاسی، باز با هم همکاری و تعامل دارند و تصور می‌شود با همکاری غیراوپکی‌ها، قیمت نفت خیلی محکم بالای ۵۰دلار برای هر بشکه بایستد.

وی تأکید کرد: واقعیت این بود که اوپک بیش از ۲سال در بازار منفعل بود و برخی می‌گفتند اوپک دیگر مرده است اما در نشست ۱۷۱ اوپک، اعضا تصمیم گرفتند یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه کاهش تولید داشته باشند که تولید اوپک را به ۳۲میلیون و ۵۰۰هزار بشکه در روز می‌رساند و همه کشورها به جز ایران موظف شدند ۴٫۵درصد از آخرین تولید خود را که بر پایه ماه اکتبر است، کاهش دهند .

به گفته زنگنه، پایه تولید نفت خام ایران، پس از ماه‎ها آمد و رفت و بحث‎های فراوان، سرانجام بر مبنای بالاترین رقم تولید تاریخی ایران در سال۲۰۰۵ که گزارش منابع ثانویه منبع آن است، ۳میلیون و ۹۷۵هزار بشکه در روز تعیین شد و اعضا قبول کردند ایران تولید خود را به‌طور میانگین ۹۰هزار بشکه نسبت به رقم‌ماه اکتبر، در ۶‌ماه آینده که دوره اعتبار این تصیم است، افزایش دهد.

وزیر نفت در واکنش به انتقادهای مطرح‌شده درخصوص سیاست نفتی وزارت نفت در ۳ سال گذشته گفت: قدرت هر کشور برای تولید و ظرفیت مازاد تولید حرف اول و آخر را در اوپک می‌زند و شما چنانچه قوی باشید، می‌توانید حرفتان را جلو ببرید، اما ضعیف که باشید با خواهش و تمنا کسی به حرف و کار شما گوش نمی‌دهد و وزارت نفت بلکه کشور در این زمینه ایستادگی داشت و روی حرف خود ایستاد که باید وضع تولید ایران به سطح پیش از تحریم‌ها برسد.

وزیر نفت توان تولید ایران را ۳میلیون و ۸۰۰ و نزدیک به ۳میلیون و ۹۰۰هزار بشکه در روز اعلام و تأکید کرد: البته ملاک تصمیم‌گیری در اوپک منابع ثانویه است که این منابع در اکتبر تولید نفت ایران را ۳میلیون و ۷۰۷هزار بشکه در روز اعلام کردند.

نمودار


دسامبر 3rd, 2016 | تعداد بازدید/17 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir