صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

آغاز امیدوارکننده در فصل جوایز
آغاز امیدوارکننده در فصل جوایز

به گزارش همشهری، تازه‌ترین تجربه کارگردانی اصغر فرهادی در حالی نامزد کسب جایزه از بزرگ‌ترین گروه منتقدان سینمایی در آمریکا شده که رقیبانی قدرتمند چون «او» به کارگردانی پل ورهوفن از فرانسه، «مستخدم» به کارگردانی پارک چان-ووک از کره‌جنوبی، «خولیتا» به کارگردانی پدرو آلمودووار از اسپانیا، «نرودا» به کارگردانی پابلو لارین از شیلی و «تونی اردمان» به کارگردانی مارن آدی از آلمان را پیش رو دارد.

فروشنده سه‌شنبه گذشته جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان را از هیأت ملی نقد برده بود. هر چند به‌نظر می‌رسد تونی اردمان را باید جدی‌ترین رقیب فیلم فرهادی در راه رسیدن به نامزدی و جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان دانست. بهترین فیلم سال ۲۰۱۶اروپا گرچه جشنواره کن را دست خالی ترک کرد (فروشنده ۲جایزه بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمنامه را برد) اما تقریبا در تمام محافل سینمایی اروپا و آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت.

تونی اردمان که سومین فیلم بلند آدی ۳۹ساله در مقام کارگردان است، یک هفته پرافتخار را پشت سر گذاشت. این کمدی خانوادگی ۳میلیون یورویی ابتدا در صدر ۱۰فیلم برگزیده مجله کایه‌دو‌سینمای فرانسه قرار گرفت، سپس جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان را از منتقدان نیویورکی به دست آورد و سرانجام در صدر جدول ۲۰فیلم برتر نشریه سایت ‌اند ساوند ایستاد. این مجله معتبر انگلیسی با نظرسنجی از ۱۶۳منتقد، کارشناس و چهره‌ دانشگاهی جهان فیلم‌های برتر ۲۰۱۶را برگزید.

نکته جالب اینکه در میان ۲۰فیلم برگزیده از نگاه کارشناسان سایت‌‌ اندساوند، هیچ نشانی از فروشنده نیست. منتقدان کایه‌دوسینما هم در حالی به فیلم فرهادی بی‌اعتنایی کردند که در فهرست آنها نام فیلم‌هایی چون « او»، «آکواریوس» و «خولیتا» (رقیبان فروشنده در اسکار هشتاد و نهم) به چشم می‌خورد. به‌نظر می‌رسد منتقدان اروپایی چندان شیفته فیلم تازه فرهادی نشده و محافل آمریکایی بیشتر به آن روی خوش نشان داده‌اند.


دسامبر 2nd, 2016 | تعداد بازدید/31 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir