صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

دیدار اسکورسیزی با پاپ پس از ۳۰ سال
دیدار اسکورسیزی با پاپ پس از ۳۰ سال

به گزارش همشهری، فیلمساز سرشناس آمریکایی که گفته می‌شود در دوران جوانی در اندیشه کشیش شدن هم بوده است، یک روز پس از نمایش تازه‌ترین ساخته‌اش به ۳۰۰ کشیش یسوعی در محل استقرار پیشوای کاتولیک‌های جهان به دیدار پاپ فرانسیس رفت. واتیکان اعلام کرد پاپ با اسکورسیزی، همسر او و ۲دخترش به‌مدت ۱۵دقیقه دیدار کرده و فضای این ملاقات هم «بسیار گرم و دوستانه» بوده است.

تازه‌ترین تجربه کارگردانی فیلمساز برنده اسکار «سکوت» نام دارد که داستان حضور یک کشیش یسوعی پرتغالی را در ژاپن قرن ۱۷روایت می‌کند. پاپ به اسکورسیزی و همراهانش گفته که پیش‌تر کتاب منبع الهام سکوت را مطالعه کرده است و سپس آنها درباره ماموریت مبلغان یسوعی در ژاپن به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداخته‌اند. در این دیدار اسکورسیزی تصاویری قاب‌شده از مسیحیت پنهان در ژاپن به پاپ هدیه داد و هدیه رهبر کاتولیک‌های جهان به مهمانانش تسبیح همراه با صلیب بود.

ظاهرا پاپ موفق به تماشای سکوت در اکران روز سه‌شنبه نشده اما گفته می‌شود مضمون و محتوای آن کاملا منطبق بر خواست قلبی او بوده است. قرار بود روز پنجشنبه هم یک نمایش دیگر برای فیلم اسکورسیزی در واتیکان برنامه‌ریزی شود اما مشخص نشد پاپ در نهایت فیلم را دید یا نه. فرانسیس در جوانی با هدف اعزام به ماموریت تبلیغی در آسیا وارد گروه کشیش‌های یسوعی شده بود. گرچه مشکل سلامت او مانع از سفرش به کشورهای آسیایی شد.

هر چند روابط میان اسکورسیزی با کلیسای کاتولیک به سبب تولید سکوت رو به گرمی رفته اما حدود ۳۰سال پیش این روابط با نمایش آخرین وسوسه مسیح در سردترین حالت ممکن بود. کار به جایی رسید که برخی گروه‌های مسیحی در آمریکا فیلم اسکورسیزی را کفرآمیز دانستند و برای تحریم آن تلاش کردند. نکته جالب اینکه نمایش آخرین وسوسه مسیح در آرژانتین، سرزمین مادری پاپ فرانسیس برای سال‌ها ممنوع بود.

سکوت که از آن به‌عنوان یکی از بخت‌های جدی درخشش در فصل جوایز سینمایی یاد می‌شود، براساس رمانی به همین نام نوشته شوساکو اندو مربوط به ۱۹۶۶ساخته شده است. اندرو گارفیلد، آدام درایور، تادانوبو آسانو، کی‌ران هایندز و لیام نیسن نقش‌های اصلی این فیلم ۱۵۹دقیقه‌ای را ایفا کرده‌اند که با بودجه ۵۰میلیون دلاری تولید شده و قرار است از ۲۳دسامبر در سینماهای آمریکا و کانادا روی پرده برود.


دسامبر 2nd, 2016 | تعداد بازدید/41 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir