صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

سهام بانک‌ها در بن بست
سهام بانک‌ها در بن بست

هرچند خبری رسمی از این نشست مخابره نشده، اما ظاهرا مسئولان سازمان بورس پس از شنیدن درددل‌های مدیران بانک‌ها تأکید کرده‌اند به‌دلیل پابرجا بودن ابهام در فضای سهام بانک‌ها و نامشخص بودن صورت‌های مالی آنها، معاملات سهام بانک‌ها تا زمان روشن شدن موارد ابهام و ارائه صورت‌های مالی قطعی، همچنان متوقف باقی خواهد ماند.

مسئولان سازمان بورس به صراحت اعلام کرده‌اند بازگشایی نماد بانک‌ها در شرایط فعلی و با وجود ابهامات مهم درصورت‌های مالی، خطرات و تبعات منفی سنگینی برای بازار سرمایه و سهامداران به همراه خواهد داشت.

  • ۴‌ماه اختلاف و تعلیق

معاملات سهام و مجامع عمومی ۱۴بانک پذیرفته شده در بورس و فرابورس از تابستان امسال با اخلال و توقف مواجه شده، به‌نظر می‌رسد دلیل این موضوع بروز اختلاف بین بانک مرکزی، سازمان حسابرسی، بانک‌ها و سازمان بورس بوده است. توقف نماد بانک‌ها امکان خرید و فروش را از مالکان سهام آن سلب کرده و موجب بلوکه شدن سرمایه سهامداران شده و سرگردانی و اعتراض سرمایه‌گذاران را به همراه داشته است.

در پی شدت گرفتن دامنه اختلاف‌ها بین نهادهای رسمی در بازارهای مالی، بانک‌های فعال در بازارسرمایه از برگزاری مجامع عمومی سالانه خود بازمانده‌اند در نتیجه محاسبه و پرداخت سود نقدی به سهامداران هم غیرممکن شده است. از سوی دیگر با ادامه توقف نماد معاملاتی اغلب بانک‌ها، ارزش سهام بانک‌های در حال معامله در بورس و فرابورس هم به‌شدت کاهش یافته است.

بانک مرکزی بر رعایت الزامات و استانداردهای جدید بانکداری اصرار دارد؛ با وجود این، سازمان حسابرسی به‌عنوان مرجع تعیین استانداردهای حسابداری و حسابرسی، زیر بار اقدام یکجانبه بانک مرکزی برای تعیین استانداردهای جدید حسابداری بانک‌ها نرفته و همین اختلاف نظر مجامع عمومی سالانه صاحبان سهام دست‌کم ۱۴بانک فعال در بورس و فرابورس را به تعطیلی و تعویق کشانده است.

پیش‌بینی می‌شود با اعمال استانداردهای جدید مدنظر بانک مرکزی، بیشتر بانک‌ها با تعدیلات منفی قابل توجه در سود عملکردشان مواجه شوند. کارشناسان بازار سرمایه هشدار می‌دهند سهامداران خرد به‌عنوان بزرگ‌ترین قربانیان توقف طولانی‌مدت نماد بانک‌ها در بورس، با بلوکه شدن پول و سرمایه‌شان، سرگردان و دلسرد شده و در نهایت از بازار سرمایه فراری خواهند شد.

  • نام تعدادی از بانک‌های متوقف در بورس و فرابورس

طبق اطلاعات موجود نماد بانک صادرات از ۲۴تیر، نماد بانک ملت از ۲۸تیر، نماد بانک تجارت از ۲۹تیر و نماد پست بانک از ۲شهریور بسته شده است این چهار بانک با ارزش بازاری معادل ۲۰۶هزار میلیارد ریال، ۶درصد از کل ارزش بورس را تشکیل می‌دهند. در فرابورس نیز نماد بانک دی از ۲۹تیر، نماد بانک گردشگری از ۲۴مرداد و نماد بانک ایران‌زمین از ۲۷اردیبهشت‌ماه متوقف شده است. ارزش سهام بانک‌های متوقف شده در فرابورس هم ۲۰هزار میلیارد ریال معادل۵درصد از کل ارزش این بازار است. در این میان اخیرا هم نماد بانک‌های پاسارگاد، اقتصادنوین و حکمت نیز متوقف شده‌اند.

  • پرسش‌های فعالان بورس از بانک مرکزی

در این میان فعالان بازارسرمایه معتقدند ماجرای توقف معاملات سهام بانک‌ها وجه دیگری هم دارد و آن بی‌توجهی بانک مرکزی به یکسری موضوعات اساسی است. آنها می‌گویند چگونه است که بانک مرکزی حواسش به سپرده‌گذاران هست اما به منافع سهامداران توجهی نمی‌کند؟ چرا بانک‌ها به سپرده‌گذاران سود بالا می‌دهند و حتی دراین زمینه باهم رقابت هم می‌کنند اما به وقت برگزاری مجامع عمومی زیان اعلام می‌کنند؟ پس در شرایطی که بانک‌ها با زیان سنگین مواجه هستند، سودهای پرداختی به سپرده‌گذاران از کجا می‌آید؟ مسئولان بانک مرکزی تاکنون در برابر این پرسش‌ها و پرسش‌های مشابه سکوت پیشه کرده‌اند.

  • ریشه انتقادها به بانک مرکزی

فعالان بازارسرمایه معتقدند مسئولان بانک مرکزی بدترین زمان و شیوه را برای اجرای خواسته‌های خود انتخاب کرده‌اند. آنها معتقدند بانک مرکزی می‌توانست ماه‌ها قبل از برگزاری مجمع سالانه بانک‌ها و هنگام انتشار گزارش عملکرد میاندوره‌ای آنها در بورس، خواسته‌های خود را مطرح کند. از سوی دیگر با توجه به بروز اختلاف نظر آشکار بانک مرکزی با وزارت اقتصاد و سازمان حسابرسی در نحوه گزارش‌دهی ‌بانک‌ها، نهاد ناظر بازار پول می‌توانست، از ابزارهای دیگری برای اعمال نظارت بهره‌گیرد و موجب حبس طولانی مدت پول سرمایه‌گذاران در سهام بانک‌ها نشود.

  • توپ در زمین بازارسرمایه

هفته گذشته، پس از آنکه بانک مرکزی تحت فشار سهامداران بانک‌ها به‌عنوان نهاد ناظر بازارپول اعلام کرد هیچ مانعی بر سر راه بازگشایی نماد بانک‌ها در بورس و فرابورس ایجاد نخواهد کرد، عملا توپ به زمین سازمان بورس به‌عنوان نهاد ناظر بازارسرمایه افتاد، تا گام نهایی را برای گشایش نماد بانک‌ها در بازارسهام بردارد. حال در میانه چنین جوی، اخبار دریافتی حاکی است روز یکشنبه مدیران و معاونان بانک‌های ملت، تجارت و صادرات و پست‌بانک به خیابان ملاصدرا محل استقرار سازمان بورس رفتند تا در جلسه‌ای با حضور رئیس و معاونان این سازمان راهی برای باز شدن گره سهام بانک‌ها پیدا کنند.

  • درنشست ویژه چه گذشت

گزارش‌های دریافتی نشان می‌دهد در جلسه مشترک سازمان بورس و بانک‌ها، هر یک از مدیران بانک‌ها در مورد تکالیف بانک مرکزی توضیحاتی دادند و در این میان برخی مدیران بانک‌ها با درخواست‌های بانک مرکزی موافق و برخی دیگر تکالیف بانک مرکزی را قبول نداشتند.در این نشست برخی مدیران بانک‌ها اعلام کردند طبق مصوبه مجمع بانک‌های ملت، تجارت و پست بانک باید موضوع ذخایر اعلام شده در گزارش بانک مرکزی از طریق تعامل، حل و فصل شود. ضمن اینکه اعلام شد در مجمع عمومی بانک صادرات هم که پنجشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد همین موضوعات مورد تأکید قرار خواهد گرفت.

مدیران بانک‌ها در گفت‌وگو با مسئولان سازمان بورس تأکید کردند یکی از درخواست‌های مهم بانک مرکزی، روشن کردن میزان مطالبات بانک‌ها از دولت است درحالی‌که به‌نظر می‌رسد دولت در کوتاه‌مدت از امکان تسویه بدهی‌هایش به بانک‌ها برخوردار نیست.

پس از طرح این مباحث، مسئولان سازمان بورس ضمن تأکید دوباره بر تداوم توقف معاملات سهام بانک‌ها در شرایط فعلی، از مدیران بانک‌های ملت، تجارت، صادرات و پست بانک خواستند در روزهای آینده توضیحات مکتوب خود را درباره این ماجرا به سازمان بورس ارائه کنند. در پایان مقرر شد بانک‌ها در گزارش خود به سازمان بورس درباره تکالیف مدنظر بانک مرکزی و تأیید یا رد ارقام اعلام شده توضیح دهند تا سهامداران از آخرین وضعیت آنها مطلع شوند.


نوامبر 28th, 2016 | تعداد بازدید/48 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir