صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

پرواز دلار به سمت قله ۳۸۰۰ تومان‌
پرواز دلار به سمت قله ۳۸۰۰ تومان‌

دیروز میانگین قیمت فروش هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز ایران از مرز ۳۷۴۱تومان هم گذشت تا فاصله قیمتی آن با دلار رسمی به ۵۳۲تومان برسد. این در حالی بود که قیمت فروش نقدی دلار در روز گذشته به رکورد ۳۷۶۶تومان و قیمت دلار حواله‌ای به ۳۸۲۰تومان هم رسید.

به گزارش همشهری، میانگین قیمت دلار در بازار آزاد ارز ایران در روز گذشته نسبت به هفتم فروردین‌ماه امسال رشدی ۷٫۹درصدی داشت تا به این ترتیب قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران از ابتدای سال تا دیروز به ۲۷۵تومان افزایش یابد. همچنین ارزش برابری یورو در برابر ریال ایران در روز گذشته به حدود ۴هزار تومان رسید و هر درهم امارات هم ۱۰۲۷تومان قیمت خورد.

نرخ ارز در ۲‌ماه اخیر روند صعودی داشته و بانک مرکزی هم تلاش کرد تا با افزایش تدریجی نرخ رسمی دلار از افزایش شکاف قیمت در بازار آزاد و رسمی جلوگیری کند، اما نبض قیمت ارز به‌ویژه دلار در یک‌ماه اخیر در بازار داخلی تندتر می‌زند. این در حالی است که قیمت جهانی دلار در بازارهای جهانی پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا رکورد زده و به بالاترین میزان ممکن در ۱۳سال اخیر رسیده است. سؤال اصلی اما این است که آیا بانک مرکزی سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را تا پایان سال اجرایی می‌کند یا آن را به بهار سال آینده و پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران موکول خواهد کرد؟

  • نبض بازار طلا متفاوت می‌زند

افزایش قیمت دلار در بازار داخلی و جهانی باعث شده تا برخلاف روند نزولی قیمت جهانی طلا، قیمت سکه و طلا در بازار داخلی ایران اندکی افزایش یابد. با این حال محمد ولی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر پیش‌بینی کرده است طی روزهای آتی بازار دلار شرایط باثبات‌تر و متعادل‌تری خواهد داشت و وضعیت عرضه و تقاضا به تعادل بیشتری می‌رسد، در نتیجه قیمت‌ها نوسان چندانی نخواهند داشت.

  • بایدها و نبایدهای ارز تک نرخی

حسین محمد پورزرندی، مدیرعامل بانک شهر: تردیدی نیست که حذف نرخ‌های مختلف و متعدد ارز یکی از اولویت‌های هر اقتصادی ازجمله اقتصاد ایران است. مفاسد و معایب ارز چند نرخی آنقدر زیاد و وسیع است که هیچ تردیدی در ضرورت و اولویت اجرای روش‌هایی که به یکسان‌سازی‌ نرخ ارز منجر می‌شود، وجود ندارد. نکته اساسی اما در کنار بایستگی یکسان‌سازی‌، چگونگی اجرای این سیاست است.

دامنه اثرگذاری نرخ ارز و به تبع آن سیاست‌های ارزی آنچنان گسترده و عمیق است که هرگونه تغییر در این سیاست‌ها و هر تصمیمی که به تغییر معنادار در نرخ ارز بینجامد از جنبه‌های مختلفی بر اقتصاد کلان و معیشت جامعه تأثیرگذار خواهد بود و برهمین اساس هم از حساسیت اقتصادی و سیاسی برخوردار است.

در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد ۲گام اساسی برای برآورد پیامدهای مختلف اجرای سیاست‌ یکسان‌سازی‌ باید تعریف شود؛ محاسبه کمی و کیفی آثار یکسان‌سازی‌ و تدوین بسته‌های مجزا برای مدیریت این آثار. به‌نظر یکی از حوزه‌هایی که دولت و بانک مرکزی باید برای آن بسته حمایتی یا روش‌های جبرانی تدوین کنند، شبکه بانکی است. غفلت از این ضرورت می‌تواند فشار را بر سایر بخش‌های اقتصاد نیز افزایش دهد و سیاست لازم و مفید یکسان‌سازی‌ نرخ ارز را دچار اختلال کند.


نوامبر 26th, 2016 | تعداد بازدید/35 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir