صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

بازار مسکن پایتخت روی خط مستقیم
بازار مسکن پایتخت روی خط مستقیم

روند معاملات مسکن در آبان‌ماه سال‌های ۱۳۹۳تا ۱۳۹۵نمایانگر این است که رشد معاملات موزون بوده و جهش محسوس در میزان معاملات و پرش در قیمت مسکن به نسبت تورم رخ نداده است. از این رو می‌توان مسیر مستقیم و کم نوسان را برای آن متصور بود. به گزارش همشهری، آمارهای جدید بانک مرکزی نشان از آن دارد که در آبان‌ماه امسال ۱۲هزار و ۵۰۰واحد مسکونی در نقاط مختلف تهران خرید و فروش شده که نسبت به مهرماه امسال ۲۱٫۲درصد و نسبت به آبان‌ماه پارسال ۴٫۱درصد بیشتر شده است.

این در حالی است که متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحدمسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۴.۱ میلیون ریال برآورد شده که نسبت به‌ماه قبل و‌ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب ۰.۱ درصد و ۷.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان‌ماه سال۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶.۴ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به‌خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴، ۲ و ۱۴ به‌ترتیب با سهم ۱۱.۶، ۹.۳ و ۶.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۲.۹ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰منطقه شهر تهران بوده و ۱۲منطقه باقیمانده ۲۷.۱ درصد از تعداد معاملات را به‌خود اختصاص داده‌اند.

همچنین بیشترین رشد متوسط قیمت در این‌ماه نسبت به‌ماه مشابه سال قبل به منطقه۹ (معادل۱۳.۱ درصد) وکمترین رشد متوسط قیمت به منطقه۸ (معادل۰.۷ درصد) تعلق دارد. در آبان‌ماه سال ۹۵ از میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۹۷.۹ میلیون ریال به منطقه‌یک و کمترین آن با ۲۱.۴ میلیون ریال به منطقه۱۸ تعلق داشته است.

  • رونق پاییزی و رکود زمستانی

بررسی‌های همشهری از روند معاملات مسکن از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه نشان‌دهنده این است که پس از رونق معاملات از اردیبهشت‌ماه امسال و رسیدن میزان خرید و فروش به مرز ۱۷هزار واحد در مردادماه امسال، بازار مسکن دوباره با افت معاملات در شهریور و مهرماه مواجه شد؛ به‌گونه‌ای که حجم معاملات در مهرماه به کمترین میزان معاملات ماهانه از ابتدای سال ۱۳۹۳به استثنای ماه‌های فروردین رسید و بنگاه‌های معاملات مسکن پایتخت در نخستین‌ماه پاییز امسال تنها ۱۰هزار و ۳۲۵معامله ملکی را ثبت کردند. آیا افزایش حجم معاملات مسکن در آبان‌ماه امسال به میزان ۲۱٫۱درصد نمایانگر تداوم رونق نسبی در بازار مسکن در ماه‌های پایانی سال خواهد بود؟

روند معاملات مسکن در ماه‌های پایانی سال‌های ۹۳و ۹۴ نشان می‌دهد که ممکن است حجم معاملات در ماه‌های دی و بهمن افزایش یابد، اما این افزایش معاملات به میزانی نخواهد بود که بتواند رشد قیمت را به همراه داشته باشد و کارشناسان بر این نظر هستند که قیمت مسکن در تهران تا پایان سال رشد محسوسی نخواهد داشت و بعید است رشد قیمت بیش از نرخ تورم هم باشد. ارزیابی‌های بانک مرکزی هم تأیید‌کننده نظر کارشناسان است که تأکید دارد رشد ملایم قیمت مسکن در سطحی پایین‌تر از نرخ تورم در ۸‌ماه نخست امسال ادامه خواهد یافت و حتی شاخص اجاره بها در پایتخت در ماه‌های باقیمانده سال کمتر از میزان تورم افزایش را تجربه خواهد کرد.

نمودار


نوامبر 26th, 2016 | تعداد بازدید/32 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir