صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

شکست خصوصی‌سازی‌ در مزایده‌های اول آذر
شکست خصوصی‌سازی‌ در مزایده‌های اول آذر

سازمان خصوصی‌سازی‌ هفته پیش در فروش بلوک‌های سهام پالایشگاه کرمانشاه و پتروشیمی ابن سینا همدان هم ناکام مانده بود. سازمان خصوصی‌سازی‌ پیش از این ۲بار، در سال ۹۳و شهریور امسال، به وکالت از شرکت ملی صنایع پتروشیمی بلوک ۸۰درصدی سهام پتروشیمی دماوند را عرضه کرده بود که در فروش آن موفق نبود. در مزایده سوم هم ۱۰هزار سهم پتروشیمی دماوند به قیمت پایه هر سهم ۹۱میلیون و ۹۵۴هزار تومان و به ارزش کل ۹۱۹میلیارد تومان، به‌صورت ۱۰درصد نقد و بقیه اقساط هشت‌ساله در فرابورس عرضه شد.

  • دوباره عرضه می‌کنیم

سیدجعفر سبحانی، مشاور رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی‌ با اشاره به برگزاری مزایده‌های بزرگ خصوصی‌سازی‌ به ارزش ۱۲هزار میلیارد ریال در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته گذشته (اول و دوم آذرماه) گفت: در این مزایده‌ها هیچ معامله‌ای به انجام نرسید. او تأکید کرد: در آینده نزدیک این شرکت‌ها دوباره آماده واگذاری و عرضه خواهند شد. سبحانی افزود: در روزهای اول و دوم آذرماه سهام ۷شرکت «پالایش نفت کرمانشاه»،

«پتروشیمی ابن سینای همدان»، «پتروشیمی دماوند»، «مقره‌سازی‌ ایران»، «عمران و مسکن سازان عمران گلستان»، «پیمانکاری کارهای زیربنایی آب» (پیماب) و شرکت «نخ کار» عرضه شده بود. اما تا پایان وقت تعیین شده برای هیچ‌یک از شرکت‌های مزبور پاکت پیشنهاد قیمت و درخواست خرید نرسید تا در نهایت سومین مرحله مزایده‌های سازمان خصوصی‌سازی‌ در سال ۱۳۹۵بدون انجام معامله خاتمه یابد. او اعلام کرد: این شرکت‌ها با تغییر شرایط، در فهرست مزایده‌های بعدی قرار خواهند گرفت.

  • دلایل شکست

سبحانی با اشاره به دلایل احتمالی پیدا نشدن مشتری برای سهام این شرکت‌ها گفت: نامناسب بودن مبلغ و شرایط پرداخت اقساط، سود ده نبودن برخی از این شرکت‌ها و حتی بالا بودن قیمت‌های اعلام شده را می‌توان به‌عنوان دلایل فروش نرفتن این دسته از سهام شرکت‌های دولتی برشمرد.

او افزود: در سال‌های گذشته، شرکت‌های خوب و سود ده دولتی ازجمله بانک‌ها، بیمه‌ها و نظایر آنها واگذار شده‌اند و شرکت‌های باقی مانده کمتر سود ده یا در برخی موارد حتی زیان ده‌اند و همین مسئله می‌تواند بر روند واگذاری آنها به بخش خصوصی تأثیرگذار باشد. مشاور رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی‌ یادآور شد:

عمده قیمت‌های پیشنهادی در واگذاری این هفت شرکت، به روش ارزش دارایی خالص روز شرکت‌ها تعیین شده بود و بدیهی است با شرایط موجود قیمت‌ها کمی بالا به‌نظر برسد.سبحانی ادامه داد: اگر قیمت‌های پایه به روش ارزش بازده شرکت‌ها محاسبه شود، به‌طور قطع شاهد تعدیل قیمت‌ها و بهبود نسبی شرایط واگذاری خواهیم بود و در نتیجه استقبال سرمایه‌گذاران بیشتر خواهد شد.

  • عرضه ۴۰ جایگاه سوخت؛ ۲۲ آذر‌ماه

جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ از برگزاری مرحله دوم واگذاری سهام جایگاه‌های سوخت خبر داد. او گفت:‌ در این مرحله ۴۰ جایگاه سوخت روز ۲۲ آذر‌ماه به مزایده می‌رود. او افزود: ارزش این واگذاری‌ها معادل ۲۷۰ میلیارد تومان است.

به گفته سبحانی، در قالب این برنامه عرضه، جایگاه‌های سوخت در ۱۵ استان از قبیل استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، تهران، فارس، مازندران و چند استان دیگر به فروش می‌رسد. او گفت: آخرین فرصت شرکت در این مزایده ۲۱ آذر‌ماه سال‌جاری است. او با اشاره به برگزاری مرحله اول واگذاری جایگاه‌های سوخت در ۱۵ شهریور‌ماه امسال افزود:‌ تعداد متقاضیان خرید در آن عرضه بی‌سابقه بود به‌نحوی که رقم واگذاری‌ها ۳۵۰ میلیارد تومان از قیمت پایه فراتر رفت و تمام جایگاه‌های سوخت به بخش خصوصی واقعی واگذار شد.


نوامبر 26th, 2016 | تعداد بازدید/27 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir