صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اجرت ساخت طلا
دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اجرت ساخت طلا

بر این اساس اصلاح نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا در پیش نویس اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی شده که با تصویب نهایی آن در دولت و مجلس، نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا از ۹به ۳درصد کاهش خواهد یافت. با وجود این، فعالان صنفی همچنان بردریافت مالیات بر ارزش افزوده از اجرت ساخت طلا به جای مجموع معاملات طلا تأکید دارند.

معاون سابق مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ما اعلام کرد، هنوز مالیات بر ارزش افزوده طلا کاهش نیافته است و کاهش ۶درصدی این مالیات و رسیدن آن از رقم ۹درصد کنونی به ۳درصد در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مطرح شده و این موضوع پس از تصویب لایحه مذکور توسط نمایندگان مجلس و ابلاغ آن به سازمان امور مالیاتی و تشکل‌های صنفی ذیربط اجرایی می‌شود.

علیرضا طاری بخش با بیان اینکه پیشنهاد سازمان امور مالیاتی و کمیته فنی دولت در پیش نویس لایحه مذکور کاهش ۶درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و رسیدن آن به ۳درصد است، افزود: برای حفظ چرخه شفاف‌سازی‌ در دریافت مالیات بر ارزش افزوده، این مالیات همچنان ازکل خرید و فروش طلا دریافت خواهد شد.

دراین لایحه بحثی مبنی بر دریافت این مالیات از اجرت ساخت طلا مطرح نیست. با وجود این وی تأکید کرد، در این لایحه مکانیسم دریافت مالیات ۳درصدی ارزش افزوده طلا به‌گونه‌ای تعریف شده که مجموع مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از معاملات طلا، تقریبا معادل همان مالیات بر ارزش افزوده اجرت ساخت طلا خواهد بود. محاسبات سازمان امور مالیاتی نیز نشان می‌دهد که میزان مالیات بر ارزش افزوده ۳درصدی دریافتی معاملات طلا، به همان میزان مالیات بر ارزش افزوده‌ اجرت ساخت طلا خواهد بود.

  • تعطیلی ۵هزار واحد صنفی طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر، مصوبه هیأت دولت برای کاهش ۶درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و تعیین نرخ ویژه مالیات ۳درصدی در این بخش را گامی مثبت تلقی اما تأکید کرد، به اعتقاد فعالان صنف طلا و جواهر، این مالیات باید فقط از اجرت ساخت طلا دریافت شود و دریافت آن از قیمت نهایی طلا به صرفه نیست.

به گفته محمد‌کشتی‌آرای، طی ۲سال گذشته بیش از ۷۵۰واحد صنفی طلا در تهران و ۳هزار و ۸۰۰واحد صنفی در شهرستان‌ها تعطیل شده که این تعداد جدا از صنوفی است که تغییر رسته داده‌اند. با وجود این کاهش نرخ مالیات برارزش افزوده طلا به یک سوم، هنوز در حد پیشنهاد ومنتظر بررسی و تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی است.


نوامبر 26th, 2016 | تعداد بازدید/23 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir