صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

اکران نخستین فیلم ضد‌تکفیری در زادگاه بهار عربی
اکران نخستین فیلم ضد‌تکفیری در زادگاه بهار عربی

به گزارش همشهری، «زهره حلب» یا «شکوفه حلب» فیلمی است ۹۰دقیقه‌ای به نویسندگی و کارگردانی رضا البهی، فیلمساز سرشناس تونسی که گزینه اول این کشور برای معرفی به آکادمی اسکار بود و حتی خبر حضور آن به نمایندگی از تونس در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار هشتادونهم منتشر شد اما در نهایت مدیران ارشد سینمایی این کشور آفریقایی تصمیم گرفتند «همین که چشمانم را باز می‌کنم» لیلا بوزید را جایگزین آن کنند.

هند صبری که از سرشناس‌ترین بازیگران سینمای تونس است و در شکوفه حلب نقش مادری درمانده به‌نام سلما را بازی می‌کند، از چهره‌های مؤثر در تولید این فیلم ضد‌تکفیری است. همزمان با آغاز تولید پروژه جنجالی و افشاگرانه، برخی گروه‌های افراطی طرفدار داعش در داخل و خارج تونس خواستار توقف آن شدند اما صبری بدون توجه به اعتراض‌ها و تهدیدها، اعلام کرد که فقط از خدا می‌ترسد و اصرار دارد گوشه‌ای از فجایع داعش را برای مردم دنیا روایت کند.

هر چند خودسوزی یک دستفروش تونسی در زمستان ۲۰۱۰آغاز بیداری مردم جهان عرب بود اما بسیاری از جوانان این کشور تحت‌تأثیر تبلیغات مسموم به گروهک تروریستی داعش پیوستند و دختران بی‌گناه هم در جهاد نکاح قربانی امیال و هوس‌های اعضای این گروه بدنام شدند. از این رو، هنرمندان تونسی تصمیم گرفتند نخستین فیلم را با الهام از فجایع داعشی‌ها در چند سال اخیر بسازند و روانه پرده سینماها کنند.

صبری در شکوفه حلب نقش مادری را ایفا می‌کند که زندگی خانوادگی‌اش از هم گسسته و پسرش به داعش پیوسته است. او بدون تن دادن به واقعیت‌های ظاهری، به دل تاریکی می‌زند تا مراد را از چنگال داعش نجات دهد. او در راه رسیدن به واقعیت، قربانی خشونت‌هایی می‌شود که علیه دختران بی‌گناه در جهاد نکاح اتفاق می‌افتد. هشام رستم، بادیس البهی، عامر ابومطر، احمد هفین و… دیگر بازیگرانی هستند که در این فیلم تکان‌دهنده ایفای نقش کرده‌اند.

شکوفه حلب نخستین بار پاییز امسال در مراسم افتتاحیه بیست‌وهفتمین جشنواره فیلم کارتاژ در تونس به نمایش درآمد و اکران عمومی آن در این کشور از حدود ۳هفته پیش آغاز شد. با اینکه فیلم می‌توانست یکی از بخت‌های جدی جهان عرب در اسکار ۲۰۱۷ باشد اما به دلایلی که هرگز اعلام نشد، جای خود را به روایت یک خواننده جوان راک داد؛ هر چند فیلم همین که چشمانم را باز می‌کنم هم جایی در فهرست فیلم‌های تأییدشده از سوی آکادمی اسکار نیافت.


نوامبر 26th, 2016 | تعداد بازدید/39 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir