صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

بسیج خاکریز دوم
بسیج خاکریز دوم

در این مدت خیلی‌ از دولتمردان و کارشناسان راهکارهای مختلفی برای خروج از بحران‌های اقتصادی ارائه داده‌اند اما شاهد بوده‌ایم که رهبر معظم انقلاب تنها یک چیز را به‌عنوان هدف درنظر گرفته‌اند؛ اقتصاد مقاومتی؛ اقتصادی که در آن تکیه به داخل نخستین شرط است؛ یعنی تأمین نیازهای اساسی کشور با توجه خاص، دقیق و عمیق به قابلیت‌ها و توانمندی‌های اقتصاد ایران اسلامی. مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود، مردم و مسئولین را برای حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی دعوت کرده‌اند و وظایفی را برای هر دو قشر برشمرده‌اند. وقتی به عملکرد دستگاه‌های مختلف در این زمینه نگاه می‌کنیم می‌بینیم که هر کدام در حد بضاعت خود در تحقق این مهم تلاش کرده‌اند اما هستند دستگاه‌هایی که بیش از توان خود مایه گذاشته‌اند، مثل بسیج؛ نهادی که خودش را حد واسط دو قشر می‌داند؛ هم در رده مسئولین است و هم جزئی از مردم. به‌خاطر داشتن روحیه جهادی هم توانسته گوی سبقت را از دولتمردان در تحقق اقتصاد مقاومتی برباید و در زمینه‌ کارآفرینی بسیار موفق عمل کند. برای تبیین نقش بسیج در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت‌و‌گویی کردیم با نمایندگان مجلس و نظر آنها را در این زمینه جویا شدیم.

در اینکه بسیج تلاش‌های زیادی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی کرده‌ شکی نیست اما جایگاه این سازمان در این راستا کجاست؟ این سؤالی است که برای پاسخ به آن با محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت‌وگو کرده‌ایم و او اینطور توضیح می‌دهد: «کشور ما همواره با تحریم‌های زیادی مواجه بوده است، در تمام این سال‌ها استکبارجهانی و به‌ویژه آمریکا تلاش کرده‌اند در راستای اعمال تحریم‌ها، مشکلاتی برای انقلاب اسلامی به‌وجود آورند. نامگذاری هوشمندانه سال‌های اخیر با عناوین اقتصادی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بیانگر اهمیت موضوع اقتصاد است و همین امر مسئولیت دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی را مضاعف کرده. هر چقدر تفکر بسیجی را در جامعه بیشتر حاکم کنیم، پیروزی از آن ما خواهد بود. امروز بسیج وظیفه بزرگی برعهده دارد که همان کمک به انجام اقتصاد مقاومتی است. استفاده از کالاهای داخلی و اصلاح الگوی مصرف از مهم‌ترین مواردی است که باید برای توسعه و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار داد. کشورهای متعددی در جنگ ۸ساله دخالت داشتند که آمریکا، انگلیس و در راس آنها اسرائیل بودند. امروز نیز همچنان جنگ‌ها و فتنه‌ها ادامه دارد و نیاز به هوشیاری و بصیرت مردم بیش از قبل احساس می‌شود. بسیج به‌عنوان متولی این امر و حافظ دستاوردهای انقلاب در شرایط امروز، مسئولیت خطیر و مهمی داشته و دارد. بسیج در این رابطه می‌تواند چند نقش داشته باشد. نخستین نقش بیان‌کردن چیستی اقتصاد مقاومتی است. ابتدا باید تبیین شود که اقتصاد مقاومتی چیست؟ چه فرقی با اقتصاد ریاضتی دارد؟ وظیفه بعدی شناساندن ظرفیت‌های اقتصاد مقاومتی است. بسیاری از جنبه‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی است که ناشناخته مانده و باید توسط دلسوزان انقلاب شناسانده شود. سومین وظیفه حمایت از تولیدات داخلی است با این وظیفه هم می‌توان از اقتصاد مقاومتی حمایت کرد. رسیدن به اقتصاد مقاومتی می‌تواند یک فرصت باشد و نه تهدید؛ به شرط اینکه از این شرایط تحریم استفاده کرده و به ‌خود‌باوری برسیم تا روی پای خود بایستیم. در این راستا همانطور که بسیجیان در دفاع‌مقدس در مقابله با استکبار جهانی پیروز و سربلند بودند در پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری و تحقق اقتصاد مقاومتی نیز موفق عمل خواهند کرد».

  • بسیج، نخبگان را به‌کار گیرد

به غیراز پورابراهیمی سراغ حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی‌لارگانی، نایب‌رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس هم رفتیم تا ببینیم نظر او نسبت به حضور بسیج در عرصه اقتصاد مقاومتی چیست؛ «صدور فرمان تشکیل بسیج برای این بود که مردم همیشه در صحنه باشند و همانطور که حضرت امام(ره) پیش‌بینی کرده بود نهاد مقدس بسیج در سراسر کشور تشکیل شد و در دفاع‌مقدس و مقابله با تهاجم فرهنگی انصافا بسیج کارنامه خوبی از خود به‌جا گذاشت و پس از آن هم دیدیم که بسیج سازندگی چه تأثیراتی در عرصه جنگ داشت. اما امروز باید این نکته را به خوبی به ذهن بسپاریم که تشکیل سازمان بسیج سازندگی در سراسر کشور برای آبادانی این مرز و بوم تنها به‌صورت اردویی و تنها از مدارس و دانشگاه‌ها نباشد؛ با جمع‌آوری همه تحصیل‌کرده‌ها جوانان را سازماندهی کند تا برای آبادانی کشور و همچنین برای تحقق اقتصاد مقاومتی به کارگیری شوند. تعداد زیادی از جوانان در چند سال آینده با مشکل بیکاری مواجه می‌شوند که تبعات خطرناک اجتماعی را به‌دنبال خواهد داشت. بسیج اگر می‌خواهد دستاوردهای نظام را حفظ کند باید نیروهای تحصیل‌کرده آماده به‌کار را سریعا به‌کار گیرد و گرنه در آینده با پشیمانی بسیار تأسف‌انگیزی مواجه خواهیم شد.» او با بیان اینکه بسیج در حوزه اقتصاد مقاومتی نقش مؤثری دارد اینطور ادامه می‌دهد: «اگر مجلس بخواهد سازمانی برای اجرای اقتصاد مقاومتی ایجاد کند می‌گویند بار مالی دارد، رد می‌شود و اگر دولت بخواهد انجام دهد از توانش خارج است و می‌گویند خلاف برنامه است، این تنها از عهده سپاه و بسیج برمی‌آید که چنین سازمانی را تشکیل دهد و جوانان را جذب و از آنها استفاده کند».

  • بسیج عاری از دنیاپرستی‌ است

محمد دهقان از دیگر نمایندگان مجلس درباره جایگاه بسیج در تحقق اقتصاد مقاومتی می‌گوید: «فساد اقتصادی مانند بلایی به جان نظام افتاده و اگر انسان‌های فاسد از درون نظام اسلامی پالایش نشوند، خطر بزرگی انقلاب را تهدید خواهد کرد. در برابر چنین ضربه اقتصادی، ما بسیج را داریم؛ نهادی که از دنیاپرستی‌ها و فسادها دور است و تمام هم و غم خود را برای سازندگی واقعی کشور گذاشته. شما ببینید پس از تدبیر رهبر معظم انقلاب درخصوص اقتصاد مقاومتی، خیلی‌ها، خیلی سخنرانی کرده، کتاب نوشته یا شعار داده‌اند اما تنها بسیج سازندگی بوده که این اندیشه را عملی کرده و خط شکن و پیشتاز تحقق اقتصاد مقاومتی بوده است. به‌نظر من بسیج حداقل ۳ کار اساسی برای اقتصاد مقاومتی می‌تواند انجام دهد؛ یکی‌‌ مسئله گفتمان‌سازی‌ و فهم مسئله بین مردم و تبیین درست آن است. با این شبکه گسترده اگر همه اعضای بسیج، حقیقت را بفهمند و به دیگران انتقال دهند ما شاهد یک گفتمان‌سازی‌ صحیح خواهیم بود و با توجه به ظرفیت‌های دیگری چون رسانه نیز این موضوع بیشتر قابل انتشار است. نکته دوم، بسیج کردن ظرفیت‌های ملی است. ده‌ها کار در کشور وجود دارد که می‌شود بین آحاد ملت تقسیم کرد و هرکسی یک کار کوچک به‌عهده بگیرد. بسیج اگر بتواند این ظرفیت‌های ملی را مشخص کند و در تحقق و اجرایی‌سازی‌ اقتصاد مقاومتی همه مردم را اعم از کشاورز، معلم و… مشارکت دهد، یک اقدام عملی برای اقتصاد مقاومتی شکل گرفته است. بخش سوم مطالبه‌گری از مسئولین است که باید توسط بسیج و به‌ویژه بسیج دانشجویی که جزو اقشار مطالبه‌گر جامعه محسوب می‌شوند، انجام شود». او که خود مسئولیت‌های زیادی به‌خصوص در بسیج دانشجویی داشته است بر نقش مجلس هم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تأکید می‌کند و می‌گوید: «اما در این میان نقش مجلس و نمایندگان در وضع قوانین ساده برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی می‌تواند راهکارهای اساسی و حیاتی در رسیدن به انتظارات و خواسته‌های رهبر معظم انقلاب از مجلس باشد. به‌عنوان مثال اصلاح نظام مالی کشور، حمایت از صادرات کالا و خدمات، گسترش خدمات تجارت خارجی، ترانزیت و زیرساخت‌ها، تشویق سرمایه‌گذاری برای صادرات، پیوند صادراتی با کشورهای منطقه، توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه، مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش نفت و گاز، افزایش صادرات پتروشیمی و فراورده‌های نفتی و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضروری که برعهده مجلس است، می‌توانند از عوامل مؤثر تحقق اقتصاد مقاومتی باشند. پس مجلس می‌تواند با تعامل مناسب و عالی با دولت، پایه‌گذار تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور باشد و نیز می‌تواند با اولویت قرار دادن و پرداختن به مباحث اقتصاد مقاومتی از طریق وضع قوانین مورد نیاز در این راستا و تجدید نظر در رابطه با برخی قوانین دست و پاگیر موجود در این زمینه، نظارت بی‌طرفانه‌ای بر عملکرد دولت داشته و به این ترتیب زمینه‌ساز تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور باشد».

  • بسیج به روایت آمار و ارقام

۲۳۰هزار فرصت شغلی در سطح کشور که بسیج به‌ طور مستقیم توانسته آنها را محقق کند.
۳هزار عددی است که می‌شود با آن به مهدکودک‌های ساخته‌شده توسط بسیج و همچنین سالن‌های ورزشی تاسیس‌شده اشاره کرد.
بسیج تا‌کنون توانسته ۱۵هزار پایگاه راه‌اندازی کند و ۲۵میلیون بسیجی در سراسر کشور عضو هستند.
۵۱ کتاب در حوزه‌های مختلف دامداری و کشاورزی از سوی بسیج تالیف شده و روستاییان سراسر کشور از آنها استفاده می‌کنند.
۱۴۴هزار حلقه تربیتی تحت عنوان حلقه‌های صالحین در کلیه اقشار بسیج وجود دارد که قریب به ۵میلیون نفر در این حلقه‌ها سازماندهی شده‌اند.
۲۳هزار طرح اقتصاد مقاومتی و ۳۸۰پروژه عمرانی و محرومیت‌زدایی ازجمله اقدامات بسیج طی سال‌های اخیر است.

  • سنگ‌هایی که گوهر شدند

وحید تقی‌زاده یکی از جوانان کارآفرین و موفق خوی است که توانسته سنگ‌های معمولی را در خانه‌اش به جواهر تبدیل کند. خود او درباره کارش می‌گوید: «بعد از خدمت سربازی تصمیم داشتم ادامه تحصیل بدهم اما با توجه به علاقه‌ای که به‌کار گوهرتراشی داشتم تصمیم به ادامه کار پدرم گرفتم و با کمک دوستانم و با مشورتی که با هم کردیم تصمیم گرفتیم با حمایت بسیج سازندگی، کارگاه گوهرتراشی را در پارکینگ خانه ما راه‌اندازی کنیم. از بسیج سازندگی ۶۰میلیون تومان وام گرفتیم و همه باهم گفتیم یا علی. دوست نداشتم کارگری کنم و می‌خواستم خودم کارآفرین باشم و برای دوستانم هم اشتغالزایی کنم. پارکینگ برایم بهتر بود زیرا دیگر اجاره کارگاه نمی‌دادم و به جای هزینه اجاره کارگاه، وسایل بیشتری می‌توانستم خریداری کنم. امروز هم به لطف خدا با تبدیل سنگ‌های معمولی به جواهرات زیبا، بعد از کسر حقوق پرسنل کارگاه، ماهانه ۵میلیون تومان درآمد دارم».

  • جهادی که ادامه دارد

«جهادی تمام شد و مرد به شهر برگشت. با تنی خسته و زخم‌هایی که تابلوی نمایش آنها، تاول‌های ترکیده روی دستش بود… مرد دستان حالا کارگری شده‌اش را به هم می‌مالد، آه می‌کشد و زل می‌زند به تاول انتهای انگشت شست‌اش؛ شک دارد که کار بیل است یا کلنگ؛ هرچه هست یادگاری‌است از روزهای خوب جهاد برای مردی که حالا باز باید شهری بشود…»؛ این تصویر شاید برای خیلی از بچه‌هایی که به اردوی جهادی رفته‌اند آشنا باشد. تجربه موفق اردوهای جهادی که مورد تأیید رهبرمعظم انقلاب و مسئولان دلسوز نظام نیز هست، هر ساله در اوقات تعطیلی دروس دانشگاهی و حوزوی چه در ایام تعطیلات عید نوروز و چه در ایام تعطیلات تابستان، موجب هجرت بخش قابل‌توجهی از جوانان از شهر و دیار خود و حرکت به سمت مناطق محروم برای خدمت‌رسانی به این مناطق در قالب اقدامات عمرانی، فرهنگی، بهداشتی و آموزشی می‌شود و یک نیروی کارآمد اجتماعی را همانند جهاد سازندگی رقم می‌زند. «به دوستانم می‌گویم حتما بیایید، خوش می‌گذرد»؛ این را اکبرفاضلی می‌گوید که در اردوی جهادی غرب کشور مسئولیت دبیرخانه مرکزی را برعهده داشته است؛ «مردم ما با مفهوم جهاد بیگانه نیستند چرا که جنگ را دیده‌اند و نسل ما هم با اینکه جنگ را ندیده اما می‌داند که حمله به خاک ایران چه تبعاتی به همراه داشته. جهاد، زمانی جنگ است، زمانی انقلاب است و زمانی کمک به دیگران است و ما هم بنا به شرایط، سراغ جهاد رفتیم».

  • بیابان‌ زدایی بسیج

چندی پیش بود که معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: «براساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و تفاهم میان بسیج و سازمان جنگل‌ها، امسال ۴۵۰هزار هکتار عملیات آبخیزداری و ۵۰هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی از طریق بسیج و سپاه انجام می‌شود». این تنها بخشی از اقدامات بسیج در راستای عمران کشور است؛ طرح آبخیزداری در وزارت جهادکشاورزی در قالب طرح اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده و در حال پیگیری است. برای تسهیل در روند اجرای این طرح، بسیج وارد عمل شده و با تأمین بخشی از بودجه آن به بیابان‌زدایی کمک می‌کند.

  • کارآفرینی با ۲میلیون تومان

یکی از بخش‌هایی که بسیار از سوی بسیج مورد حمایت قرار گرفته، کارآفرینی است. محمد نورزاده و نادر اسکندرزاده ۲جوان اهل روستای اولتان شهرستان پارس‌آباد با مدرک دیپلم مدت ۱۵‌ماه است که به پرورش بلدرچین مشغول هستند و اکنون توانسته‌اند با استفاده از سرمایه ۲میلیون تومانی برای ۳نفر در روستا اشتغال‌زایی کنند. این دو جوان موفق اهل روستای اولتان در این‌باره می‌گویند: «در ابتدای امر ۲۰۰عدد بلدرچین خریداری کرده و در حیاط منزل-به مساحت ۶۰متر- اقدام به پرورش بلدرچین کردیم. بلدرچین علاوه بر اینکه نسبت به مرغ‌ها و سایر حیوانات پرورشی مقاومت بیشتری در برابر بیماری دارد، برای پرورش آن نیاز به فضای خاص و بزرگ نیست، به‌طوری‌که ۵۰۰قطعه بلدرچین را در فضایی در حدود ۶۰مترمربع پرورش می‌دهیم».

  • بسیج؛ صادر‌کننده فرهنگ شهادت

اگر به عکس‌ها و فیلم‌های عراق و سوریه نگاه کنید جوانان و نوجوانان و حتی پیرمردهایی را می‌بینید که با ظاهری ساده مقابل داعش ایستاده‌اند و اسلحه به‌دست از مرزهای اسلام دفاع می‌کنند. نگاه کردن به آنها شما را یاد جنگ خودمان نمی‌اندازد؟ بسیجی‌هایی که با یک لباس ساده خاکی و با هر سن و سالی جلوی ارتش تا دندان مسلح عراق ایستادند و خیلی‌هایشان شهید شدند. اما چطور بعد از سال‌ها انگار همان‌ها دوباره لباس به تن کرده‌اند و بسیجی‌وار می‌جنگند. این مسئله تنها نشان از گسترش فرهنگ بسیج دارد و الگوبرداری سایر ملت‌ها از این فرهنگ مقدس. برای روشن‌تر شدن این موضوع سراغ اسماعیل احمدی، مدیر روابط عمومی سازمان بسیج رفتیم و با او گفت‌وگو کردیم تا ببینیم بسیج چقدر در صدور انقلاب موفق عمل کرده و چطور به این نقطه رسیده است.

  • قطعا بسیج با اهدافی تشکیل شد و سال‌هاست که از این موضوع می‌گذرد. طبیعتا تجربیات زیادی در زمینه‌های مختلف به‌دست آمده اما می‌‌خواهیم بدانیم چقدر به چشم‌اندازی که بود نزدیک شده است؟

بسیج را حضرت امام(ره) بنیانگذاری کردند و رهبر معظم انقلاب به بسیج پر و بال دادند، به‌نحوی که بسیج را لشکر مخلص خدا نامیدند. یکی از ویژگی‌های اصلی بسیج انعطاف است که بعد از دوران جنگ و با درنظر گرفتن رفع مشکلات کشور در تلاشی شبانه‌روزی، وارد عرصه‌های غیرنظامی شد. یکی از دلایل موفقیت بسیج همین انعطاف‌پذیری‌اش است که با توجه به فرمایش حضرت آقا، بسیج باید در وسط میدان باشد، اینگونه بسیج در همه زمینه‌ها فعالیت چشمگیری داشته و دارد. بسیج کارش روشنگری است. البته هدف اصلی بسیج با درنظر گرفتن فرموده‌های حضرت‌آقا، گسترش اسلام است. جامعه اسلامی یعنی دانشگاه اسلامی، مدارس اسلامی، اداره اسلامی و…؛ همه‌‌چیز براساس مبانی اسلامی. به همین دلیل هم بسیج سعی کرد برای تحقق این هدفش در تمام نهادها، اداره‌ها و… حضور داشته باشد. اینگونه بود که فرموده رهبر معظم انقلاب یعنی «بسیج در تمام لایه‌های جامعه حضور داشته باشد»، جامه عمل پوشید. از این لحاظ ۲۲ قشر در بسیج تشکیل شده است؛ بسیج ورزشکاران، مداحان، بسیج فرهنگی و… . حضور بسیج در تشکیل جامعه اسلامی به‌نحوی است که حضرت آقا فرموده‌اند: «در آینده بسیج کلید حل بسیاری از مشکلات است». بسیج با توجه به چنین جایگاهی تمام تلاش‌اش را کرد تا الگویی باشد برای خارج از کشور؛ اینگونه است که شما شاهد تشکیل بسیج در سایر کشورها، تحت عنوان نام‌های دیگر هستید. این حرف من نیست بلکه سخنی است که رهبر معظم انقلاب فرمودند و ما آن را به وضوح شاهدیم که «‌بسیج یکی از برجسته‌‌ترین مسائلی است که حکمت امام بزرگوار در آن آشکار شد و بی‌تردید بسیج مانند هر حرکت خردمندانه ملت ایران که بر اسلام و مبانی منطقه استوار باشد، برای ملت‌های دیگر یک الگو و سرمشق خواهد بود و تبلیغات خصمانه استکبار نمی‌تواند مانع از الگوپذیری ملت‌ها از انقلاب اسلامی شود». شما به این نکته توجه داشته باشید که در جهان ۲ نوع الگو‌پذیری داریم اولی الگوپذیری خصوصی که نتیجه‌اش می‌شود آمریکا و دومی الگوپذیری دولتی که نتیجه‌اش می‌شود اتحاد جماهیر شوروی. اما ما در اسلام الگوی سومی داریم تحت عنوان مردم‌سالاری دینی. بسیج دقیقا در این راستا گام برمی‌دارد، به این معنی که مثل سایر کشورها نیست که فقط می‌خواهند مردم پای صندوق‌های رأی بیایند. حاکمیت ما حاکمیت مردم است و بسیج می‌خواهد بگوید که همه مردم در کشور و کشورداری نقش دارند. بسیج یک نهاد سازمان‌یافته حاکمیت است که بدنه فعال مردم را برای سازندگی کشور داخل میدان می‌آورد؛ اینگونه است که بسیج از میان مردم، در دل مردم و برای مردم است. «اگر بسیج نبود سرنوشت جنگ تغییر می‌کرد»؛ این فرمایش رهبری است و بدون شک این فرمایش اصل ماندگاری است که در کارنامه بسیج مانده و خواهد ماند.

  • اشاره کردید که ما توانسته‌ایم فرهنگ بسیج را صادر کنیم. چطور این امر صورت گرفته است؟

یکی از بخش‌هایی که بسیار در صدور انقلاب اسلامی و به‌خصوص روحیه بسیجی تأثیرگذار بوده، فرهنگ است. شما ببینید رهبر انقلاب در یکی از سخنرانی‌هایشان در اجتماع جوانان و فرهنگیان استان گیلان اینطور می‌گویند: «الگوی جوانان لبنان چه‌کسی است؟ حزب‌الله لبنان از کجا جوشید؟ او روی کدام سرزمین رویید؟ الگوی او شمایید او همین شعارهای شما را می‌دهد، همین کارهای شما را می‌کند، همان پیشانی‌بند شما را به پیشانی‌اش می‌بندد؛ مثل رژه نظامی بسیج، رژه می‌رود، بنابراین الگوی آن جوانان، سرداران و رزمندگان شهیدی هستند که در خود ایران بودند. آنها فداکاری و برای خدا حرف زدن و برای خدا کار کردن را از اینها یاد گرفتند». اما آن جوانان از کجا این مسائل را یاد گرفته‌اند؟ از فعالیت‌های فرهنگی ما. در حوزه فرهنگ اقیانوسی از فعالیت‌ها انجام می‌شود، سالانه هزاران یادواره شهدا در کشور برگزار می‌شود؛ در پایگاه‌های بسیج، در حوزه‌ها و شهرستان‌ها. درحال حاضر ما شاهد برگزاری کنگره‌های شهدا در استان‌ها و در اقشار مختلف بسیج هستیم. می‌دانید که کنگره شهدا صرفا یک مراسم نیست. چند سال یک استان و یک قشر کار می‌کند روی شهدای خودش. بانک جامع اطلاعاتی از شهدایش تشکیل می‌دهد و از همان بانک مستند‌ها و انیمیشن‌ها و کتاب‌ها تولید می‌کند. شاید در برخی از کنگره‌های ما قریب به ۱۰۰جلد کتاب تهیه می‌شود؛ از رمان تا داستان‌های کوتاه که اینها سرمایه خیلی عظیمی است و ما با صادر‌کردن آنها، در اصل، فرهنگ بسیج و روحیه شهادت‌طلبی را میان سایر ملت‌ها گسترش می‌دهیم.


محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir