صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

فیس‌بوک نرم‌افزار مخصوص "سانسور در چین" می‌سازد
فیس‌بوک نرم‌افزار مخصوص “سانسور در چین” می‌سازد

براساس گزارش BBC، این شبکه اجتماعی چنین فعالیتی را تایید یا انکار نکرده‌است اما در بیانیه‌ای اعلام کرد زمان زیادی را به درک و یادگیری بیشتر درباره چین سپری کرده‌است. به گفته یکی از سخنگوهای این شرکت، هنوز تصمیمی مبنی بر رویکرد چین نسبت به فیس‌بوک گرفته نشده‌است.

بنیاد الکترونیک فرانتیر، بنیادی که در زمینه ایجاد حریم خصوصی بهتر در جهان فعالیت دارد می‌گوید این پروژه فیس‌بوک به شدت ناخوشایند است و در عین حال از کارمندان فیس‌بوک که این موضوع را به رسانه‌ها اطلاع داده‌اند قدردانی کرده‌است. به گفته این بنیاد خیلی خوشایند است که افرادی پایبند به اصول و مقررات هنوز مشغول به کارند.

منابعی که خبر وجود این نرم‌افزار را به نیویورک‌تایمز گزارش کرده‌اند، افرادی که کارمندان سابق و فعلی فیس‌بوک هستند، تاکید کرده‌اند که این نرم‌افزار مانند بسیاری از دیگر نرم‌افزارها تنها به صورت داخلی کاربرد دارد و شاید هرگز به کار گرفته نشود.

از سال ۲۰۰۹ به بعد تنها راه دسترسی به فیس‌بوک در چین از طریق VPN بوده‌است. این شبکه اجتماعی که ۱٫۸ میلیارد نفر کاربر دارد، به شدت به دنبال آن است تا فعالیت خود را فراتر از بازار کنونی بسط دهد. در کشورهای توسعه یافته، این تلاش به معنی آزمایش روی فناوری‌های جدید به منظور متصل ساختن مناطق روستایی به شبکه است و در چین ظاهرا به معنی درنظر گرفتن امتیازات ویژه متناسب با سیاست کنترل شدید اینترنت در این کشور است.

به گفته یکی از کارمندان این شرکت، مارک زاکربرگ در آخرین جلسه‌ای که با کارمندانش داشته درباره برنامه این شرکت برای حضور در چین پرسش‌هایی را مطرح کرده و نسبت به برقراری ارتباط دوباره با چین ابراز علاقه کرده‌است. وی به تازگی با رهبر چین ژی جین‌پینگ ملاقات داشته و به یادگیری زبان چینی مشغول شده‌است.

فیس‌بوک دائما به درخواست دولت‌های مختلف محتوا را از روی شبکه خود حذف کرده‌است و این روند را در گزارش‌های سالانه خود به اطلاع کاربرانش رسانده‌است.

آنچه نرم‌افزار جدید را از این روند مجزا خواهد ساخت ایجاد زمینه برای همکاری شرکتی چینی با فیس‌بوک است تا مستقیما کنترل محتوا را در فیس‌بوک چین به دست بگیرد. این درحالی است که محدوده سانسور محتوا در چین بسیار وسیع است و مشهورترین آنها، تمامی جستجوهای مرتبط با میدان تیانانمن است که در نتیجه آنها هیچ اشاره‌ای به کشتار سال ۱۹۸۹ نمی‌شود.

فیس‌بوک اولین شرکت فناوری در سیلیکون‌ولی نیست که در مارپیچ اخلاقی همکاری با چین سردرگم شده‌است. گوگل نیز پس از مجادلاتی که بر سر سانسور در اینترنت به وجود آمد از چین خارج شد و اکنون روی هنگ‌کنگ متمرکز شده‌است. لینکداین نیز که شبکه اجتماعی مخصوص مشاغل به شمار می‌رود، باوجود اینکه بستری برای گفتگوهای عمومی به شمار نمی‌رود،‌اما بخشی از محتوای خود را برای حضور در چین سانسور می‌کند و به گفته بنیاد الکترونیک فرانتیر درصورتی که فیس‌بوک نیز پا جای پای لینکداین بگذارد،‌ اصول بنیادین خود را در ازای حضور در بازار این کشور معامله خواهد کرد.


نوامبر 23rd, 2016 | تعداد بازدید/50 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir