صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

سینمای ایران جایگزین بالیوود می‌شود
سینمای ایران جایگزین بالیوود می‌شود

به گزارش همشهری، با وجود محبوب‌بودن فیلم‌های بالیوودی در پاکستان، بالا گرفتن تنش در روابط سیاسی میان این دوکشور فرصت را در اختیار آثار سینمایی ترکیه و ایران قرار داد تا در سالن‌‌های تاریک شهرهای بزرگ و کوچک پاکستان روی پرده بروند. این یک خبر خوشحال‌کننده برای سینمادارانی است که شاید در چند دهه اخیر چیزی جز محصولات بالیوود برای عرضه به مخاطبان خود نداشتند و حالا می‌توانند به اکران بهترین‌های سینمای ایران افتخار کنند.

«درباره الی»، «جدایی نادر از سیمین» و «طعم گیلاس» زنده‌یاد کیارستمی فیلم‌هایی هستند که در یک هفته اخیر در پاکستان به نمایش عمومی درآمده‌اند. هر چند نمایش این ۳ فیلم تحسین‌شده محدود بوده اما همین هم حسابی به مذاق تماشاگران پاکستانی خوش آمده و رسانه‌های این کشور شرقی را به تحسین سینمایی واداشته که جزو بهترین‌های دنیاست. نویسنده سایت اخبار یکشنبه در گزارشی با عنوان «لذت‌های پارسی» به معرفی فیلم‌های ایرانی پرداخته است.

به نوشته این سایت، طعم گیلاس که نخستین و تنها فیلم ایرانی برنده جایزه نخل طلایی بهترین فیلم از جشنواره کن است، از سوی اروپایی‌ها بیشتر تحویل گرفته شد تا آمریکایی‌ها، اما دیدن آن برای تماشاگران آسیایی پس از حدود ۲۰سال هنوز هم لذتبخش و سرگرم‌کننده است. نویسنده اخبار یکشنبه پاکستان با دادن ۴ و نیم ستاره به طعم گیلاس، در پایان چنین نتیجه‌گیری کرده است:

«به این ستاره‌ها دلخوش نکنید و بروید فیلم را ببینید». جدایی نادر از سیمین که خارج از مرزهای ایران با نام یک جدایی شناخته می‌شود، تحسین‌شده‌ترین فیلم کارنامه پربار فرهادی است. یک جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان، یک نامزدی اسکار بهترین فیلمنامه، خرس طلایی بهترین فیلم از جشنواره برلین، گلدن‌گلوب بهترین فیلم خارجی‌زبان و بیش از ۷۰ جایزه و ۵۰ نامزدی دیگر از جدایی فرهادی فیلمی ساخته که شاید به این زودی‌ها در سیاهه جوایز هیچ ‌فیلمی به پای آن نرسد.

درباره الی هم یک درام روانشناسانه است که آغازگر مسیر بین‌المللی‌شدن فرهادی بود. این فیلم در جشنواره پنجاه‌ونهم برلین جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردان را برد و نماینده رسمی ایران در اسکار هشتادودوم بود. نویسنده پاکستانی معتقد است اگر کسی تحت‌تأثیر جوایز و افتخارهای جهانی فیلم‌های فرهادی قرار نمی‌گیرد، کافی است کمی به‌خودش زحمت بدهد و به تماشای این آثار درخشان در سالن تاریک سینما بنشیند.


نوامبر 22nd, 2016 | تعداد بازدید/14 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir