صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

لحظه ساعت ۵ عصر فرا رسید
لحظه ساعت ۵ عصر فرا رسید

به گزارش همشهری، سرانجام پس از مدت‌ها گمانه‌زنی درباره صادر شدن یا نشدن پروانه تولید «ساعت ۵عصر»، سازمان سینمایی هفته گذشته به فیلمنامه خشایار الوند چراغ سبز نشان داد و کمتر از یک هفته بعد، مدیری روی صندلی کارگردانی نخستین فیلم خود نشست. او در این فیلم که گفته می‌شود یک طنز تلخ اجتماعی است، برای نخستین بار با محمود کلاری در مقام مدیر فیلمبرداری همکاری می‌کند؛ از نامدارترین چهره‌های بین‌المللی سینمای ایران که سابقه همکاری با چند پروژه اصغر فرهادی و این اواخر «بادیگارد» ابراهیم حاتمی‌کیا را در کارنامه دارد.

براساس آنچه در نشست خبری اوایل شهریور ساعت ۵عصر اعلام شد، سیامک انصاری نقش اول این فیلم را ایفا می‌کند و مدیری هم علاوه بر هدایت بازیگران و عوامل از پشت دوربین، در کنار او حضور خواهد داشت. کارگردان طناز تلویزیون و حالا سینمای ایران تقریبا در تمام ساخته‌های خود ایفای نقش هم کرده و فصل دوم سریال پرحاشیه «در حاشیه» در این میان یک استثناست؛ پروژه‌ای که مدیری ترجیح داد با هوشمندی تمام نقش خود را در سقوط آن کمتر کند.

در شرایطی که تنها یک روز از آغاز کلید خوردن پروژه ساعت ۵عصر می‌گذرد، آزاده صمدی تنها چهره‌ای است که بدون داشتن سابقه همکاری با مدیری در جمع بازیگران آن حضور دارد. خالق «پاورچین» و «شب‌های برره» که معمولا در هر کدام از سریال‌های خود در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی یک یا چند چهره تازه به دنیای بازیگری معرفی می‌کند، احتمالا با صمدی راحت‌تر خواهد بود؛ بازیگری که در «۵۰کیلو آلبالو» بازی در نقش طنز را تجربه کرده بود و حالا می‌تواند وجهی تازه از هنرش را عرضه کند. آخرین کشف مدیری را باید سروش جمشیدی دانست که در «دورهمی» به نقش قیمت ظاهر شد و خوش درخشید.

مدیری در نشست خبری خود گفته بود فیلم او با وجود پربازیگر بودن، تنها یک بازیگر اصلی دارد که آن هم انصاری است. به این ترتیب، باید شاهد حضور بازیگران دیگر در نقش‌های فرعی اما مهم باشیم. نکته دیگر حضور صدها هنرور در برخی صحنه‌های شلوغ است که شاید یادآور برخی صحنه‌های شلوغ مقابل دادگاه در سریال تحسین‌شده «مرد هزارچهره» باشد. درهرحال، روزهای آینده خبرهایی تازه‌تر از حضور بازیگران جدید در ساعت ۵عصر به گوش می‌رسد.

یکی از نکته‌های حاشیه‌ای فیلم اول مدیری، حامی مالی آن است؛ شرکت منتسب به یکی از اپراتورهای تلفن همراه که در بخش عمده مجموعه «دورهمی» این وظیفه و مسئولیت را بر عهده داشت، در قسمت‌های پایانی به‌ویژه پس از قطعی شدن همکاری در تولید ساعت ۵عصر ناگهان از برنامه شبکه نسیم کنار گذاشته شد. هر چند مدیری اعلام کرده بود این شرکت حامی شخصی اوست و فیلم را هم با حمایت مدیران آن کلید می‌زند.

  • تلاش برای حضور در جشنواره

«ساعت ۵عصر» داستان مردی است که فقط چند ساعت وقت دارد یک امضا بگیرد و کار خود را به سرانجام برساند اما در راه رسیدن به هدف اتفاق‌هایی برایش می‌افتد که فقط در دنیای خاص مهران مدیری امکان دارد. خشایار الوند فیلمنامه را نوشته و سیامک انصاری، دوست قدیمی و چهره محبوب مدیری بازیگر اصلی آن است.

اگر ساعت ۵عصر برای نمایش در جشنواره امسال آماده شود، کنجکاوی‌برانگیز‌ترین نام دوره سی‌و‌پنجم فیلم فجر خواهد بود؛ فیلمی که در بخش نگاه نو با فیلم‌های اول رقابت می‌کند و شاید در بخش سودای سیمرغ هم در کنار بزرگان سینما حضور داشته باشد.


نوامبر 22nd, 2016 | تعداد بازدید/11 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir