صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

پاییز بورس بهاری شد
پاییز بورس بهاری شد

به گزارش همشهری، نماگر‌های بورس امسال برخلاف همه پیش‌بینی‌ها حرکت کرده‌اند. با وجود آنکه انتظار می‌رفت تحت‌تأثیر آرامش اقتصادی و سیاسی بازار رشد بازار سهام جلوتر از این شروع شود اما این حرکت صعودی با تأخیر یکساله آغاز شد. البته به‌طور سنتی بازار سهام از اول پاییز با یک روند صعودی مواجه می‌شود و مشخص نیست که این روند در روز‌های آینده ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر به‌ویژه آنکه برخی تحلیلگران معتقدند یک ریسک جدید پس از انتخابات آمریکا به بازار سهام اضافه شده و آن هم ریسک تصمیم‌های ترامپ است.

با وجود آنکه برخی دیگر از تحلیلگران اثر تصمیم‌های ترامپ را بر بازار سهام بسیار ناچیز می‌دانند. آمارها نشان می‌دهد که از اول پاییز هم شاخص بورس و هم ارزش معاملات در بورس تهران و فرابورس با رشد مواجه شده‌اند. این آمارها نشان می‌دهد که در ۲ماهه پاییز امسال سرمایه‌گذاران مجموعا ۵۱٫۲میلیارد برگه انواع اوراق بهادار به ارزش ۱۸هزارو ۹۳۱میلیارد تومان معادل ۵میلیارد دلار خریده‌اند. این مقدار معاملات دست‌کم ۲۷درصد از کل معاملات بازارسهام از ابتدای سال تاکنون است. از اول سال تاکنون ۷۰هزارو ۵۳۶میلیارد تومان معادل ۲۰میلیارد دلار اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس دادوستد شده است.

از کل معاملات انجام شده از ابتدای سال تاکنون ۴۱٫۵میلیون سهم به ارزش ۱۰هزارو ۸۹۷میلیارد تومان در بورس و ۱۰٫۷میلیارد سهم به ارزش ۸۰۳۴میلیارد ریال در فرابورس دادوستد شده است. در عین حال آمار‌ها نشان می‌دهد که سهامداران فقط در ‌ماه‌های مهر و آبان به‌طور میانگین ۳٫۶درصد در بورس و ۲درصد فرابورس سود کرده‌اند.

این در حالی است که میانگین بازده بورس از ابتدای سال نشان می‌دهد سهامداران نسبت به عملکرد شاخص بورس در ابتدای سال به‌طور میانگین با یک درصد زیان مواجه شده‌اند اما رشد حرکت شاخص از اول مهرماه سرمایه‌گذاران را در بازار سهام وارد دور‌ه بازده کرده است. شاخص کل بورس تهران آخر شهریور‌ماه به ۷۶هزارو ۴۵۰واحد رسیده بود که در طول ۲‌ماه با ۲۸۲۸واحد رشد به ۷۹هزارو ۲۷۸واحد در پایان آبان‌ماه رسید.

نمودار


نوامبر 21st, 2016 | تعداد بازدید/36 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir