صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

احداث کافه کتاب در پارک‌ها
احداث کافه کتاب در پارک‌ها

نباید فراموش کنیم که مردم به لحاظ اقتصادی فشار سنگینی را متحمل می‌شوند. شاید کتاب نسبت به بقیه اقلام خیلی گران نشده باشد ولی برای یک سرپرست خانواده طبیعی است که تهیه مایحتاج اولیه زندگی هر قدر هم که گران باشد را در اولویت قرار دهد. نمی‌شود از مردمی که به سختی روزگار می‌گذرانند انتظار داشت کتاب بخرند.

اگرواقعا دغدغه فرهنگ داریم باید یارانه بیشتری به ناشران داده شود یا بحث تخفیف کتاب جدی‌تر پیگیری شود تا شاهد افزایش سرانه مطالعه در کشورمان باشیم. پایین آوردن بهای کتاب کاربردی‌ترین اتفاق برای تشویق مردم به مطالعه است. البته در این سال‌ها پای رسانه‌هایی به میان آمده که به نوعی جای کتاب را گرفته‌اند.

توسعه اینترنت و ورود گوشی‌های هوشمند باعث شده مردم بیش از هر چیز سر در موبایلشان داشته باشند. اما آیا محتوایی که در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود می‌تواند جای کتاب را بگیرد؟ به این سؤال قطعا نمی‌شود پاسخ مثبت داد. فرزانگی و سعادت یک ملت با آگاهی به جهان پیرامونش به دست می‌آید و مهم‌ترین منبع برای رشد آگاهی، کتاب و مطبوعات هستند.

برای افرادی که اهل مطالعه هستند وجود کتابخانه در منزل حکم یک گنجینه را دارد. بماند که عده‌ای کتابخانه برایشان صرفا حکم دکور منزل را دارد و حتی رنگ کتاب‌هایشان را با مبلمان منزلشان هماهنگ می‌کنند؛ کتاب‌هایی که شاید هرگز توسط صاحبانشان ورق هم زده نشود. جالب اینکه اغلب کتاب‌هایی هم که در کتابخانه چنین افرادی به چشم می‌خورد را آثار نفیس و گران‌قیمت تشکیل می‌دهند. مثلا داشتن یک شاهنامه فاخر چاپ مسکو می‌تواند کارکرد ظروف کریستال موجود در دکور را داشته باشد؛

کتاب‌هایی که برای تزئین وارد منزل شده‌اند نه برای خوانده‌شدن. همچنان که عده‌ای بیشتر از آنکه کتابخوان باشند کتاب باز هستند. مثلا یکی کتاب‌های خطی جمع می‌کند و دیگری علاقه‌مند به جمع‌آوری کتاب‌های تاریخی است. هرچند به نظرم این گرایش هم در نهایت می‌تواند بهتر و مفیدتر از برخی عادت‌های دیگر باشد و هم نفسی با کتاب حتی اگر با نیت مطالعه همراه نباشد باز ارزشمندتر از مثلا علاقه به جمع‌کردن مجموعه‌های دیگر است.

برای افزایش گرایش به مطالعه در جامعه، شهرداری می‌تواند نقش موثری ایفا کند. یکی از این کارها می‌تواند احداث مکان‌هایی به نام کافه کتاب در فضای سبز و پارک‌ها باشد. به خصوص در پارک‌هایی که نزدیک به دانشگاه‌ها قرار گرفته‌اند. احداث کافه کتاب در پارک‌ها می‌تواند به مکان‌هایی برای مبادله فرهنگی تبدیل شود و جوان‌ها به جای اینکه مثلا به فرحزاد و درکه بروند و قلیان بکشند می‌توانند در کافه کتاب‌ها حضور یابند و مطالعه کنند.

  • بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

نوامبر 20th, 2016 | تعداد بازدید/36 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir