صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

پای دینم هستم
پای دینم هستم

اما به این دلیل که شیوه زندگی ما مدام به‌روز می‌شود شاید ندانیم چگونه می‌توانیم دنباله‌رو این شعار حضرت عباس(ع) باشیم. دینداری و یاری امام حسین(ع) در سال ۶۱‌هجری با نوع یاری امروز فرق دارد چون چالش‌ها، نیازها و توانایی‌های مردم امروز متفاوت شده است؛ مثلا حضرت عباس (ع) به یک شکل در عمل پای حرفشان ایستادند و امروز با شکل‌های دیگری باید این راه را رفت. اگر نتوانستید امسال عازم پیاده‌روی اربعین و زیارت کربلا شوید تا مثل بقیه زائران در زمره عمل‌کنندگان به این شعار حضرت ابوالفضل باشید، با پیشنهادهای ما می‌توانید به شکل های دیگری پای حمایت از دین‌تان بایستید.

  • فرصتی که با اربعین پیدا می‌شود

برای همه کسانی که دلشان می‌خواهد عاقلانه و مومنانه‌تر زندگی کنند، سوار شدن بر کشتی امام‌حسین(ع) بهترین و سریع‌ترین راه است. آنهایی هم که از وصل شدن به عاشورا جا‌مانده‌اند این بار با اربعین، فرصت وصل‌شدن به امام‌حسین(ع) را پیدا می‌کنند. یکی از آیین‌های توصیه‌شده برای برگزاری شکوهمند مراسم اربعین، پیاده‌روی این روز است.

اما چرا؟ آیت‌الله بهجت درباره نقش پیاده‌روی روز اربعین فرموده‌اند: «روایت است که امام زمان(عج) که ظهور می‌فرمایند ندا می‌کنند به اهل عالم، اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین قَتَلُوهُ عَطشاناً… امام‌زمان(عج) خودشان را به واسطه امام‌حسین(ع) به همه عالم معرفی می‌کنند… بنابراین در آن زمان باید همه مردم عالم، حسین(ع) را شناخته باشند… .

اما الان هنوز همه مردم عالم، حسین(ع) را نمی‌شناسند و این تقصیر ماست چون ما برای سیدالشهدا(ع) طوری فریاد نزدیم که همه عالم صدای ما را بشنوند، پیاده‌روی اربعین بهترین فرصت برای معرفی امام‌حسین(ع) به عالم است». اربعین از ما تلاش برای تبعیت از امام زمان خودمان را می‌خواهد. این همان توجه به بزرگداشت ایام‌الله است که قرآن ما را به آن سفارش می‌کند. برای شریک شدن در زنده نگه‌داشتن یاد اربعین، زائر بودن یا نبودن ملاک نیست.

اگر کمی وقت بگذارید و فهرست استعداد‌های خودتان و توانایی‌هایتان را به صف کنید، راه‌های خدمت به دین‌تان را پیدا می‌کنید. در کنار این، اگر فهرست عادت‌هایی که خدا نمی‌پسندد را در خودتان بشناسید موانع‌ احتمالی‌ای که سد راه حمایت شما از دین شده است را هم پیدا می‌کنید. بالاخره هرکس در زندگی خصوصی‌اش شبیه یکی از افراد کربلاست؛ یا سپاه امام‌حسین(ع) و حامی دین‌ها یا سپاه یزید و… .

  • حال کربلا را کم دارید؟

درست است که امسال قسمت شما نشد زائر کربلا شوید اما اگر این جمله معروف را یادتان باشد که «کل ارض کربلا و کل یوم عاشورا» کمی دلگرم می‌شوید. به کتاب مفاتیح، بخش‌ ماه صفر، روز بیستم مراجعه کنید تا از مستحبات این روز بیشتر بدانید. یکی از کارهای خوب روز اربعین خواندن زیارت اربعین است. این دعای کوتاه یادگاری است که از امام عسکری(ع) به ما رسیده است و در آن سلام‌ها و ذکر‌های زیبایی از تلاش‌های امام‌حسین(ع) آمده است.

اگر دلتان یک روضه واقعی هم می‌خواهد می‌توانید زیارت ناحیه مقدسه که به روضه امام زمان(عج) درباره کربلا معروف است را زمزمه کنید. شاید هم بگویید که ثواب زیارت کربلا را کم دارید و دلتان هوس شریک شدن در ثواب زیارت زائرهای کربلا را کرده است. در این مواقع وقت خوبی است که با این نیت به پابوس امام‌رضا(ع) و امامزادگان، به‌خصوص حرم مطهر حضرت عبدالعظیم(ع) در شهر ری مشرف شوید.

امامان معصوم(ع) وعده داده‌اند که امید است زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) ثواب زیارت کربلا داشته باشد. مثل همیشه زیارت عاشورا را فراموش نکنید؛ عرفا دیده‌اند فردی که در حال خواندن زیارت عاشوراست گویی از نظر عرفانی در خود زمین کربلا نشسته است. ممکن است حالتان به‌خاطر جاماندن از سفر کربلا گرفته باشد و پیش خودتان بگویید که نگهداری از یک بیمار، فرزند کوچک و… مانع راهتان شده است اما از یاد نبرید که این خدمت‌ها به شرط همراه بودن نیت خدایی، کمتر از ثواب زیارت نیست؛ پس دلتان را آرام کنید.

  • چطور حامی باشید؟

افراد مختلف دارایی‌ها و علاقه‌های مختلفی دارند اما همه مردم در موضوع طرفداری کردن و حمایت از علاقه‌هایشان با هم مشترکند. دایره حمایت بزرگ است و هیچ‌کس نیست که نخواهد حامی داشته باشد و هیچ‌کس نیست که حتی الان در حال حمایت از کسی یا چیزی نباشد. اگر الگویی مثل حضرت‌‌عباس(ع) داشته باشید مسیر حمایتگری نتیجه‌بخش‌تر می‌شود. همین که فردی زنده است خودش بهترین دلیل برای توان حمایتگری اوست. بخش مهمی از هویت مسلمانی ما در انتخاب نوع حمایت از دین یا بی‌تفاوت بودن ما نسبت به دین‌مان است. شاید کسی بگوید که خدا به حمایت ما نیاز ندارد.

قطعا همینطور است اما این حمایتگری راهی برای کمک به‌خود ما برای اثبات دوستی‌مان با خداست؛ پس اگر از یک مظلوم، یک فرد بی‌سواد، فرد بیمار، جوان مجرد که نیازمند پیدا کردن همسر است، فردی که برای فرزنددار شدن هزینه درمان نیاز دارد و… حمایت کنیم در حقیقت به بنده بودن خودمان کمک کرده‌ایم. اینها بهانه‌های خدا برای هدایت ماست.

در عوض، افراد غافل شاید برایشان مهم نباشد که نعمت‌های زندگی‌شان مثل اعتباری که دارند، خانه بزرگ‌شان، پول، شغل و… هرکدام وسیله آزمایشی برای حمایت از دین بوده است. شاید این جمله را شنیده باشید که «خدا اگر خودش می‌خواست فلانی را فقیر نمی‌کرد! همسایه‌مان را مریض نمی‌کرد و…»، این بی‌اعتنایی به نیاز دیگران می‌تواند به‌دلیل ناآگاهی، پایدار دیدن خوشی خود یا بی‌اهمیت دانستن حال دیگران باشد.

اطرافتان را خوب ببینید. گره‌های زندگی اطرافیان و نیازهایشان یا مشکلات کشور را در فکرتان فهرست کنید. شما به خاطر رضای خدا، کدامیک از این گره‌ها را می‌توانید باز کنید؟ جمع همه حمایتگری حضرت ابوالفضل(ع) از دین را می‌شود در یک توصیف از ایشان که در زیارتنامه‌شان آمده است پیدا کرد؛ ایشان غم را از چهره امام‌زمان‌شان برمی‌داشتند؛ یعنی رفتارهایشان باعث خوشحالی امام می‌شده است. این اصل مطلب حامی دین بودن است.

  • نذر‌های اربعینی

در ایام اربعین و مناسبت‌های آخر‌ ماه صفر بسیاری از دوستداران اهل‌بیت(ع) با بخشی از درآمد خود که گاهی چندان زیاد هم نیست، نذری می‌دهند. برای کسانی که به سفر عتبات نرفته‌اند وقت و توان نذری‌دادن بیشتری باقی مانده است؛ ولی هنر در انتخاب نوع نذری‌هاست. محور قبول هر نذری، اخلاص و برای خدابودن است و با این حساب دیگر کم و زیاد بودن نذری اهمیت پیدا نمی‌کند. شکل نذری‌ها فرق دارد اما برخی نذری‌ها که اتفاقا هزینه زیادی دارد و در کنار هزینه‌ها، آفت‌های زیادی مثل تجمل‌گرایی را رواج می‌دهد، اصلا در اسلام سابقه ندارد.

نذری‌های شریکی هم فرصت خوبی است که افراد در حد توان خود و با اخلاص به هم کمک کنند تا از طریق یک کار دسته جمعی هدفی مقدس را به انجام برسانند. چه خوب که خدای با سخاوت هیچ اجری را به‌خاطر فعالیت شریکی از تک‌تک نذر‌کنندگان دریغ نمی‌کند. نذر کارهای عملی مثل تمیزکردن خیابان، تعمیر وسایل مسجد، نذر کارهای علمی مثل آموزش به افراد ناتوان، نذر کارهای فرهنگی مثل آموزش دین به تعدادی از فامیل به شکل‌های دوست داشتنی، نقاشی‌های فرهنگی روی دیوارهای بلااستفاده و… هم می‌توانند نذر خوبی باشند. حتی هم‌محله‌ای‌ها می‌توانند با یک نذر دسته‌جمعی یک مشکل محله خودشان را رفع کنند، صندوق قرض‌الحسنه‌ای برای کمک به نیازمندان محل برپا کنند و… .


نوامبر 19th, 2016 | تعداد بازدید/46 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir