صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

جاماندگان اربعین
جاماندگان اربعین

خیلی‌ها این روزها قسمت‌شان شده که با قافله زائران نجف به کربلا همراه شوند و روز اربعین در کنار حرم سیدالشهدا(ع)، زیارت اربعین را بخوانند. اما خیلی‌ها هم هستند که این روزها دلتنگ و مغموم از نرسیدن به این قافله هستند و جزو جاماندگان به‌حساب می‌آیند. خوشبختانه چند سالی است که برگزاری مراسم‌ پیاده‌روی اربعین در نقاط مختلف کشور هم شکل گرفته و خیلی از جاماندگان، راهی این مقصدها می‌شوند. اینجا می‌توانید با معروف‌ترین و پرشورترین این مراسم آشنا شوید.

  • زیارت اربعین کنار قبور مقدس

درست است که نتوانسته‌اید راهی حرم مطهر سیدالشهدا(ع) در روز اربعین شوید اما می‌توانید در شب و روز اربعین به زیارت ذریه‌های امام‌حسین(ع) و اهل‌بیت(ع) که همان بقاع متبرکه امامزادگان در شهرهای مختلف هستند، بروید. قرار است در زیارتگاه‌های امامزادگان شاخص نقاط مختلف کشور زیارت اربعین توسط مداحان و ذاکران خوانده شود. از تعطیلی روز اربعین استفاده کنید و حتما به این زیارتگاه‌ها بروید؛ هم استخوانی سبک می‌کنید و هم در مراسم معنوی زیارت اربعین شرکت خواهید کرد. خبر رسیده که متن زیارت اربعین هم توسط سازمان اوقاف به تعداد بسیار زیادی چاپ شده که در بقاع متبرکه میان عزاداران توزیع خواهد شد.

  • پیاده‌روی اربعینی پایتخت‌نشینان

تهرانی‌ها روز اربعین از میدان امام‌حسین(ع) که به نوعی مرکز تجمعات آیینی است پیاده حرکت می‌کنند و به سمت حرم حضرت‌عبدالعظیم‌حسنی(ع) می‌روند. اگر دلتان می‌خواهد در همان فضای پیاده‌روی نجف تا کربلا قرار بگیرد و حس و حال زائران اربعینی آنجا را حس کنید حتما به این برنامه پیاده‌روی بروید. فقط باید کمی سحرخیز باشید چون مثل هر سال مردم بدون قرار قبلی ساعت حدود ۶:۳۰ به میدان امام‌حسین(ع) می‌روند و پیاده‌روی از ساعت ۷صبح آغاز می‌شود. این مسیر پیاده‌روی حدود ۱۴کیلومتر است که عزاداران در مسیر از میدان شهدا، میدان خراسان، میدان شوش و سه‌راه‌ورامین می‌گذرند و هنگام اذان ظهر به حرم سیدالکریم(ع) می‌رسند. در مسیر هم کلی موکب برای استقبال از زائران برپا خواهد بود.

  • پیش به سوی مشهد اردهال

اگر می‌خواهید در یک مسیر طولانی‌تر برای اربعین پیاده‌روی کنید می‌توانید خودتان را به مراسم دلیجانی‌ها برسانید. کاروان زائران اربعین حسینی دلیجان که در جنوب استان مرکزی است همین امروز از گلزار شهدای این شهر به سمت بارگاه حضرت سلطانعلی‌بن امام محمدباقر(ع) در مشهد اردهال حرکت می‌کند. برنامه این کاروان عزا هم به این شکل است که شامگاه امروز، زائران به شهر نراق می‌رسند و پس از برگزاری زیارت عاشورا، آیین‌های سوگ را برپا می‌کنند. سپس صبح فردا ادامه مسیر خواهند داد تا به مشهد اردهال برسند. حضرت سلطانعلی بن امام‌محمدباقر(ع) چهارمین امامزاده واجب‌التعظیم کشور است که هر ساله در ایام عزاداری سالار‌شهیدان، میعادگاه عاشقان و دلدادگان خاندان عصمت و طهارت است.

  • از حرم مطهر تا مسجد جمکران

یکی دیگر از مراسم‌ پیاده‌روی معروفی که چند سال است به‌صورت خودجوش و مردمی پا گرفته، پیاده‌روی اهالی شهر قم و زائران این شهر مقدس از حرم مطهر حضرت معصومه(س) تا مسجد مقدس جمکران است. پیش‌بینی شده که امسال حدود نیم میلیون‌نفر در این مراسم شرکت کنند. مسیر پیاده‌روی قمی‌ها هم بلوار پیامبراعظم(ص) خواهد بود و موکب‌های مردمی زیادی برای پذیرایی از زائران اربعین برپا شده است. شهرداری قم و چند سازمان دیگر هم خودشان را به این حرکت خودجوش رسانده‌اند و تلاش بسیاری برای برگزاری بهتر این مراسم کرده‌اند. اگر به‌موقع خودتان را برسانید می‌توانید نماز ظهر را در مسجد جمکران به جماعت اقامه کنید و مهمان مراسم زیارت اربعین باشید.

  • زیارت اربعین در حرم امام‌رضاع

حالا که دلتنگ زیارت امام‌حسین(ع) و شهدای کربلا و پیاده‌روی در مسیر نجف تا کربلا هستید می‌توانید برای تسکین این دلتنگی از تعطیلات استفاده کرده و راهی مشهدالرضا شوید. باور کنید خیلی‌ها که راهی کربلا شده‌اند دلشان در حرم نورانی حضرت‌ثامن(ع) است، به همین دلیل هم امسال صحن نمادین حرم امام‌رضا(ع) در عمود ۷۰۷ مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا برپا شده است.

شب و روز اربعین، عزاداران حسینی از شهرها و روستاهای اطراف مشهد راهی حرم مطهر می‌شوند و به عزاداری می‌پردازند. تجمع خودجوش عزاداران در صحن‌های حرم مطهر در روز اربعین هم همراه با قرائت زیارت اربعین خواهد بود. کاروان‌های پیاده زیادی در همین دو، سه روز آینده راهی مشهد می‌شوند تا هفته آینده برای مراسم شهادت آن حضرت در حرم مطهر باشند.

  • تجمع اربعینی‌ها در سومین قبله ایرانی‌ها

یکی دیگر از مراسم‌ پرشور اربعین در ایران که می‌توانید در آن حضور یابید مراسم ده‌ها هزار تن از عزاداران سید و سالار شهیدان در حرم مطهر حضرت احمد بن موسی(ع) است. خوبی این مراسم این است که مردم در قالب کاروان‌های پیاده راهی این حرم مطهر می‌شوند و شما می‌توانید در حال و هوای پیاده‌روی اربعین قرار بگیرید.

این مراسم از ساعت ۹:۳۰ با حضور باشکوه کاروان‌های پیاده عزاداران که از ۱۰نقطه شهر شیراز به سوی حرم‌مطهر شاهچراغ‌(ع) حرکت می‌کنند آغاز می‌شود. در ادامه، عزاداران حسینی در آیینی یکپارچه و متحد در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) و صحن‌های حرم مطهر به عزاداری و سینه‌زنی می‌پردازند. قرائت زیارت اربعین هم بخشی از مراسم است و در نهایت نماز جماعت ظهر و عصر روز اربعین به امامت تولیت این آستان مقدس برپا خواهد شد.

  • نذری برای اربعین

نذری دادن هم امشب و فردا رونق می‌گیرد و خیلی‌ها این سنت حسنه را انجام می‌دهند. یک پیشنهاد خوب این است که نذری‌های خود را به تجمع‌های اربعینی و مسیرهای پیاده‌روی برسانید و میان عزاداران پخش کنید؛ درست مثل همان اتفاقی که این روزها در مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا می‌افتد و بسیاری از عراقی‌ها و ایرانی‌ها، نذری‌های خود را میان مردم عزادار در این مسیر پخش می‌کنند. فقط باید حواسمان باشد که احادیث و اخبار و روایت‌های زیادی از بزرگان و معصومان درباره اطعام و نذری دادن به‌دست ما رسیده است.

در بیشتر آنها هم به ضرورت حلال بودن این غذای متبرک اشاره شده. صاحب نذر باید تمام وسایل این غذا را با مالی که به حلال بودن آن یقین کامل دارد تهیه کند. حتی ظروف و مکانی که این غذا در آن تهیه می‌شود، نباید غصبی باشد. البته شاید با خودتان بگویید که این، یک مسئله عادی و بدیهی است اما توجه کنید که اگر نذری دادن شما به‌نوعی باعث تضییع حق دیگران شود، ممکن است از ثواب کارتان کم کند.


نوامبر 19th, 2016 | تعداد بازدید/26 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir