صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

همه به عشق سید الشهدا می‌آیند
همه به عشق سید الشهدا می‌آیند

اینجا شب و روز ندارد. هر لحظه و هر ثانیه‌اش دلداده‌های حسینی در تب و تاب و بیقرار زیارت یار هستند و از سراسر کشور به عشق سید و سالار شهیدان(ع) راهی شده‌اند. اینجا در واپسین روزهای ‌ماه صفر و نزدیک به اربعین حسینی، گویی کربلایی دیگر است. شور و شوق وصف‌ناشدنی زائران، فضای شهر را معطر کرده است اما جنس مردمان این شهر همه از جنس مهربانی است؛

مردمانی که با عشق، خاک پای زائران حسینی را توتیای چشم خویش می‌کنند. آری اینجا گذرگاه کربلاست و امسال نیز برای سومین سال متوالی هیئت عشاق‌العباس (فرزندان شهدا) و حسینیه سردارشهید «عبدالحسین ولی‌زاده» با کمترین داشته‌ها و جهت خدمتگزاری به زوار کربلا، موکب استقبال و پذیرایی از زائران حسینی را تدارک دیده است. با «مهدی ولی‌زاده» فرزند شهید بزرگوار که به همراه خانواده و هم‌محلی‌هایش از یک هفته مانده به اربعین اقدام به راه‌اندازی آشپزخانه مرزی کرده است گفت‌وگو کرده‌ایم.

  • خوش هاتین زوارالحسین

«این روزها با ورود صدها هزار زائر حسینی به استان ایلام در آستانه اربعین، حال و هوای عروس زاگرس تغییر کرده و شور و شعفی خاص تمام شهر را پر کرده است. اینجا علاوه بر مسئولان، مردم نیز آستین‌های همت را بالا زده‌اند. مهران به‌عنوان ایمن‌ترین و نزدیک‌ترین مرز زمینی به عتبات‌عالیات چند سالی است مورد توجه مردم قرار گرفته و سال به سال بر اشتیاق مردم برای پیاده‌روی اربعین افزوده می‌شود.»

این را مهدی ولی‌زاده می‌گوید و ادامه می‌دهد: «مردم خونگرم مهران هم در این ایام، هرچه دارند عاشقانه در طبق اخلاص می‌گذارند و با برپایی موکب‌هایی جهت اسکان و پذیرایی از زائران اقدام می‌کنند. اصلا خستگی و شب و روز در این روزها معنا ندارد. وقتی با شوق و اشتیاق از کسانی که اصلا نمی‌شناسی و فقط می‌دانی زائر حسین(ع) هستند و به بهانه زیارت راهی این خطه مرزی شده‌اند، پذیرایی و استقبال می‌کنی، تمام وجودت سرشار از مهربانی و خوبی می‌شود.

انصافا اهالی هم سنگ تمام می‌گذارند و شما به هر جایی از این شهر که پا می‌گذاری با زبان شیرین محلی و «خوش هاتی» (خوش‌آمدی)‌گویان به استقبال مهمانان می‌آیند. مردم اینجا متمول نیستند اما آنچه دارند را از مهمان امام‌حسین(ع) دریغ نمی‌کنند حتی عده‌ای هم با پخت نان محلی و غذاهای محلی از زائران استقبال می‌کنند.

  • مهمانداری عزاداران حسینی برای ما برکت است

شهر مرزی مهران همه ساله و نزدیک به اربعین رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. از تکیه‌ها گرفته تا مساجد و حسینیه‌ها و حتی خانه‌ها پذیرای عزاداران امام‌حسین(ع) هستند؛ از کوچه‌پس‌کوچه‌ها تا میادین شهرها و روستاها، جوانان به عشق حسین(ع) و یارانش با برپایی ایستگاه‌های صلواتی سعی می‌کنند بهترین پذیرایی را از زائران اربعین داشته باشند. ولی‌زاده درباره خدمات موکب عشاق‌العباس می‌گوید:

«ازیک هفته مانده به اربعین به همراه خانواده‌هایمان، عمه‌ها و خاله‌ها و دایی‌ها و همسایه‌هایمان کار را شروع می‌کنیم. با توجه به اینکه از همان روزهای نخست شاهد افزایش دوبرابری جمعیت زائر در مهران بودیم بر تعداد وعده‌های غذایی افزودیم؛ به‌طور مثال سال گذشته ۵ تا ۱۰هزار غذا در هر وعده بین زوار پخش می‌شد اما امسال بین ۱۰ تا ۲۰هزار پرس غذا در هر وعده صبحانه، ناهار و شام توزیع می‌شود.۳۰منزل مسئولیت پخت‌وپز را برعهده دارند و هر خانه هم مسئولیتش جداست؛ مثلا پختن‌ آش رشته، برنج و انواع خورشت‌ها و صبحانه بین بانوان و خانه‌ها تقسیم شده است.

در این میان هم هر کس هر نذر و نیازی داشته با ما همراه شده است. سهم بانوان در این کار بسیار زیاد است. همچنین این خدمت‌رسانی شبانه‌روزی است به این دلیل که زائران بسیاری نیمه‌های شب به مهران می‌رسند و به همین دلیل همیشه باید غذا و وسیله پذیرایی مانند چای و خرما فراهم باشد. البته در بین زائران هم بسیاری افراد به ما کمک می‌کنند. خیلی‌ها هم نذر و نذورات خود را به ما می‌رسانند. این موکب تا ۲روز بعد از اربعین هم برپاست و پذیرایی انجام می‌شود.

البته تا زمانی که زائران به مهران برمی‌گردند ما وظیفه خود می‌دانیم که از آنها میزبانی کنیم. هر چند در هزینه‌های این موکب و آشپزخانه بسیاری از مسئولان و نهادها به ما کمک می‌کنند اما حضور کمک‌های مردمی هم بسیار پررنگ است. البته با همه این کمک‌ها و همدلی‌ها با توجه به اینکه همه‌ساله بر تعداد زوار افزوده می‌شود همچنان نیاز به کمک‌های مردمی حس می‌شود.

مردم مهربان مهران با اینکه از نظر اقتصادی جزو متمولین محسوب نمی‌شوند اما با جان و دل پذیرای زائران امام‌حسین(ع) هستند. در واقع مردم مهران و سایر شهرستان‌های استان ایلام این مهمانداری را برای خود یک برکت می‌دانند و امیدوارند که سال‌های بعد هم توفیق خدمتگزاری به زوار حسینی را داشته باشند».

  • کسی از این سفره دست خالی نمی‌رود

«مریم حجتی» یکی از بانوانی که مسئول پخت‌وپز است می‌گوید: در واقع شهرهای مرزی همچون مهران که در ۸ سال جنگ تحمیلی به ویرانه‌ای تبدیل شده بودند، مردمانی دارند که در هر زمان و هر موقعیتی ولایی بودن خود را نشان می‌دهند و در برگزاری مراسم اربعین و میزبانی از زائران هم‌ سنگ تمام می‌گذارند؛ مردمی که حاضرند دسترنج حاصل از کشاورزی و دامداری و هر شغل دیگر خود را برای خدمت به زائران تقدیم کنند؛

مردمی که کفش‌های زائران را واکس می‌زنند و پاهای آنها را در آب گرم شست‌وشو می‌دهند و اجازه نمی‌دهند با همه محرومیت‌هایی که پس از جنگ نصیبشان شده است کسی از سفره‌شان دست خالی برود؛ چرا که معتقدند امروز زمان خدمت به زائرین سردار بی‌سرمان، مولای آزادگی، امام‌حسین(ع) است. به همین سبب عزم‌مان را جزم کرده‌ایم تا هر سال پرشکوه‌تر و ماندگارتر از سالِ گذشته میزبانی زائران را انجام دهیم.


نوامبر 19th, 2016 | تعداد بازدید/51 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir