صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

هر 10 دقیقه یک نفر در ایران به آلزایمر مبتلا می شود

وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت روز جهانی آلزایمر اعلام کرد : در ایران تقریبا هر ده دقیقه یک نفر به این بیماری مبتلا می شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در پیام دکتر مرضیه وحید دستجردی که آن را دکتر حیدری مشاور اجرایی وزیر بهداشت در مراسم گرامیداشت روز جهانی آلزایمر قرائت کرد تصریح شده است : 6 درصد از 4 میلیون و 200 هزار سالمند کشور به این بیماری مبتلا هستند.

در این پیام با اشاره به روند رو به رشد تعداد مبتلایان به آلزایمر آمده است : بیماری های سالمندی، بار سنگین مراقبت سالمندان در خانواده و هزینه گزافی که به دوش دولت خواهد گذاشت به صورت نجومی و تصاعدی بالا می رود.

وزیر بهداشت در این پیام با بیان موفقیت های پیشگیری در بیماری های واگیر و مرگ و میر مادران و کودکان در ایران با استفاده از گسترش شبکه های بهداشتی و درمانی به دورترین نقاط کشور که زبانزد جامعه بهداشت جهانی است افزوده است: متاسفانه در طب سالمندی و به ویژه توجه به بیماری هایی چون دمانس و الزایمر اقدامات در خور توجهی نشده است.

دکتر وحید دستجردی در این پیام افزوده است :به نظر می رسد که حتی اگر خانواده ای از نظر مالی توان آن را داشته باشد که به سالمند مبتلا به دمانس و آلزایمر خود توجه نماید امکانات آموزشی و مراقبتی لازم برایشان وجود ندارد .

در این پیام خاطرنشان شده است ..به جرات می توان گفت که تعریف عدالت اجتماعی در جامعه اسلامی گسترده تر از هر تعریف دیگری است تحصیل عدالت اجتماعی بدون تامین سلامتی برای همه و بدون تامین “عدالت سلامت محور” میسر نمی شود.

در این پیام آمده است :بر آن هستم که در وظیفه سنگین و ارزشمندی که بر دوشم نهاده شده است بتوانم برنامه های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی را به گونه ای ارتقا دهم که قشرهای محروم جامعه چه از نظر جغرافیایی و مناطق محروم ، مرزی و روستایی و چه از نظر بخشی ، موضوعی و گروهی مانند بیماری دمانس و الزایمر از امکانات متعادل برخوردار شوند.

در پیام وزیر بهداشت امده است.. در حال حاضر معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در حال بررسی برنامه هایی است که بتواند بیماری های سالمندی از جمله آلزایمر و دمانس را در نظام شبکه های بهداشت و درمان در قالب مراقبت های اولیه بهداشتی با استفاده از پزشکان خانواده و تیم سلامت کنترل کند.

وزیر بهداشت در پایان این پیام موافقت خود را با راه اندازی مرکز تحقیقات آلزایمر در یکی از  دانشگاه های علوم پزشکی و یا بخش خصوصی که شرایط لازم را فراهم آورد اعلام کرده است.

سپتامبر 25th, 2009 | تعداد بازدید/326 views | دسته بندی : تازه ها
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir