صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

معرفی رایانه های انقلابی در جهان

خبرگزاری مهر – گروه فناوریهای نوین: ظهور صنعت رایانه در جهان باعث شکل گیری رایانه هایی شده است که شاید امروز پیش پا افتاده و ساده به نظر بیایند اما در زمان خود انقلاب بزرگی را در این صنعت ایجاد کرده اند. در گزارشی به معرفی و توضیحی کوتاه در مورد این رایانه ها پرداخته ایم که از نظرتان می گذرد. به گزارش خبرگزاری مهر، زندگی آنلاین نسل جدید بشر تنها پس از ظهور رایانه ها آغاز نشد بلکه برخی از رایانه ها قبل از اینکه به یکی از مهمترین بخشهای زندگی انسان تبدیل شوند، دو وظیفه مهم به عهده گرفتند تا توجه انسانها را به خود جلب کرده و موارد ممکن استفاده از خود را برای بشر نمایان سازند.

از این رو برخی از رایانه ها پس از ابداع نقشی بسیار حیاتی را به عهده گرفتند که در بعضی موارد نقش آنها در زندگی امروزی بشر همچنان ادامه دارد. در ادامه به برخی از این رایانه ها که در زمان خود به نوعی زندگی انسان را متحول ساخته اند و نشریه لایوساینس به معرفی آنها پرداخته اشاره خواهد شد.

رایانه محاسباتی چارلز بابیج: چارلز بابیج به درخواست دولت انگلستان مبنی بر نیاز به ماشینی که بتواند جداول ریاضی ارائه کند، رایانه ای منحصر به فرد و شگفت انگیز طراحی کرد که به تازگی دانشمندان موفق به ساخت آن شده اند. دانشمندان با استفاده از طرحها و نقشه های به جا مانده از بابیج رایانه هایی کاربردی را ساختند که استفاده از آنها همچنان ادامه دارد.

ENIAC: این رایانه که به ارتش ایالات متحده تعلق داشته است برای اولین بار در سال 1946 ارائه شد. رایانه ENIAC توانایی برنامه ریزی مجدد بالایی داشته و از عملکرد بازشماری با سرعت 357 بار در ثانیه برخوردار بوده است. با این حال وزن این رایانه 30 تن بوده از 17 هزار و 475 تیوب خلاء استفاده می کرده و 150 کیلووات انرژی نیاز داشته است.

رایانه 360 IBM: برای اولین بار در سال 1964 ساخته شد و مورد استفاده شرکتهای تجاری قرار گرفت. زمانی که این رایانه ارائه شد تقاضای زیادی برای رایانه های تجاری ایجاد شده بود و پس از آن محبوبیت این رایانه باعث شکل گیری بنیاد اقتصادی برای صنعت رایانه های مدرن شد.

رایانه Datapoint 2200: یکی از ابتدایی ترین رایانه های تک کاربر در بازار جهان است که در سال 1970 توسط شرکت کامپیوتر ترمینال یا CTC ارائه شده است. اساسهای این رایانه اکنون به گونه ای در همه رایانه های مدرن امروزی نهفته است. CTC در آن زمان از اینتل خواست پردازشگر کوچکی را برای رایانه اش تولید کند تا از گرم شدن سیستم جلوگیری کند و اینتل با ابداع این پردازشگر بنیان اینتل کنونی را در زمینه تولید میکروپردازشگرها پایه گذاری کرد.

رایانه Xerox PARC Alto: رایانه ای تک کاربره با گرافیک تعاملی و ویندوز و آیکن، ماوس و مکان نما، حافظه سخت داخلی و امکان برقرار ارتباط با رایانه های دیگر در دفاتر و شاید در دیگر نقاط جهان خصوصیاتی هستند که شامل حال رایانه های امروزی می شوند و برای اولین بار در رایانه ALto که توسط شرکت زیراکس تولید شده بود در سال 1974 گرد هم آمدند. با این حال زیراکس هرگز این رایانه را به بازارهای مصرف ارائه نکرد.

رایانه اپل II: این رایانه توسط شرکت اپل در سال 1977 معرفی شد و توانست جایگاه خود را در بازارها به مدت 15 سال متوالی حفظ کند. این رایانه در استفاده از گرافیکهای رنگی پیشگام به شمار رفته و در زمینه های آموزشی و تجاری به محبوبیت چشمگیری دست یافت.

رایانه خانگی IBM: این رایانه در زمان ساخته شدن در سال 1981 قطعا سریع ترین و جذاب ترین میکرو رایانه موجود به شمار نمی رفت اما توانست استانداردهای نرم افزاری و سخت افزاری را در بازار تجارت رایانه های شخصی رقم بزند. در واقع ابداع این رایانه به گونه ای عامل تکامل رایانه های شخصی و خانگی امروز به شمار می رود.

رایانه مکینتاش: رایانه ای که صنعت نسل جدید رایانه ها را برای نسل جدید انسانها بر انگیخت. این رایانه در سال 1984 ارائه شد و برای اولین بار استفاده از سیستم عامل MS DOS را کنار گذاشته و از واسطه گرافیکی استفاده کرد و در نهایت به موفقیت تجاری بالایی نیز دست یافت.

ابر رایانه رادرانر IBM: دستیابی به مقام سریعترین ابر رایانه در جهان برای مدتهای طولانی کاری بسیار مشکل به شمار می رفت که پس از ارائه این رایانه به ابر رایانه شرکت IBM تعلق گرفت. این رایانه با سرعت پردازش یک کواردیلیون در ثانیه از نظر ابعاد از رایانه ENIAC بسیار بزرگتر است. بر اساس آنچه تاریخ نشان می دهد در سالهای نه چندان دور می توان شاهد رایانه های کوچکی بود که با سرعتی بسیار بالاتر از این ابررایانه اطلاعات را پردازش خواهند کرد.

سپتامبر 15th, 2009 | تعداد بازدید/257 views | دسته بندی : تازه ها
برچسب ها: ، ، ، ،
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir