صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

«وال اي» برترين انيميشن سينما لقب گرفت

«وال اي» اندرو استانتن محصول سال 2008 منزه‌ترين داستان عاشقانه سينماي قرن بيست و يکم است. اما نکته جالب آن اينجاست که شخصيت‌ هاي شکل‌دهنده اين داستان عاشقانه دو روبوت به نام‌هاي وال اي و ايو هستند.

استانتن 44 ساله انيميشن‌هايي موفق چون «در جستجوي نيمو» ، «داستان اسباب‌بازي» و «شرکت هيولاها» را هم ساخته است.

«وال اي» با صداپيشگي هنرمنداني چون سيگورني ويور، بن برت و اليسا نايت با بودجه 180 ميليون دلاري توليد شد و علاوه بر فروش 535 ميليون دلاري در دنيا و نامزدي در پنج رشته از جمله بهترين موسيقي و بهترين فيلمنامه، جايزه اسکار بهترين انيميشن سينمايي سال را هم در کنار 44 جايزه و 37 نامزدي از آن خود کرد.


استانتن براي ساختن «وال اي» قدرت نامحدود فناوري استوديو پيکسار را با استعداد نامحدود هنرمندان پيکسار در خدمت داستاني درآورد که در عين سادگي بسيار پيچيده است، سرشار از اميد و آرزو است و شايسته هر جايزه و ستايشي که نصيب آن شده هست. از جمله عنوان بهترين انيميشن تاريخ سينما از نگاه اينترتينمنت ويکلي.

دومين انيميشن برتر اين فهرست «شهر اشباح» هايائو ميازاکي 2001 استاد مسلم سينماي ژاپن است که بسياري او را اينگونه توصيف مي‌کنند: تلفيقي از استيون اسپيلبرگ و استوديو ديسني. فيلم داستان دخترکي 10 ساله به نام چيهيرو است که وارد يک دنياي خيالي مرموز، ترسناک و شگفت‌انگيز مي‌شود. «شهر اشباح» تمام مخاطبان خود را عاشق دنياي انيميشن مي‌کند.

«بالا» به کارگرداني پيتر داکتر 2009 سومين انيميشن برتر تاريخ از نگاه نشريه EW است. فيلمي که در همان 10 دقيقه ابتدايي با نمايش تاريخچه‌اي از ازدواج از عشق اول تا نگاه آخر احساسات مخاطبان را درهم مي‌ريزد. داکتر استعاري‌ترين انيميشن تاريخ پيکسار را ساخته که در همان ديدار اول فيلمي عميق و دوست‌داشتني جلوه مي‌کند.

«شيرشاه» راجر الرز و راب مينکوف 1994 را بسياري از کارشناسان اوج کار استوديو ديسني در عرصه انيميشن‌سازي مي‌دانند که در اين فهرست چهارم شده است. فيلم به لطف ترانه‌هاي رويايي و صداهايي شگفت‌انگيز از متيو برادريک، جرمي آيرنز و جيمز ارل جونز 772 ميليون دلار در دنيا فروخت و دو جايزه اسکار در بخش موسيقي و ترانه برد.

«پرسپوليس» مرجانه ساتراپي و ونسان پارانو 2007 در فهرست برترين انيميشن‌هاي تاريخ سينما پنجم است. فيلم در واقع يک رمان تصويري از خاطرات کودکي و نوجواني ساتراپي است که بسياري نگاه يکسويه و جهتدار آن را نپسنديدند، اما نوع تصويرسازي «پرسپوليس» يک اتفاق در عرصه انيميشن جهان بود که نامزد اسکار شد و جايزه ويژه داوران کن را برد.

«زشت و زيبا» 1991، «اينکرديبل‌ها» 2004، «داستان اسباب‌بازي 2» 1999، «بامبي» 1942، «کورالاين» 2004، «دامبو» 1941، «سه ‌قلوهاي بلويل» 2003، «فرار مرغي» 2000، «آکي‌را» 1988، «غول آهني» 1999، «ساوث پارک: بزرگتر، طولاني‌تر و بدون سانسور» 1999، «خدمات ارسال کيکي» 1989، «پينوکيو» 1940، «والس با بشير» 2008 و «روح درون صدف» 1995 به ترتيب در رده‌هاي ششم تا بيستم برترين انيميشن‌هاي تاريخ سينما از نگاه ايتنرتينمنت ويکلي قرار گرفته‌اند.

سپتامبر 13th, 2009 | تعداد بازدید/369 views | دسته بندی : تازه ها
برچسب ها: ، ، ، ، ،
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir