صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

گزارشی اجمالی از معرکه دمشق


به نظر می‌رسد آنچه در میدان نبرد عملی در سوریه رخ می‌دهد ترجمان گفتمان بشاراسد باشد که گفت: نبرد ما طولانی است و پیروزی در میدان نبرد برای ما آغاز شده است و آنچه که ما برای دشمنانمان پنهان کرده‌ایم برایشان کفایت می‌کند که به شکست پیش از هرچیز دیگری بیاندیشند.


سجده شکر ارتش سوریه در ژی پیروزی های اخیر

 سجده شکر نیروهای ارتش سوریه در پی کسب پیروزی های اخیرمعارضان سوری در نشست استانبول دراسفند ماه گذشته ، «غسان هیتو» را به سمت نخست‌وزیر دولت انتقالی برگزیدند و او دراولین درنشست مطبوعاتی خود پس از احراز پست نخست وزیری دولت انتقالی گفت: «اولین مأموریت حکومت موقت براندازی حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است.»

غسان هیتو چهارم فروردین به مناطق حومه حلب که موقتاً بین نیروهای معارض و ارتش سوریه دست به دست می‌شود رفت تا بدین ترتیب نمایش تبلیغاتی خروج کنترل بخش‌هایی از خاک سوریه از کنترل نظام حاکم را اجرا کند.

ائتلاف معارضان سوریه ۱۷ فروردین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد رایزنی‌ها را برای تشکیل حکومت آغاز کرده و «غسان هیتو» نخست وزیر حکومت موقت تا چند هفته دیگر حکومت پیشنهادی خود را به ائتلاف معارضان معرفی خواهد کرد.

ائتلاف معارضان سوری تأکید کرد که حکومت موقت سوریه قدرتی اجرایی است که سلطه خود را درهمه خاک سوریه اجرا خواهد کرد و از یازده وزارتخانه تشکیل شده است.

فردای آن روز«غسان هیتو» برای دومین بار و در راستای رایزنی‌ها برای تشکیل دولت به مناطق شمالی سوریه در حومه ادلب سفرکرد و ازنزدیک از مناطقی که موقتا کنترل آنها در دست معارضان است بازدید کرد.


در نشست اتحادیه عرب در دوحه در ششم فروردین معلوم شد هدف ازآغاز بازی تمسخرآمیز انتخاب نخست وزیر انتقالی چیست! نمایش ساخت دولت ، دست آویزی بود تا وزرای امور خارجه کشورهای عربی (به غیر ازعراق و الجزائر) در نشست مقدماتی اجلاس دوحه ، قادر باشند کرسی خالی جمهوری عربی سوریه در اتحادیه عرب را به شکل دائم به معارضان واگذار کرده و به این ترتیب دولت در تبعید را به رسمیت بشناسند.

در روز دوم اجلاس اتحادیه عرب در بیانیه پایانی خود مجوز تسلیح معارضان برای اعضای خود را صادر کرد و از سازمان‌ها و موسسات بین المللی و منطقه ای خواست ائتلاف معارضان را به عنوان تنها نماینده شرعی مردم سوریه بپذیرند.

در همین حال از رهبران کشورهای عربی دعوت شد دراجتماع فوری مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کنند تا توصیه‌هایی در مورد برخی اقدامات همگام برای مقابله با بحران سوریه عرضه کنند، و پیشنهاد کنند که همه روابط دیپلماتیک با حکومت سوریه قطع شود.

همان روز«خالد صالح» سخنگوی ائتلاف معارضان خارج نشین سوریه نیزاعلام کرد «غسان هیتو» نخست وزیر حکومت محلی درنزدیکی مرز سوریه و ترکیه را تا زمانی که بشار اسد سقوط نکرده به عنوان مقر حکومت موقت انتخاب کرده است تا بدین ترتیب نمایش سقوط قریب الوقوع دمشق با الگوی لیبی پیاده شود.


پس از نمایش تبلیغاتی اضمحلال جمهوری عربی سوریه باید گفت علی رغم پروپاگاندای موجود بازی اصلی درمیدان نبرد در جریان و نبض آن دردستان جمهوری عربی سوریه است.
روند تحولات میدانی و امنیتی سوریه طی دو هفته گذشته از بازی تبلیغاتی اسقاط سازی بشار اسد، نشان می‌دهد که افراد مسلح تمرکز ویژه‌ای برفرودگاه‌های سوریه داشته‌اند و نمونه این امر را می‌توان در خصوص فرودگاه بین المللی دمشق و فرودگاه نظامی «المزه» در دمشق ملاحظه کرد که قطعا دارای اهداف خاصی است تا پس از ناکامی در ایجاد منطقه ممنوع پرواز بتوانند با به دست گرفتن کنترل فرودگاه‌های دمشق و حومه آن اقدام جایگزینی برای ایجاد منطقه ممنوع پرواز در سوریه انجام دهند.

اما ارتش آزاد در تصرف فرودگاه بین المللی دمشق ناکام ماند و این ماموریت بر عهده گروه تکفیری «جبهه النصره» گذاشته شد .

اما با وجود تمام تلاش‌ها ، جبهه النصره نیز نتوانست درخصوص فرودگاه‌های سوریه و به خصوص دو فرودگاه بین المللی دمشق و نظامی المزه کاری از پیش ببرد و ارتش و نیروهای مسلح سوریه باشناسایی ده‌ها مرکز تجمع و ده‌ها تونل انتقال سلاح و تجهیزات امدادی به تروریست‌ها، ضربه سخت و سنگینی را به این گروه‌های مسلح وارد کرد.

در این مرحله از نبردها ارتش سوریه تا منطقه «العتیبه»درنزدیکی مرزهای سوریه و اردن در جنوب فرودگاه بین المللی دمشق پیشرفت کردند و عناصر جبهه النصره نیز از بخش قابل ملاحظه‌ای از منطقه داریا بیرون رانده شدند وتا تنها در بخش غربی این منطقه بازماندگانی از این گروه تکفیری مشاهده شود.

اما فارغ از جبهه دمشق ، علی رغم تبلیغات رسانه ای مبنی بر کنترل بخش‌هایی از شهرهای مرزی توسط معارضین ، ورودی‌های اصلی تمامی شهرهای سوریه دراختیار ارتش است و راه‌های ارتباطی میان گروه‌های داخل شهرها باگروه‌های مستقر درمرزها مسدود است.

تمامی راه‌ها و کانال‌های ارتباطی افراد مسلح با مرزهای ترکیه شناسایی شده و به طور مداوم هدف بمباران جنگنده‌های سوریه قرار دارند.

بیشتر نقاط مرزی مشترک با ترکیه برای پاکسازی از افراد مسلح به طور مداوم هدف بمباران جنگنده‌های سوریه قرار می‌گیرد و ترکیه دیگر واکنشی نسبت به این بمباران‌ها از خود نشان نمی‌دهد.

دراین راستا حجیم‌ترین محموله‌ قاچاق سلاح به داخل سوریه که کاروانی متشکل از ۲۵۰ خودروی شاسی بلند بود از سوی جنگنده‌های ارتش سوریه در مرز ترکیه منهدم شد.


 


یکی از مناطق صعب العبور و خطرناک نوار مرزی با ترکیه در استان ادلب سوریه برای مدت کوتاهی به پناهگاه امنی برای گروه‌های مسلح تبدیل شده بود که پس از شناسایی از سوی ارتش سوریه محاصره شده و هم اینک به طور کامل در اختیار ارتش قرار دارد.

این پناهگاه در نوار مرزی استان ادلب یکی از محورهای مهم برای تمرکز قوا و دریافت سلاح و تجهیزات از ترکیه بود که رسانه‌ها برای مدتی مانور تبلیغاتی داده و تلاش کردند به واسطه تسلط بر این نقطه صفر مرزی و با انجام عملیات در این منطقه ، آن را از سوریه جدا ساخته و به تصرف خود درآورند.

بعد از این جنجال رسانه‌ای و تحریک گروه‌های مسلح برای درگیری با ارتش و تصرف استان ادلب، اردوغان به تامین منابع و امکانات لازم از عربستان سعودی و قطر برای گروه‌های مسلح مشغول شد؛ اما همه این تجهیزات و تدارکات هدف هجوم ارتش سوریه قرار گرفت و به یک‌باره نابود شد.

براین اساس به نظر می‌رسدآنچه در میدان نبرد عملی رخ می‌دهد ترجمان گفتمان بشار اسد در روز۱۴فروردین باشد که گفت: نبرد ما طولانی است و پیروزی در میدان نبرد برای ما آغاز شده است و آنچه که ما برای دشمنانمان پنهان کرده‌ایم برایشان کفایت می‌کند که به شکست پیش از هرچیز دیگری بیاندیشند. ما پایداریم و به سوی پیروزی می‌رویم.

آوریل 11th, 2013 | تعداد بازدید/125 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir