صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

چگونه از دود عکس بگیریم

امروز قصد معرفی تکنیک جذاب عکس گرفتن از دود را برایتان آماده کرده ایم و بررسی خواهیم کرد که با استفاده از وسایل در دسترس شما چگونه میتوانید این عکس های جذاب را بگیرید.

مرحله ۱: انتخاب تجهیزات

شما میتوانید برای گرفتن این عکس های جذاب از این وسایل که من استفاده کردم استفاده نمایید.

  • یک عدد فلاش
  • یک نورافکن هالوژنی کوچک
  • ۲ عدد سه پایه برای نگه داشتن موارد بالا
  • دوربین عکاسی و یک لنز
  • چند عدد عود
  • یک پسزمینه رنگ مشکی

مرحله۲: تنظیمات و محلهای قرار گیری

ابتدا فلاش خود را روی پایه نصب کنید و مطمئن شوید که به یک طرف دود می تابد. دقت کنید که نباید نور فلش به پس زمینه بتابد. زاویه فلاش من حدودا ۵۵ درجه است پس باید فاصله را با پس زمینه طوری تنظیم کنم که نور فلاشم به آن نخورد. اگر فلاش شما زاویه پرتاب نور زیادی دارد باید از یک محدود کننده نور استفاده کنید.
در طرف دیگر نیز یک لامپ هالوژنی نصب کنید. کار این لامپ بیشتر این است که دوربین راحت تر روی دود فکوس کند وگرنه تاثیر زیادی روی روشنایی دود و عکس نهایی ندارد.
اتاقی که در آن عکس میگیرید در صورت امکان نباید نور اضافی داشته باشد و باید تا جایی که می شود تارک باشد، میتوانید پنجره ها را بپوشانید.

02

مرحله سوم: نصب پس زمینه

من برای پس زمینه از یک پارچه مشکی ۵ متری استفاده کردم. شما اگر اتاق را کاملا تاریک کنید و با اشیا و دیوار پس زمینه حداقل ۱۰ متر فاصله دارید نیازی به استفاده از بک گراند ندارید.

مرحله۴: دود

من برای ایجاد دود از یک عود استفاده کردم. این بهترین گزینه است . اولا به راحتی در هر مغازه ای پیدا میشود و ثانیا تا ۴۵ دقیقه یک دود عالی ایجاد میکند که شما در این زمان حداقل ۳۰۰ – ۴۰۰ فرم عکس می توانید بگیرید.
برای پایه من از یک پایه لحیم کاری استفاده کردم. شما می توانید این عود را هر جایی بگذارید و یا به جایی وصل کنید. فقط دقت کنید که حتما زیر آن یک تکه مقوا بگذارید تا خاکستر آن باعث سوختن میزتان نشود!

 

Incense Sticks

مرحله پنجم: تنظیمات دوربین

تمام تصاویری که در این آموزش می بینید با این تنظیمات گرفته شده، ISO را روی ۱۰۰ تنظیم کرده ام ، سرعت شاتر ۱/۱۶۰ ثانیه ، F9 و وایت بالانس را روی نور روز Daylight تنظیم کردم.

دقت کنید که این تنظیمات نسبت به شرایط شما قابل تغییر است فقط باید طوری باشد که در پردازش بعدی توی کامپیوتر شما جزئیات عکس را از دست ندهید.

مرحله ششم: چگونگی عکسبرداری

برای عکس گرفتن از دود نیازی به سه پایه ندارید. دوربین های DSLR جدید آنقدر توانایی دارند که بتوانند با سرعت زیاد فکوس کنند و عکس بگیرند که عکس شما تار نیفتد.
نکته ای که مهم است این است که نباید موقع عکاسی به هیچ وجه هوا جابجا شود. هود و یا پنکه و … را خاموش کنید و درب اتاق را ببندید، برای عکس گرفتن به آرامی بنشینید و یا خم شوید و کمی صبر کنید تا هوا ثابت شود و سپس عکس بگیرید تا دود با سرعت ملایم تری به بالا برود و شما تصاویر زیباتری بگیرید.

 

Shooting Techniques

مرحله ۷: بازی دود

همانطور که می دانید دود رفتار خاصی که قابل پیشبینی باشد ندارد، تا جایی صاف می رود بالا و بعد اشکال زیبایی می سازد که شما می توانید برای عکس گرفتن آن قسمت از دود را انتخاب کنید. شما میتوانید با حرکت های عمدی هوا را جابجا کنید و از زوایای مختلف عکس بگیرید.
با گرفتن چند عکس تا حدودی رفتار دود دستتان می آید و می توانید عکسهای جالب تری بگیرید.

 

Playing with Smoke

مرحله ۸: اصلاح عکس

در این مرحله تمام عکسهایی که گرفته اید را به کامپیوتر منتقل نمایید و در فتوشاپ باز کنید و کنتراست آن را تنظیم کنید برای این کار به مسیر (Image> Adjustments> Brightness / Contrast) بروید.
بیشتر عکس ها با این عمل کاملا اصلاح می شوند و شما به یک دود تقریبا آبی و پس زمینه مشکی می رسید. دودهای اضافی را می توانید با ابزار Clone Stamp اسلاح کنید.

Post-Processing

Post-Processing

مرحله ۹: رنگ کردن دود با پس زمینه مشکی

در این مرحله فایل مورد نظر را در فتوشاپ باز می کنیم و سپس یک کپی از لایه اصلی میگیریم. سپس لایه زیری را با کمک ابزار گرادینت (gradient) رنگ می کنیم. بعد لایه رویی را انتخاب کره و از گزینه مود (Multiply) را انتخاب می کنیم.

 

مرحله ۹-۱: رنگ کردن دود با پسزمینه سفید

برای این کا ابتدا عکس را در فتوشاپ باز نمایید و مسیر (Image > Adjastments> Invert) را بروید و یا کلید های ترکیبی (Ctrl + I) را بزنید و بعد مراحل بالا را مجددا طی کنید فقط از قسمت مود اینبار گزینه (Luminosity ) را انتخاب نمایید.

 

Coloured Smoke on White

مرحله ۹-۲: دود با رنگ طبیعی و پس زمینه سفید

مانند ۹-۱ عکس را باز کنید و اینورت را بزنید سپس به مسیر (Image > Adjustments > Hue / Saturation) بروید یا کلید ترکیبی (Ctrl + U) را بزنید و تنظیمات را طبق عکس زیر اعمال کنید تا دود به رنگ طبیعی برگردد. البته شما میتوانید دود را به هر رنگ دیگری در بیاورید.

 

Natural Smoke on White

نتیجه:

دیدید که با استفاده از ابزاری ساده شما می توانید عکسهای شگفت انگیزی از دود بگیرید و با استفاده از خلاقیت خود دود را به زیبایی به تصویر بکشید

آوریل 7th, 2013 | تعداد بازدید/349 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir