صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم

چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم

چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم

امروزه تقریبا در همه جا (بخصوص ایران icon smile چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم ) اینترنت بی سیم یافت می شود و بیشتر افراد از اینترنت بی سیم یا همان WiFi استفاده می کنند. اما یک مشکلی که شاید همه ی ما از آن نگران هستیم امنیت آن است. آیا کسی از اینترنت ما دزدی می کند؟! چه افرادی از اینترنت مودم ما استفاده می کنند؟! و سوال هایی این چنینی احتمالا تا به حال چند بار از ذهن ما گذشته است یا شاید خیلی از ما ها را دیوانه کرده است! و دلیل آن هم همان طور که گفتم امنیت کم آن است. در ادامه به آموزش ترفندی برای پیدا کردن افرادی که از اینترنت تان دزدی می کنند و همچنین چند ترفند برای افزایش امنیت آن می پردازیم.

 

چطور ببینیم چه کسانی از اینترنت ما استفاده می کنند؟

این روش تقریبا یک روش ۱۰۰% مطمئن برای پیدا کردن افرادی که از اینترنت مودم شما استفاده می کنند است (چه بی سیم چه با سیم). البته بعضی از روترها این اطلاعات را بدست شما نمی دهند که البته تعداد آن ها خیلی کم است. به هر حال برای اینکار ابتدا با وارد کردن IP روتر خود در صفحه ی مرورگر خود وارد آن شوید. اگر در این مورد نمی دانید ابتدا http://192.168.0.1 و http://192.168.0.1 را چک کنید اگر هیچ کدام کار نکردند، در دفترچه ی راهنمای مودم به دنبال آن بگردید گاهی اوقات این اعداد رو خود مودم نوشته شده اند. وقتی IP را وارد کردید باید نام کاربری و پسورد یا گاهی اوقات فقط پسورد را وارد کنید اگر پسورد را نمی دانید به دفترچه ی راهنمای مودم مراجعه کنید و اگر آن را تغییر داده اید اما آن را به یاد نمی آورید با ISP (شرکت خدمات دهنده ی اینترنت) خود تماس بگیرید مطمئنا آنها به شما کمک خواهند کرد.

زمانی که وارد شدید به دنبال عبارت هایی مثل Attached devices یا Devices list یا Client list یا چیزهایی شبیه با این ها بگردید. توجه کنید این گزینه احتمالا در زیر شاخه های مختلف و در تب های مختلف پیدا می شود پس انتظار نداشته باشید که خودش را سریع به شما نشان دهد. وقتی آن را پیدا کردید و روی آن کلیک کردید می توانید لیستی از IP ها و دستگاه هایی که از اینترنت شما استفاده می کنند یا کرده اند را مشاهده کنید. مثلا در تصویر زیر غیر از خود من (یعنی Vahid-PC) بقیه ی دستگاه ها در آن لحظه خاموش بوده و از اینترنت استفاده نمی کردند اما به هر حال نام آن ها نشان داده شده.

Snap 530541 چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم

مشخص است که همه ی دستگاه ها حتما اسم ندارند و در واقع همیشه مشخص نیست چه رایانه هایی از اینترنت شما استفاده می کنند. منظورم این است که نباید انتظار داشت که همیشه در قسمت Host name نام دستگاه ها مشخص باشد مثل عکس زیر که از مودم دیگری گرفته شده است.

device list چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم

پس در این مواقع باید چکار کرد؟ باید IP دستگاه های خودتان را پیدا کنید برای اینکار هم در منوی استارت تایپ کنید CMD و Enter را بزنید و در پنجره ی باز شده تایپ کنید IPCONFIG و بعد Enter کنید. می بینید که در قسمت IPv4 address آدرس IP شما نوشته شده است.

windows viewip چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم

وقتی که IP های دزدها را پیدا کردید می توانید آن ها را در قسمتی با نام IP filtering (یا مثل این) وارد کنید تا آن ها را فیلتر کنید و اجازه ی دسترسی به آنها را ندهید. اما به هر حال تغییر IP کار بسیار ساده ایست و نباید از این روش مطمئن بود پس بهتر است به نکات زیر هم توجه کنید.

چطور اینترنت بی سیم را امن کنیم؟

[symple_box color=”blue” text_align=”right” width=”100%” float=”none”]

تغییر WEP به WPA یا WPA2

ابتدا باید وارد روتر خود شوید (در بالا توضیح داده ام). حال به قسمت تغییر تنظیمات Wireless بروید که این مورد معمولا با نام Wireless settings مشاهده می شود. حال Security mode یا Security options را به WPA یا WPA2 تغییر دهید. اگرچه WPA2 امنیت زیادی دارد اما ممکن است در بعضی از دستگاه ها کار نکند اگر بعد از تغییر به WPA2 توانستید با دستگاه های مورد استفاده ی خودتان به اینترنت متصل شوید که بهتر است از همین Security mode استفاده کنید در غیر این صورت این گزینه را به WPA یا در صورت موجود بودن به WPA + WPA2 تغییر دهید.

wifi settings e1356614144744 چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم

[/symple_box]

[symple_box color=”blue” text_align=”right” width=”100%” float=”none”]

SSID خود را مخفی کنید

شما می توانید نام مودم خود را مخفی کنید در این صورت نام شما دیگر هیچ گاه نمایش داده نمیشود و در واقع خودتان باید به صورت دستی وارد کنید. البته افرادی که اینترنت بی سیم را هک می کنند حتما برای این مشکل هم یک راهکار دارند چرا که این روش هم خیلی امنیت را بالا نمی برد. اما به هر حال برای اینکار باید دنبال گزینه ای با نام Hide SSID در تنظیمات Wireless بگردید و آن را تیک بزنید.

[/symple_box]

[symple_box color=”blue” text_align=”right” width=”100%” float=”none”]

MAC filtering

این روش از روش IP filtering که در بالا گفتم بسیار بهتر و امن تر است چرا که این آدرس یک آدرس منحصر به فرد است. شما می توانید در تنظیمات Wireless به دنبال عبارت MAC filtering بگردید و MAC Address دزد ها را در آن وارد کنید. MAC Address در هنگام نمایش لیست استفاده کننده ها که در بالا گفتم وجود دارد. یا اینکه می توانید کاری کنید که فقط دستگاه های خودتان امکان استفاده از Wireless را داشته باشند! مثلا به تصویر زیر نگاه کنید در قسمت Filter action باید تعیین کنیم که با MAC address ها داده شده چه کاری انجام داده شود اگر روی گزینه ی Allow کلیک کنیم باعث می شود که این اجازه فقط به آن ها داده شود.

Snap 110542 چطور دزد اینترنت بیسیم را پیدا کنیم و چطور آن را امن کنیم

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و توانسته باشید از سو استفاده ی دیگران جلوگیری کرده باشید

ژانویه 1st, 2013 | تعداد بازدید/138 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir