صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

آینده جیلبریک در هاله‌ای از ابهام!

بعد از عرضه دستگاه‌های جدید به همراه نسخه جدید iOS 6 به سرعت تصاویری از جیلبریک این دستگاه‌ها از جمله جیلبریک iPhone 5 و آی پد های جدید منتشر شد. با انتشار این تصاویر و اخبار بسیاری از کاربران به امکان عرضه عمومی جیلبریک برای iOS 6 روی تمامی دستگاه‌ها از جمله دستگاه‌های معرفی شده جدید امیدوار شدند.

پیش از این دستگاه‌های قدیمی تر یعنی iPhone 3GS – iPhone 4 و iPod نسل چهارم به لطف حفره Limra1n که توسط هکر معروف GeoHotz کشف شده بود و حفره‌ای روی بوت رام و وابسته به الگوریتم پردازنده بود همچنان جیلبریک Tethered می شدند.

این اخبار و حتی انتشار آپدیت ‌های برنامه Redsn0w برای جیلبریک Tethered دستگاه‌هایی با پردازنده‌های A4 باعث شده بود همه به امکان عرضه جیلبریک Untethered برای تمامی دستگاه‌ها با iOS 6 امیدوار باشند. ولی در کنفرانس JailbreakCon که در مهر ۹۱  در سانفرانسیسکو و با حضور جیلبریکر‌های معروف مثل Pod2g و بسیاری از دولوپر‌های معروف مثل Suarik خالق سیدیا برگزار شد چیز دیگری معرفی شد. در این کنفرانس Pod2g شخص اول در کشف حفره‌های iOS اعلام کرد٬ جیلبریک دستگاه‌های آی فون۵ و انواع آی پد جدید از جمله آی پد مینی هنوز در مرحله مقدماتی است و هنوز امکان عرضه جیلبریک برای عموم نیست و عنوان کرد بهتره نام فیلبریک را فعلا برای این نوع جیلبریک در نظر بگیریم.

Pod2g

چند روز بعد در کنفرانس HI TB باز هم از Pod2g و MuscleNerd در مورد امکان جیلبریک iOS 6 سوال شد که پاسخ دادند که همچنان بر روی جیلبریک iOS 6 برای تمامی دستگاه‌ها کار می کنند ولی کار به کندی پیش می رود ولی همچنان امیدی برای عرضه جیلبریک iOS 6 برای عموم هست ولی ممکن است کمی طول بکشد.

hitb

دوستداران و حامیان جیلبریک و بسیاری از کاربران همچنان به انتشار جیلبریک برای iOS 6 امیدوارند ولی از طرفی اپل هم بیکار ننشسته.

اولین قدم اپل چند ماه پیش برداشته شد٬ در قانون جدید کنگره آمریکا  تصویب شد که جیلبریک آی پد دیگر قانونی نخواهد بود همچنین آنلاک آی فون هایی که از ژانویه ۲۰۱۳ به بعد خریداری شوند دیگر قانونی نخواهد بود و تنها اپراتور سرویس دهنده اجازه آنلاک کردن آی فون ها را دارند.

Congress

ScottForestall مدیر بخش نرم افزاری بخصوص iOS از اول سال میلادی ۲۰۱۳ دیگر کارمند اپل نخواهد بود  و حتی چند ماه‌ی است که Craig Ferenghi مدیر بخش OS X با حفظ سمت قبلی جانشین اسکات فورستال شده است و بسیاری عقیده دارند که دوران جدیدی از iOS شروع خواهد شد بخصوص اینکه جانی آیو مدیر بخش طراحی صنعتی و سخت افزاری هم به بخش رابط انسانی هم اضافه شده که از این پس باید شاهد طراحی ها و ایده ای جانی در رابط های گرافیکی iOS و برنامه های رسمی اپل هم باشیم.

دوران جدید برای iOS زودتر از این ها که فکر می کردیم شروع شده است. به تازگی نسخه iOS 6.1 برای دولوپرها منتشر شده که شامل خط و نشانهای جدیدی برای هکرهاست.

Stefan Esser با نام مستعار i0n1c  شخصی که بدلیل اطلاعات و حفره های کشف شده از سوی او امکان عرضه جیلبریک Untethered برای iOS 4.3 فراهم شد در صفحه تویترش اعلام کرد:

Stefan-Esser

باید تغیراتی در تیم امنیتی اپل به وجود آمده باشد. با آنکه هنوز انجمن جیلبریک نتوانسته جیلبریک iOS 6 را فراهم کنه٬ اپل دوباره به بالا بردن امنیت پرداخته.

با این تفاصیل با آنکه فراهم کردن امکان عرضه جیلبریک برای iOS 6 توسط جیلبریکرها به کندی پیش می رود اپل بیکار ننشسته و همچنان در حال بالا بردن امنیت در iOS است به گونه ای که نسخه بتای iOS 6.1 شامل تغییرات و بهبود‌های امنیتی است و به احتمال زیاد از این پس باید شاهد توجه بیشتر مدیران بخش iOS به بحث امنیت در این سیستم عامل و دستگاه‌های اپل باشیم.

از آنجا که هنوز جیلبریکر‌ها در حال کار بروی جیلبریک iOS 6 و iOS 6.0.1 هستند پیشنهاد می شود در صورت انتشار iOS 6.1 تا خبری از سمت جیلبریکر‌ها منتشر نشده به این نسخه آپدیت نکنید.

شما چه آینده‌ای را برای جیلبریک تصور می کنید؟

ژانویه 1st, 2013 | تعداد بازدید/154 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir