صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

نگاه ویژه به گوشی جدید نوکیا با دوربین 41 مگاپیکسلی

نوکیا با معرفی تلفن 808 Pureview و دوربین ۴۱ مگاپیکسلی در کنگره جهانی موبایل بارسلونا ، در کانون توجهات کاربران و خبرنگاران قرار گرفت . نوکیا در مورد دوربین این تلفن می گوید که با فناوری های پیشرفته توانسته است تصویری در اندازه های یک عکس ۵ مگاپیکسلی اما با کیفیتی عالی در اختیار کاربرانش قرار دهد. در این مقاله تلاش داریم راز کیفیت بالای عکس های شکار شده توسط این دوربین را برای شما افشا کنیم. با ما همراه شوید.
Nokia PureView 808

نوکیا با معرفی تلفن 808 Pureview و دوربین ۴۱ مگاپیکسلی در کنگره جهانی موبایل بارسلونا ، در کانون توجهات کاربران و خبرنگاران قرار گرفت . نوکیا در مورد دوربین این تلفن می گوید که با فناوری های پیشرفته توانسته است تصویری در اندازه های یک عکس ۵ مگاپیکسلی اما با کیفیتی عالی در اختیار کاربرانش قرار دهد. در این مقاله تلاش داریم راز کیفیت بالای عکس های شکار شده توسط این دوربین را برای شما افشا کنیم. با ما همراه شوید.

يکی از معيارهای بررسی ساختار و کيفيت تصوير سنسورها، چگالی پيکسل (Pixel Density) است که از تقسيم تعداد پيکسل مؤثر بر اندازه سنسور به دست می آيد و واحد آن مگاپيکسل بر سانتيمترمربع است، اما از آنجا که مکانيزم جمع آوری نور و کيفيت سلول های نوری سنسور (Photosite) در فناوری های مختلف و در بين توليدکنندگان مختلف سنسور بسيار متفاوت است، نمی توان از آن برای مقايسه کيفيت تصوير دوربين ها استفاده کرد، اما می توان از آن نتايجی را به دست آورد که برای بررسی کيفيت تصوير يک دوربين به کار آيد.

به عنوان مثال، اگر چگالی دوربين دوازده مگاپيکسلی برابر با 28 باشد، و اين عدد در دوربين دوازده مگاپيکسلی دیگری برابر با 7.3 باشد؛ با وجود آن که تعداد پيکسل ها تقريباً برابر است، اما اختلاف زياد چگالی پيکسل اين دو دوربين حکايت از آن دارد که در دوربين اولی به دليل استفاده از سنسور کوچک تر، تعداد زيادی پيکسل در فضای کوچک تری گنجانده شده و اين يعنی سلول های نوری کوچک تر که طبيعتاً قدرت کمتری در جمع آوری نور دارند و در نتيجه باعث افزايش نويز و نيز کاهش کيفيت تصوير می شوند. بنابراين همان طور که مشخص است در اين مقايسه، اندازه سنسور عامل تعيين کننده کيفيت تصوير است.

با وجود آنکه رقم مگاپیکسل در برخی موارد می‌تواند شاخص خوبی برای مقایسه کیفیت تصویر دوربین‌های دیجیتال باشد، این رقم در اکثر موارد می‌تواند گمراه کننده نیز باشد. کیفیت نهایی یک تصویر دیجیتال موثر از متغیرهای بیشتری مانند نوع سنسور، مساحت سنسور، اندازه لنزهای ریز روی هر پیکسل، قدرت تمرکز لنز و غیره می‌باشد. بنابراین همانطور که توضیح دادیم عکس های 41 مگاپیکسلی Purview 808 ممکن است کیفیت خیلی خوبی هم نداشته باشند. برای پی بردن به این مسئله باید سایر موارد در مورد لنز دوربین این گوشی را هم بررسی کنیم.

nokia-pureview-808-back

ثالثا سنسور گوشی 808 نوکیا که ظاهرا توسط توشیبا ساخته شده است به کوچکی رفقایش در دیگر گوشی های هوشمند نیست. با سایز 1/1.2″، سنسور این گوشی چهار یا پنج برابر بزرگتر از سنسور دیگر گوشی های رایج بازار است. حتی بزرگتر از سنسور دوربین های دیجیتال compact امروزی. زمانی که سنسور دوربین بزرگتر در نظر گرفته شود می توان با ثابت نگاه داشتن همان رزولوشن تصویر، فوتوسایت های بزرگتری که وظیفه تشخیص نور و ساخت پیکسل ها را بر عهده دارند، داشته باشیم. یا حتی می توان با ثابت نگاه داشتن اندازه فتوسایت ها ، تعداد آنها را در سنسور افزایش داد که این امر موجب بالا رفتن رزولوشن تصویر می شود. در حقیقت نوکیا در گوشی جدید خود از حالت دومی برای افزایش کیفیت تصاویرش بهره برده است.

البته نوکیا تا حدی این کار را به صورت ناشیانه انجام داده است بدین معنی که افزایش بیش از حد فتوسایت ها نمی تواند به اندازه یک تصویر 41 مگاپیکسلی واقعی موثر باشد و این رقم تا حد زیادی آغشته به بزرگ نمایی های رایج در دنیای تجارت می باشد.

حقیقت آن است که دوربین گوشی هوشمند 808 نوکیا عکس های 41 مگاپیکسلی نمی گیرد بلکه این دوربین اطلاعاتی در حد 41 مگاپیکسل را جمع آوری کرده و از تمام این اطلاعات برای خلق عکس هایی با کیفیت زیاد ولی در اندازه های نه چندان بزرگ استفاده می کند.

از نگاه دیگر

ای وای باز هم Symbian!! یعنی قرار است این دوربین دوست داشتنی با سیستم عامل Symbian نفس بکشد؟ چرا؟

این پروژه از پنج سال پیش شروع شد و تا به امروز ادامه دارد و همانطور که می دانید پنج سال پیش کسی باور نداشت که نوکیا و Symbian برای زنده ماندن و نفس کشیدن باید به این زحمت بیفتند. آن زمانی که آیفون در حال شکل گیری بود و کسی درباره اندروید چیزی نمی دانست. یک نوکیا بود و همه دنیا. همه دنیا بودند با عشق نوکیا!

نوکیا این دوربین را با Symbian هم نشین کرد زیرا برای سیمبین طراحی شده بود و اگر نوکیا تصمیم داشت که از نظر سخت افزاری و نرم افزاری آن را برای ویندوز فون بهینه کند باز هم زمان از چنگش خارج می شد، کاری که نوکیا متاسفانه در آن استاد است. البته آنها قول داده اند که در محصولات مبتنی بر ویندوز هم از این مدل دوربین ها استفاده کنند و این بدین معنا است که تحقیقات پنج ساله نوکیا به رایگان در چنگ مایکروسافت قرار خواهد گرفت. اگر نوکیا و مایکروسافت به درستی به برنامه های مشترکشان ادامه دهند احتمالا با استاندارد جدیدی در دوربینهای گوشی های همراه مواجه خوهیم شد که برای اولین بار در سیستم عامل ویندوزفون ارایه می شود.

بی شک تلفن 808 نوکیا با فروش پایینی مواجه خواهد شد چون سیمبین به پایان کار نزدیک شده ولی دوربین این گوشی می تواند بر روی محصولات مشترک نوکیا و مایکروسافت درخشش خیره کننده ای را به همراه داشته باشد، اگرو تنها اگر نوکیا و مایکروسافت بعد از این همه غفلت در دنیای تلفن های هوشمند تصمیمات عاقلانه تری را اتخاذ کنند.

به هر حال این دوربین باعث شد که اعتماد از دست رفته من به نوکیا تا حدی بازسازی شود و در واقع اصلا انتظار چنین حرکتی را از نوکیا نداشتم مخصوصا به این زودی. احساسم بر این بود که ورود اینچنین دوربین هایی در سال های بعد اتفاق خواهد افتاد.

نظر شما در مورد Nokia PureView 808 چیست؟ آیا تمایل به خرید چنین گوشی دارید؟

آیا سنسور ۴۱ مگاپیکسل در دوربین تلفن هوشمند اهمیت دارد؟ مقایسه PureView نوکیا با HTC One X و iPhone 4S

Nokia Pureview 808

Nokia Pureview 808

دوربین ۴۱ مگاپیکسلی تلفن PureView نوکیا تصاویر فوق‌العاده‌ای جذابی را ضبط می‌کند. اما اهمیت آن تا چه حد است؟ با نزدیک شدن به تاریخ معرفی نسخه جدید سیستم‌عامل ویندوز فون، شایعاتی مبنی بر معرفی تلفن‌های هوشمند ویندوز فون با سنسور ۴۱ مگاپیکسلی نوکیا به گوش می‌رسد. آیا این فناوری می‌تواند وضعیت برند نوکیا و ویندوزفون را در رقابت با اندرویدو iOS بهتر کند؟ جزئیات کامل را در ادامه مقاله مشاهده کنید.

چند ماه پیش نوکیا دست به یک ساختارشکنی زد و سنسور ۴۱ مگاپیکسلی را روی یک گوشی قرار داد. نوکیا مدعی است این گوشی که 808 PureView نام دارد بهترین اپتیک را در دنیای گوشی‌های هوشمند دارد. اولین تصاویر ثبت شده آزمایشی عالی به نظر می‌ٰسند. اما CNET پا را فراتر گذاشته و چند عکس این گوشی را با نمونه‌های ثبت شده توسط iPhone 4S و HTC One X مقایسه نموده است. حال نتیجه این مقایسه چه بود؟ آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است!

PureView از سنسور عکاسی بزرگ خود به شکل نامتعارفی استفاده می‌کند. بصورت خلاصه باید بگوییم این دستگاه، فایل‌های ۴۱ مگاپیکسلی حجیم برای چاپ تولید نمی‌کند، بلکه از اطلاعات وسیعی که توسط دوربین جمع آوری می‌شود برای تهیه یک تصویر عالی استفاده می‌کند. البته این کار را خیلی خوب انجام می‌دهد. خودتان در اینجا ببینید. تقریبا در همه آزمایشات CNET اعم از نور کم، تصاویر متحرک، فضای بیرون و حالت ماکرو، نوکیا PureView پیروز از میدان خارج شد.

متاسفانه تکنولوژی PureView فعلا در انحصار یک گوشی هوشمند با سیستم عامل Symbian Belle است و هنوز به طور رسمی وارد بازارهای جهانی نشده است. نوکیا چند بار گفته که این تکنولوژی را وارد سری ویندوز فون لومیا خواهد کرد، اما ابتدا باید طوفان عظیمی با این فناوری به پا کند. اگر نوکیا بتواند دوام بیاورد، که باید دوام بیاورد، به نظر ما فناوری PureView می‌تواند سکوی پرشی برای گوشی‌های ویندوز فون این کمپانی در مقابل iOS و Android باشد.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا Pureview می‌تواند باعث موفقیت نوکیا و بازگرداندن این شرکت به وضعیت سوددهی شود؟ دوربین تلفن هوشمند چقدر برای شما اهمیت دارد؟

Low-light with flash

Full resolution: 808 | iPhone | One X

Aloysius: The One X’s variable flash seems to deliver the best image. Everything seems well lit without the annoying whiteness that usually comes when taking a picture with flash turned on. The One X also does well with the details, but it isn’t as good as 808, of course.

Jacqueline: The iPhone’s flash just flooded the entire setup with light, yet it still looks blurry. Again, the 808 wins hands down for detail. The One X isn’t too shabby in this aspect, with even lighting.

Shawn: The 808’s flash provided the harshest illumination which looked more like a beam from a torch. It also created a pink color cast in images produced. The iPhone 4S’s flash was merely passable. The One X’s flash was the best among the lot as I felt that it provided a more natural illumination which balances well with the ambient light.

Conclusion

Aloysius: Nokia’s PureView 808 is simply unbeatable in the smartphone category at the moment. Sure it’s a bulky device and it’s running an OS that the company has left for dead, but if you’re looking for a camera that lets you make calls and check emails–the 808 is it. If Nokia can port its PureView technology to a Windows Phone, that would be a lethal combination that could help Windows Phone meet predictions made by analysts about getting a 15 percent market share of smartphones by 2015.

Jacqueline: I was probably too harsh on the 808 PureView in my previous article, and overly concerned with evening the playing-field for both handsets. That ended up appearing biased which was not my intention–I’m not even an iPhone user. The article could also have been worded more clearly and appropriately.

Thanks to the feedback from our readers, I’m glad we’ve managed to put together a fairer and more balanced shootout this time. I’ve also taken the results into consideration for the 808 PureView’s review, which will include images taken at the maximum effective resolution of 38 megapixels.

I’ll come right out and say the 808 PureView has the best image quality–the level of detail is unrivalled. One aspect I neglected to mention in my previous article was how the 808’s low-light performance blows the competition away.

My only issue with it is that its color reproduction has the tendency to appear slightly muted, especially under fluorescent lighting. Those who have the time and knowhow to tweak it with imaging software won’t have an issue with that.

Shawn: After the battery of tests, the Nokia 808 PureView came out tops and impressed me with the high level of image detail retained even in extremely low-light conditions–a situation which many smartphone cameras struggle with. It also produced images with pleasing color without being overly-saturated. However, I wished the 808 could focus closer–like the iPhone 4S–seeing that many users love to do food closeups. The Nokia’s onboard flash could be improved, too, for more flattering portraits.

جولای 21st, 2012 | تعداد بازدید/140 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir