صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

آموزش تصویری ساختن بانک اطلاعاتی (Database) در Cpanel 11 جهت نصب جوملا 1.5

آموزش تصویری ایجاد Database در Cpanel برای نصب جوملا 1.5یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیش روی کاربرانی که به تازگی با جوملا آشنا شده‌اند و می‌خواهند جوملا فارسی1.5را بر روی وب سایت خود نصب و پیکربندی کنند، راه اندازی بدونِ مشکل است.

برای نصب جوملا فارسی 1.5 در نرم افزار مدیریت هاستینگ Cpanel  ابتدا می بایست، وارد Cpanel شده ودر اولین قدم نسبت به ایجاد بانک اطلاعاتی (DataBase) به همراه شناسه و گذر واژه مرتبط به آن اقدام نمائید.

طریقه ورود به Cpanel


برای واردشدن به Cpanel سایتتان ابتدا باید آدرس http://www.YOURDOMAIN.com/cpanel را در مرورگرهای مانند : Mozilla Firefox ،  Internet Explorer وارد کنید.

نکته:
در هنگام ورود به Cpanel  سایت ابتدا امکان دارد، پیغامی تحت عنوان درخواست احراز هویت نمایش داده شود، در این صورت با  کلیک بر روی دکمه  Cancel  از این پنجره خارج شوید.

بعد از طی مرحله بالا پنجره ای همانند تصویر زیر در مرورگر شما باز می شود که username (شناسه) و password (گذرواژه) را جهت احراز هویت ورود به Cpanel سوال می کند، پس از وارد کردن اطلاعات لازم رو ی دکمه login کلیک کنید.

طریقه ورود به Cpanel جهت ایجاد پایگاه داده

به شما تبریک می گوئیم شما توانسته اید وارد Cpanel سایتتان شوید، همانند تصویر زیر

صفحه اصلی Cpanel 11

همانطور که مشاهده می کنید، در این قسمت امکانات فراوانی وجود دارد، ولی ما در حال حاضر فقط به ساختن بانک اطلاعاتی می پردازیم، برای ایجاد بانک اطلاعاتی بر روی کلید MYSQL Databases (بانک اطلاعاتی)کلیک کنید.

صفحه مدیریت ایجاد بانک اطلاعاتی در Cpanel 11

بعد از کلیک بر روی کلید MYSQL Databases صفحه Databases همانند تصویر پائین برای شما باز می شود.

صفحه ایجاد بانک اطلاعاتی MYSQL Databases در Cpanel 11

پس از باز شدن صفحه ایجاد بانک اطلاعاتی(MYSQL Databases) در  Cpanel 11در قسمت Create New Database و در فیلد New Database نام بانک اطلاعاتی جدید خود را وارد کنید، پس از وارد کردن نام بانک اطلاعاتی تیک سبز رنگی به نشانه تائید در کنار نام بانک اطلاعاتی مشاهده خواهد شد و در انتها برای ثبت نام و ایجاد بانک اطلاعاتی بر روی  کلید Create database کلیک کنید، همانند تصویر زیر

صفحه ایجاد بانک اطلاعاتی در Cpanel 11

پس از کلیک کردن بر روی کلید Create Database  وارد  قسمت Create My SQL database می شوید، در این قسمت نام بانک اطلاعاتی را که ساخته اید را به شما نشان می دهد، برای برگشتن به صفحه قبلی کلید Go Back را کلیک کنید.

قسمتی که نمایش می دهد شما با موفقیت توانسته اید database جدیدی ایجاد نمایید.

نکته : قبل از انتخاب کلید Go Back حتما نکته های ذکر شده در زیر را مطالعه کنید!

1-نام بانک اطلاعاتی خود را حتما در یک فایل مانند WordPad و یا  Notepad در کامپوتر خود وارد و ذخیره کنید تا در هنگام نصب جوملا1.5  با مشکل روبرو نشوید.

2-در این آموزش نام بانک اطلاعاتی  joomlaj می باشد، شما می توانید هر اسم دیگری متناسب با نام سایت خود انتخاب کرده و آن را وارد و ایجاد کنید.

با زدن کلید Go Back به قسمت  My SQL Database (بانک اطلاعاتی) برمی گردید، نام بانک اطلاعاتی ایجاد شده را می توانید در قسمت Current Databases مشاهده کنید.

صفحه مدیریت پایگاه های داده ی ساخته شده در Cpanel 11

پس از ایجاد  بانک اطلاعاتی، نوبت به ایجادشناسه برای بانک اطلاعاتی می رسد، برای انجام  این کار در قسمت (My SQL Users (Add New User در فیلد Username (شناسه) نام شناسه مورد نظر را وارد می کنید، پس از وارد کردن نام شناسه تیک سبزرنگی به نشانه تائید در کنار نام شناسه مشاهده می شود

مقابل فیلد شناسه پیغام  Seven Characters max وجود دارد، به این معنا که نام شناسه شما حداکثر باید هفت کاراکتر باشد

سپس در فیلد Password (گذرواژه) گذرواژه مورد نظر خود را برای شناسه بانک اطلاعاتی وارد  کنید ،{بهتر است گذرواژه انتخابی تلفیقی از حروف بزرگ، حروف کوچک و اعداد  باشد} پس از وارد کردن گذرواژه خود  تیک سبزرنگی به نشانه تائید گذرواژه مشاهده می کنید،

مقابل فیلد Password  کلیدی با نام Generate password  وجود دارد، این کلید زمانی مورد استفاده قرارمی گیرد که تمایل به انتخاب گذرواژه تصادفی داشته باشید

سپس در قسمت ((Password(Again)(گذر واژه (تائید))مجددا گذرواژه مورد نظر خود را برای اطمینان بیشتر وارد کنید و پس از وارد کردن گذر واژه در فیلد  گذرواژه تائید چنانچه گذرواژه دوم با گذرواژه اول مطابقت داشته  باشد تیک سبزرنگی به نشانه تائید مشاهده می کنید حالا بعد از انجام دادن همه این مراحل بر روی کلید  Create User کلیک کنید  تا شناسه برای بانک اطلاعاتی ایجاد شود.

صفحه مدیریت ایجاد شناسه برای بانک اطلاعاتی در Cpanel 11

دراین صفحه مشخصات شناسه  که شامل :نام شناسه و گذر واژه می باشد به طور کامل نمایش داده می شود، بعد از مشاهده  آن، کلید Go Back را کلیک کنید و به صفحه قبلی باز  گردید.

صفحه نمایش شناسه و گذرواژه ایجاد شده برای بانک اطلاعاتی در Cpanel 11


نکته : قبل از انتخاب کلید Go Back حتما نکته های ذکر شده در زیر را مطالعه کنید!

1-نام شناسه  خود را حتما در یک فایل مانند WordPad و یا  Notepad در کامپوتر خود وارد و ذخیره کنید تا در هنگام نصب جوملا1.5  با مشکل روبرو نشوید.

2-در این آموزش شناسه بانک اطلاعاتی joomlas می باشد، و گذر واژه آن 123456789 است، شما می توانید هر اسم دیگری متناسب با نام سایت خود انتخاب کرده و آن را وارد و ایجاد کنید.

حالا پس از ایجادبانک اطلاعاتی و شناسه به همراه گذرواژه، شما باید بانک اطلاعاتی و شناسه  ایجاد شده خود را به هم معرفی و اختصاص دهید، برای انجام این کار باید در قسمت Add User To Database در فیلد User  نام شناسه  و در فیلد Database نام بانک اطلاعاتی مورد نظرخود را انتخاب کنیدو  بعد از  انتخاب این دو گزینه  بر روی کلید Add کلیک کنید.

اختصاص شناسه ایجاد شده برای پایگاه داده به بانک اطلاعاتی در Cpanel 11

پس از کلیک کردن بر روی  کلید  Add وارد قسمت  My SQL Account Maintenance می شوید ، که در سمت بالای این قسمت شناسه و نام بانک اطلاعاتی مورد نظر نمایش داده شده است، در این صفحه در واقع سطح دسترسی شناسه بانک اطلاعاتی را مشخص می کنید، می توانید گزینه ها را بنا بر میزان دسترسی که می خواهید به شناسه بدهید مشخص کنید. (توصیه می شود که دسترسی کامل را در این قسمت به کاربر بانک اطلاعاتی داده شود)

برای این کار گزینه  ALL PRIVILEGES که شامل همه موارد می شود را انتخاب کنید و دسترسی کامل به شناسه بانک اطلاعاتی دهید، برای تائید و ذخیره این فرایند بر روی کلید make changes  را کلیک کنید.

تعیین سطح دسترسی شناسه بانک اطلاعاتی در Cpanel 11

درقسمت MySQL Database wizard شناسه و بانک اطلاعاتی معرفی شده را نشان می دهد، که به یکدیگر اختصاص داده شده است، بعد از مشاهده بر روی کلید Go Back کلیک کنید.

قسمت نمایش اختصاص شناسه به بانک اطلاعاتی در Cpanel 11

با زدن کلید Go Back به قسمت My SQL Database بر می گردید، در این قسمت در سمت پائین جدولی موجود می باشد که در آن نام DATABASE (بانک اطلاعاتی )، SIZE (حجم ) و USER (شناسه) و ACTIONS (فرامین) وجود دارد:

1-در قسمت DATABASE : نام بانک اطلاعاتی ایجاد شده را نشان می دهد.

2-ر قسمت SIZE :حجم بانک اطلاعاتی را نشان می دهد که برحسب مگا بایت است.

3-در قسمت USER: شناسه ایجاد شده را نشان می دهد.

4-در قسمت ACTIONS: فرامین مورد نظر است، که در اینجا به عنوان مثال تنها حذف بانک اطلاعاتی  می باشد.

نمایش نام پایگاه داده و نام کاربری در cpanel برا نصب جوملا 1.5

مجددا به شما تبریک می گوییم شما توانستید بانک اطلاعاتی همراه با شناسه و گذرواژه مربوطه را جهت نصب جوملا فارسی 1.5 بدون هیچ مشکلی ایجاد کنید.

برای برگشتن به صفحه اصلی Cpanel در قسمت MySQL Database سمت بالا گزینه home را انتخاب کنید و در انتها برای خروج از محیط مدیریت میزبانی وب خود بر روی کلید Logout کلیک کنید.

برگشتن به صفحه اصلی cpanel جوملا 1.5

منبع: joomla.ir

جولای 11th, 2009 | تعداد بازدید/213 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.irAll Comments :
سید احمد سیدی حائری :

سلام
با تشکر از شما بابت استفاده از مقاله جوملا فارسی
لطفا برای به روز رسانی تصاویر مجددا مقاله را از سایت جوملا فارسی بردارید و خواهشمند است لینک به صفحه اصلی مقاله را نیز در سایت خود و در ادامه مطلب قرار دهید.
با تشکر از شما
سید احمد سیدی حائری