صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

HDR‌ چيست ؟

مرحله اول، وسایل لازم را تهیه کنید:

دوربینی که بتواند RAW عکاسی کند، پیشنهاد میکنم از دوربینی استفاده کنید که Auto Bracketing هم داشته باشد.

سه پایه عکاسی.

نرم افزار Photomatix

دانلود:

Photomatix Pro 4

Photomatix Pro 4 64bit

نرم افزار Photoshop ترجیها CS5

آشنایی با Masking در Photoshop

مرحله دوم، دنیا را از نو ببینید:

جایی را در نظر بگیرید که نور های شدید در کنار تاریکی های شدید قرار گرفته اند. میدانید که اگر از چنین صحنه ای عکس بگیرید خوب از آب در نمی آید. همچنین شما جرات نمیکنید مستقیم به آفتاب نگاه کنید و عکس بگیرید ولی با HDR میتوانید! هرچه بیشتر HDR عکاسی کنید یاد خواهید گرفت که باید از نور و دنیایی که در آن زندگی میکنید تشکر کنید!

 

گزینه های مناسب برای HDR:

یک صحنه خوب برای عکس HDR صحنه هایی هستند که دارای تاریکی ها و نورهای شدید است، وقتی شما در چنین مکان هایی قرار میگیرید، ذهن شما قسمت های تاریک را روشن تر میکند و روشنایی ها را تیره تر، که تهیه عکس خوب بدون HDR در چنین مکان هایی تقریباً غیر ممکن است، نمونه ای که در زیر میبینید تصویری از میدان Square نیویورک است که گزینه ای بسیار خوب برای HDR به حساب می آید. همیشه یادتان باشد که ذهن شما همیشه در حال فیلتر کردن تراز های نور است کاری که از یک دوربین بر نمی آید و شما هیچ وقت به آن توجه نمیکیند!

عکاسی HDRاین تصویر قبل از HDR است، بد نیست ولی تکراری خسته کننده و قابل پیشبینی است.

عکاسی HDRاین تصویر بعد از HDR است، این تصویر جالب تر و زنده تر است، نه؟ به نظر من HDR واقعاً کمک میکند تا “احساس” صحنه ای که در آنجا بودید را ثبت کنید و تفکر و نوع اندیشه را از تصویر بیرون بکشید.

مرحله سوم، از یک صحنه عکاسی کنید:

برای بدست آوردن بهترین تصویر HDR باید به تعداد کافی تحت Exposure های مختلف (حداقل ۳ عکس) از یک صحنه عکاسی کنید تا به خوبی گستره دینامیکی صحنه پوشش داده شود.

عکاسی HDR

عکاسی HDRباید در حالت حالت Aperture Value یا AV عکاسی کنید.

عکاسی HDRدر حالت Auto Exposure Bracketing یا AEB است نورسنج را روی +/- ۲ تنظیم کنید.

مود عکاسی را روی Continues Shooting یا “عکاسی پشت سر هم” تنظیم کنید.

در این حالت سه بار عکس بگیرید و دوربین شما به صورت خود کار سرعت شاتر را تغییر میدهد تا سه عکس با تیرگی و روشنی مختلف به دست آید.

اگر دوربین شما AEB ندارد و یا اینکه نیاز به پنج عکس از یک صحنه دارید نگران نباشید، میتوانید به صورت دستی (در حالت AV) نورسنج دوربین را در هر بار عکس گرفتن در مقدار مختلف قرار دهید و عکاسی کنید.

در صورتی که در حین عکس گرفتن کادر دوربین کمی تکان خورد Photomatix به صورت خودکار تصاویر را روی هم تطبیق میدهد ولی استفاده از سه پایه پیشنهاد میشود.

مرحله چهارم، استفاده از نرم افزار Photomatix Pro برای تهیه عکس های HDR:

در این بخش خواهید آموخت که چگونه با استفاده از سه تصویر گرفته شده از یک صحنه تحت Exposure های مختلف و با استفاده از Tone Mapping و Exposure Fusion یک تصویر HDR بدست آوریم، یادتان باشد که در این بخش قانون خاصی وجود ندارد و بیشتر بخشها بستگی به عکس و سلیقه خودتان دارد و با چند بار انجام این مراحل در این کار خبره خواهید شد.

عکاسی HDR

توجه:

در نرم افزار Photomatix میتوانید “یک” عکس را توسط Tone Mapping ویرایش کنید (که در آخر این آموزش توضیح داده شده) اما این آموزش به شما HDR را با استفاده از حداقل “سه” عکس از یک صحنه خواهد آموخت و یک عکس برای HDR کافی نیست.

تصاویر خود را در Photomatix باز کنید:

به منوی File و Load Bracketed Photos را انتخاب کنید یا…

کلید میان بر Ctrl+G را بزنید یا…

تصاویری که از یک صحنه گرفته اید را با هم انتخاب کنید و آنها در برنامه Drag کنید که در این حالت پنجره زیر باز میشود، که باید گزینه اول را انتخاب کنید.

عکاسی HDR

یا در صفحه اصلی روی Load Bracketed Photos کلیک کنید، روی Brows کلیک کنید و عکس های خود را انتخاب کنید.

عکاسی HDR

عکاسی HDR

تصاویر خود را در Photomatix پردازش و Merge کنید:

در این مرحله تنظیماتی در مورد پردازش و یکی کردن (Merge) در اختیار شما میگذارد.

اگر در حین عکاسی دوربین را در دستتان گرفته بودید و از سه پایه استفاده نکردید حتماً چک باکس Align Source Images را انتخاب کرده و گزینه By Matching Features را انتخاب کنید، ولی پیشنهاد میشود اگر از سه پایه نیز استفاده کردید این گرینه را انتخاب کنید چرا که ممکن است کادرتان به مقدار خیلی ناچیز تغییر کرده باشد.

اگر تصویر دارای سوژه های متحرک (مثل انسانها) است، گزینه Reduce Ghosting Artifacts را انتخاب کنید. گزینه Semi-Manual را برای نتیجه بهتر انتخاب کنید.

اگر تصاویر شما RAW است، گزینه Reduce Noise را در حالت On Source Images انتخاب کنید، البته میتوانید روی تصاویر Jpeg و Tiff نیز این گزینه را انتخاب کنید و روی Ok کلیک کنید.

عکاسی HDR

گزینه ها را طبق سلیقه خود تنظیم کنید:

در این مرحله پنجره ای باز میشود که در واقع نتیجه ترکیب عکس های شماست ولی کار ما هنوز تمام نشده! پنجره Adjustments در سمت چپ گزینه هایی را برای تنظیمات، پردازش و روشها در اختیار شما میگذارد.

عکاسی HDR

 

دو نوع پردازش وجود دارد:

Tone Mapping وExposure Fusion

 

 • Tone Mapping:

روی تصویر ۲۳ بیتی HDR و “یکی شده” یا Merge شده اعمال میشود. متنوع ترین بخش این برنامه است، که سبک های بسیار زیادی را بسته به تنظیم ها و متود ها در اختیار شما میگذارد.

دو روش Tone Mapping وجود دارد:

Detail Enhancer و Tone Compressor

عکاسی HDR

Detail Enhancer: این روش کنتراست موضعی و جزئیات را افزایش میدهد و این اجازه را به شما میدهد تا تصویرتان را به روش های خلاقانه ای ویرایش کنید.

عکاسی HDR

Tone Compressor: این روش به تصویرتان ظاهری “عکسی” یا “فتوگرافیک” میدهد.

گزینه هایی که در قسمت Detail Enhancer وجود دارد:

Strength: بهتر است این گزینه را روی ۱۰۰% قرار دهید.

Color Saturation: اشباع رنگ، این گزینه را در اندازه منطقی قرار دهید، مقدار آن را خیلی زیاد نکنید، یادتان باشد HDR مربوط به نور میباشد نه رنگ اشباع شده!

Luminosity: درخشش، هرچه قدر اسلایدر این گزینه را به سمت راست بکشید، تصویرتان کنتراست کمتری خواهد داشت، اگر در عکستان در نور روز دچار مشکل هاله نور یا حلقه نور شدید، این گزینه میتواند با کشیدن اسلایدر به سمت راست کمک کند، روش دیگر مقابله با این مشکل بعداً توضیح داده شده.

Microcontrast: گزینه ای مرموز که به جزئیات و نوسانات در رنگها در مقیاس های بسیار کوچک کمک میکند، باید خودتان این گزینه را دستکاری کنید تا نتیجه را ببینید!

Smoothing: این گزینه ای مهم است که به عکستان ظاهر HDR ی میدهد! و هر قدر مقدار آنرا بیشتر کنید عکستان بیشتر ظاهر HDR به خود میگیرد، باز هم باید خودتان امتحان کنید تا ببینید!

White Point & Black Point: این گزینه را طوری تنظیم کنید که منحنی Histogram که به صورت یک کوه هست در مرکز قرار بگیرد، اگر این منحنی به چپ یا راست متمایل شود شما در واقع نور از دست داده اید که خوب نیست.

عکاسی HDR

گزینه های دیگر: گزینه های دیگر هم جالب هستند ولی من شخصا زیاد با آنها کار نمیکنم، سعی کنید خودتان روش های مختلف را امتحان کنید. مثلا Micro-Smoothing میتواند برای از بین بردن Noise کمک کند ولی من از برنامه دیگری برای از بین بردن Noise استفاده میکنم که بعدا توضیح خواهم داد.

عکاسی HDR

گزینه های این بخش را دستکاری کنید تا به نتیجه دلخواه برسید

 

 • Exposure Fusion:

تصاویر را با هم ترکیب میکند و باعث به وجود آمدن تصاویری طبیعی تر میشود و مزیت دیگری که دارد این است که نویز عکس را کم میکند.

عکاسی HDR

پنجره Preview سمت راست پیش نمایشی از تصویر نهایی Tone Map شده را نشان میدهد. میتوانید اندازه نمایش را با استفاده از گزینه هایی در بالای آن تغییر دهید.

باید بدانید که پیش نمایش تصویری تقریبی را به شما نشان میدهد و تصویر نهایی شما ممکن است کمی با پیش نمایش متفاوت باشد.

دکمه های پایین پنجره Setting به شما اجازه Undo و Redo کردن تنظیمات، برگشتن به حالت پیش فرض یا Default و ذخیره کردن تنظیمات شخصی خودتان را میدهد.

همچنین شما میتوانید از تنظیمات از قبل آماده یا Presets نیز استفاده کنید، بدین منظور در پانل Preset Thumbnails روی تصاویر کوچک کلیک کنید. تنظیمات از قبل آماده به صورت پیش فرض در دسترس است اما اگر شما برای سرعت بیشتر تنظیمات خودتان را ذخیره کرده اید، روی تب My Presets کلیک کنید تا Thumbnail ها یا تصاویر کوچک آن را ببینید.

وقتی از نتیجه تنظیم ها راضی بودید روی Process کلیک کنید و تصویر خودتان را ذخیره کنید.

عکاسی HDR

پنجره Preview تصویری کم کیفیت را نشان میدهد، برای ذخیره عکس با کیفیت بالا باید پس از کلیک کردن روی دکمه Process (زیر پنجره Setting) گزینه File > Save As را انتخاب کنید.

تصویر تهیه شده ۱۶ بیتی است، هر چند میتوانید آن را با فرمت Jpeg 8 بیتی ذخیره کنید، ولی پیشنهاد میشود برای ویرایش های بعدی آن را Tiff 16 بیتی ذخیره کنید.

عکاسی HDR

مرحله پنجم، ادامه کار در فتوشاپ:

این بخش اختیاری است.

کارهایی که قرار است در فتوشاپ انجام دهیم:

 • وارد کردن تمام عکس های اولیه و عکسی که به وسیله Photomatix ساخته شده به فتوشاپ.
 • ترمیم کردن قسمتهایی که به خاطر قسمت های بسیار تیره عکس های اولیه از بین رفته است (به وسیله Masking).
 • ترمیم کردن سوژه های متحرکی مثل افراد و اتومبیلها که در تصویر مثل روح شده اند، این کار را با استفاده از یکی از عکس های RAW انجام خواهیم داد.

RAW Importer در فتوشاپ:

میدانستید که RAW Importer در فتوشاپ برای فایل های JPEG هم کار میکند؟ در قسمت

Edit >> Preferences >> Camera Raw >> JPEG and TIFF Handling

هر دو را روی گزینه سوم قرار دهید مثل تصویر زیر:

عکاسی HDR

اگر با فتوشاپ CS3 کار میکنید در قسمتPreferences >> File Handling گزینه Prefer Adobe Camera RAW for JPEG Images را تیک بزنید.

اگر فتوشاپ شما فایل های RAW را باز نمیکند احتمالا از ورژن قدیمی استفاده میکنید، پیشنهاد میکنم از آخرین ورژن فتوشاپ استفاده کنید.

حالا عکس های اولیه و عکسی که در Photomatix ساخته اید را باز کنید، پنجره ای که در پایین میبینید Raw Importer است، این گزینه ها واقعا عالی هستند، یکی از تفاوت هایی که Raw با Jpeg دارد همین است. در واقع RAW اطلاعات نور بیشتری نسبت به Jpeg دارد که میتوانید از طریق Raw Importer به آنها دسترسی پیدا کنید.

کاری که قرار است انجام دهیم این است که از عکس های اولیه HDR یکی از بهترینشان را انتخاب کنیم و اسلایدرها و گزینه های Raw Importer را آنقدر دستکاری کنیم تا شبیه عکس HDR شود (عکسی که قبلا در Photomatix ساخته بودیم) و این عکس را با عکس HDR ترکیب کنیم، هدف ما دو چیزاست:

۱- عکسمان طبیعی تر به نظر آید.

۲- قسمت هایی که دارای سوژه های متحرک بودند و حالا مثل روح شده اند را ترمیم کنیم.

حالا از عکس های اولیه، هر عکسی که چیزی برای ترکیب کردن با عکس HDR هست را باید در Raw Importer باز کنیم، مثلا اگر در یکی از آنها اتوبوس و در دیگری مردم واضح افتاده اند، هر دو عکس را باید در Raw Importer ویرایش میکنیم تا حدودی شبیه عکس HDR که در Photomatix ساخته بودیم شود.

همان طور که میبینید من Fill Light و Black را زیاد کردم وVibrance و Saturation و Clarity را با توجه به عکس تنظیم کردم که تا حدودی مثل عکس HDR شود، البته این تنظیم ها در هر عکسی متفاوت میباشد.

عکاسی HDR

مرحله ششم، Masking:

حالا هر عکس را در یک لایه فتوشاپ کپی میکنیم، همان طور که در عکس میبینید، ترتیب آنها مهم نیست ولی باید لایه عکس HDR بالا تر از همه باشد.

عکاسی HDR

حالا شروع به Masking میکنیم، مراحل زیر را طی کنید:

 1. روی لایه رویی کلیک کنید.
 2. به مسیر Layer > Create Layer Mask > Reveal All منوی بالا بروید.
 3. ابزار قلم را انتخاب کنید یا دکمه B را فشار دهید.
 4. حالا Opacity قلم را روی %۳۰ قرار دهید و سایز قلم را ۱۰۰ انتخاب کنید و Hardness را ۰ قرار دهید، میتوانید سایز قلم را با دکمه های ] و [ کوچک و بزرگ کنید.

عکاسی HDR

 1. حالا کنار لایه یک باکس سفید ظاهر شده، میبینید؟ باید حتما روی آن کلیک کنید چون این باکس مربوط به Mask است.
 2. برای این که مطمئن شوید رنگ مشکی را انتخاب کرده اید، دکمه D را فشار دهید.
 3. حالا با ابزار Brush قسمت هایی میخواهید ترمیم شود کلیک کنید، با هر بار کلیک %۳۰ از آن قسمت را شفاف تر میکنید و لایه زیرین دیده میشود.
 4. پس از این که کار Masking تمام شد این لایه را با لایه زیرین یکی کنید (Ctrl + E).

اگر این قسمت خیلی شما را گیج کرد این ویدئو را ببینید:

Introduction to Photoshop Layer Masks

عکاسی HDRباکس سفید کنار لایه ماسک آن لایه است و لکه های مشکی باعث میشود لایه زیری دیده شود.

لایه زیری لایه ای است که در آن ایراد هایی مثل فلو شدن بعضی قسمت های تصویر وجود ندارد.

عکاسی HDRدر این لایه نیز از عکسی استفاده کرده ام که مردم در بهترین حالت قرار دارند و با Mask کردن لایه رویی (عکس HDR) ایراد عکس که انگار مردم مثل روح شده اند را برطرف کردم.

مرحله هفتم، از بین بردن Noise:

شاید متوجه شده باشید که در تصویرتان کمی Noise وجود دارد، این نویز در نرم افزار Photomatix به وجود آمده است، که میشود به راحتی آن را پاک کرد.

Noiseware Professional: بهترین برنامه ای که برای پاک کردن Noise به شما پیشنهاد میکنم، البته لازم نیست درباره آن توضیح دهم فقط تصویر زیر را ببینید و خودتان متوجه میشوید.

عکاسی HDR

این هم نتیجه کار…

عکاسی HDR

آخرین بخش، تهیه عکس HDR با استفاده از یک فایل RAW:

بعضی وقت ها سوژه شما متحرک هست و شما مجبور هستید با یک عکس کار کنید، ولی در شرایطی که سوژه ثابت است پیشنهاد میکنم از چند عکس استفاده کنید، ولی نتیجه در دو حالت خوب خواهد بود.

برای این کار در Photomatix عکس RAW را باز کنید (Ctrl + O) و مستقیما تنظیمات Tone Mapping را روی عکس اعمال کنید! به همین سادگی! تصاویرHDR زیر را ببینید تا متوجه شوید که چه عکس های زیبایی میشود با Tone Mapping و “یک” عکس RAW تهیه کرد:

عکاسی HDR

عکاسی HDR

عکاسی HDR

عکاسی HDR

امیروارم از این آموزش لذت برده باشید، این هم ۳ تا ویدئو که بهتر مطلب رو یاد بگیرید، البته فایل ها FLV و زبان آنها انگلیسی است (بهتر است با برنامه KM Player باز کنید).

Introduction to Photomatix Pro for Windows

Tutorial on Photomatix Pro Tone Mapping

Introduction to Photoshop Layer Masks

سوالات خود را در قسمت Comments مطرح کنید.

ترجمه: امیر پروا

منبع: Stuck in Customs

می 16th, 2012 | تعداد بازدید/112 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir