صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

چگونه عینک واقعیت مجازی گوگل، دنیای ما را تغییر خواهد داد؟

تا حالا دیگر حتما باید از خبر هیجان‌انگیز عینک واقعیت مجازی گوگل آگاه شده باشید.

با خواندن خبر، خودم را عینک به چشم تصور کردم و سعی کردم در نظرم بیاورم که این پروژه گوگل چگونه می‌تواند بر زندگی و نحوه کاربری اینترنتی ما تأثیر بگذارد. نسخه اول این عینک می‌تواند پر از باگ، گران، سنگین یا نازیبا باشد، اما این وسیله پتانسیل ایجاد تغییر بنیادی در زندگی ما را دارد.

Sergey Brin
سرگئی برین و عینک گوگل

البته تصور اینکه، مثلا یک سال و نیم بعد در خیابان‌های ایران و در محل کار یا تحصیل این عینک را به چشم بزنیم، می‌تواند خیلی جالب باشد. لابد خیلی‌ها یک جورهایی به ما نگاه خواهند کرد، جلوی ورود ما با این عینک به خیلی جاها گرفته خواهد شد، سرعت کند اینترنت اذیتمان خواهد کرد و به علاوه به خاطر عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و برخی از سرویس‌ها، کلا خیلی وقت‌ها از خریدمان پشیمان خواهیم شد.

اما بیاییم فارغ از موج خبری اولیه و این خیالات، نگاهی ژرف به این وسیله و کاربرد آن و تغییری که در دنیای ما ایجاد خواهد کرد بیندازیم.

۱- مسئولیت: در آینده دیگر نمی‌شود حدس زد چه کسی عینک هوشمند به چشم زده و چه کسی عینک معمولی. هر کسی که عینک هوشمند دارد، می‌تواند هر آن که اراده کند از منظره جلوی خود عکس و ویدئو بگیرد و به اشتراک بگذارد.

دوربین گوشی‌های هوشمند قبلا دنیای ما را تغییر داده بودند، اما حالا عینک گوگل به نوع دیگری دنیای مار ا تغییر خواهد داد. با عینک گوگل همه ما همواره در حال رصد خواهیم بود و هر آن ممکن است که عکس یا ویدئویی از ما به اشتراک گذاشته شود.

همین قابلیت عینک گوگل ممکن است باعث شود که قوانینی برای محدودیت استفاده از آن وضع شود.

۲- مسئله دیگر این است که چالشی است که دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در این عینک‌ها می‌تواند برای پلیس و کاربران ایجاد کند. یک ویدئوی ضبط شده در عینک یک فرد در ترکیب با فن‌آوری تشخیص چهره می‌تواند باعث محکومیت طولانی‌مدت یک فرد دیگر یا خود فرد شود.

۳- شهروند-روزنامه‌نگارهایی که هیچ صحنه‌ای را از دست نخواهند داد: با عینک گوگل بدون اینکه لحظه باارزشی را از دست بدهید، می‌توانید در لحظه از یک صحنه به صورت چندرسانه‌ای گزارش کنید. شما دیگر بدون وفت وقت، بدون اینکه نیاز باشد گوشی هوشمندتان را از جیب بیرون بکشید و اپلیکیشن مورد نظر را اجرا کنید، می‌توانید عکس و ویدئو بگیرید.

به یاد بیاورید که تا به حال به خاطر همین تأخیر زمانی امکان گرفتن چه عکس‌ها و ویدئوهای خوبی را از دست داده‌اید.

۴- با عینک گوگل دنیای واقعی و مجازی ما در هم خواهند آمیخت. دیگر توییتر و ایمیل همیشه در پیش چشم ما خواهند بود.

در این صورت مغز ما واقعا دچار سرریز اطلاعات خواهد شد و جز با برداشتن عینک راهی برای آسودن نخواهیم داشت.

۵- هنر و خلاقیت: بعضی مواردی که در بالا گفتم ممکن شما را نسبت به عینک گوگل بدبین کند، اما تصور کنید که این عینک تا چه میزان می‌تواند خودابرازی شما را افزایش بدهد، با این عینک شما می‌توانید همان چیزی را که می‌بینید، ثبت و ضبط کنید، البته ممکن است نسخه‌های ابتدایی این عینک، کیفیت دوربین خوبی نداشته باشند و چیزی را که ثبت می‌کنند، وضوح بینایی چشمانمان را نداشته باشد، ولی تصور اینکه همان قابی را که می‌بینیم، بتوان بی درسر برای همیشه ثبت کرد، هیجان‌انگیز است.

۶- عینک گوگل، هیولایی علیه اپل و فیس‌بوک: اگر مجبور نباشیم، گوشی‌مان را بیرون بیاوریم تا از طریق آن مسیرمان را پیدا کنیم، به دوستانمان پیام بفرستیم یا عکس بگیریم، واقعا چه نیازی به آی‌فون یا فیس‌بوک خواهد بود.

یک سال تا زمان به بازار آمدن عینک گوگل باقی مانده است، اما شرکت‌های رقیب گوگل اگر منتظر بمانند تا ببینند چه پیش خواهد آمد و از حالا به فکری راهکاری نباشند، شاید به زودی به دنیایی مواجه بشوند که در آن همه مردم از دریچه گوگل به پیرامونشان می‌نگرند!

فن‌آوری تشخیص صدای این عینک، هم‌اکنون باید اپل را بابت آینده سیری با نگرانی مواجه کرده باشد. اما اپل که در ساختن سخت‌افزار بسیار باتجربه‌تر از گوگل است، شاید به خودش بیاید و همچون گوگل عینک‌ساز شود!

عینک گوگل، فیس‌بوک را باید بیشتر نگران کند، فیس‌بوک شرکتی است که فعلا جز یک شبکه اجتماعی چیز زیادی ندارد، مسلما مطابق راهبرد چند ماه اخیر گوگل، این شرکت با عینک‌اش در پی جا انداختن بیشتر گوگل پلاس برخواهد آمد.

بله! شما ممکن است بگویید که این عینک مبتنی بر اندروید است و ممکن است اپلیکیشن فیس‌بوک را بشود روی این عینک نصب کرد، اما گوگل احتمالا در این زمینه اینقدر باسخاوت نخواهد بود و ممکن است جلوی نصب اپلیکیشن‌های ثالث را بگیرد.

فیس‌بوک و اپل راهی جز اتحاد در برابر گوگل نخواهند داشت، اگر اپل مانند توییتر، فیس‌بوک را با iOS ادغام کند و اجازه بدهد که اشتراکات کاربران به صورت پیش‌فرض در فیس‌بوک بارگزاری شود، در این صورت می‌تواند با ساختن یک سخت‌افزار رقیب، ضدحمله‌ای مؤثر به گوگل ترتیب دهد.


عینک گوگل، سخت‌افزاری خواهد بود که می‌تواند با در دسترس قرار دادن همه سرویس‌های گوگل از گوگل پلاس و نقشه گوگل تا جی‌میل و جی‌کال و لتیتود، به یکباره کاری کند که این سرویس‌ها یک شبه راه صد ساله را طی کنند.

اگر گوگل زیرکی لازم را برای به بازار فرستادن یک عینک ارزان با سخت‌افزار مناسب و رابط کاربری خوب داشته باشد، این عینک واقعا باید شرکت‌های رقیب را بترساند.

منبع: + و + و یک پزشک

آوریل 7th, 2012 | تعداد بازدید/119 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir