صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

آیا مووبل‌تایپ هنوز زنده‌ست؟

تا همین ۴، ۵ سال پیش، مووبل‌تایپ یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا بود که از طرف کاربرای ایرانی انتخاب و استفاده می‌شد. اگر بخوایم یه‌کم به عقب برگردیم، شاید بشه گفت که نسخه ۳ مووبل‌تایپ یکی از تاپ‌ترین نسخه‌های این سیستم از نظر تعداد نصب در اون بازه زمانی بود که طرفدارای زیادی هم داشت. بعد از اون، سیکس‌اپارت گام بزرگ دیگه‌ای رو برداشت و MT4 رو معرفی کرد؛ سیستمی که فوق‌العاده بهبود پیدا کرده بود و پر از امکانات جدید بود.

movable type

برای فارسی‌سازی نسخه ۳، تیمی از قبل تشکیل شده بود و پلاگین فارسی‌ساز رو منتشر کرد اما برای نسخه ۴ می‌شه گفت که تقریبا دیگه تیمی وجود نداشت که بخواد این کار رو انجام بده. ارائه پلاگین فارسی برای نسخه ۴ ام‌تی هرچند با تاخیر زیادی (که به‌خاطر نبود نیروی کافی اتفاق افتاده بود) مواجه شد اما خروجی کار خیلی ایده‌آل بود. توی ایران، اوج مووبل‌تایپ تا همین نقطه بود چرا که بعدش کم‌کم همه افرادی که برای این کار زمان می‌ذاشتن به مشکل خوردن و عملا پشتیبانی‌ای به کاربرا صورت داده نشد.

نسخه ۵ ام‌تی هم بعد از مدتی منتشر شد و سیکس‌اپارت نشون داد که به‌خوبی از پس نیاز کاربرانش بر اومده اما سال قبل اتفاقی افتاد که شاید زیاد کاربرای ام‌تی رو خوشحال نکرد. شرکت Video Egg، سیکس‌اپارت رو خرید تا با تغییر نام به Say Media وارد عرصه تبلیغاتی بشن. اما این وسط چه بلایی سر مووبل‌تایپ اومد؟

سیکس‌اپارت همون اول چندتا از سرویس‌های خودش رو مثل شبکه Vox تعطیل کرد اما این موضوع رو هم اعلام کرد که مووبل‌تایپ توسعه پیدا می‌کنه. چند ماه بعد، مجدد خبری منتشر شد که شرکت سیکس‌اپارت ژاپن (که وظیفه توسعه مووبل‌تایپ رو به‌عهده داشت) توسط Infocom که یک شرکت فناوری ژاپنی هستخریداری شده و قراره از این به‌بعد، توسعه ام‌تی به کمک اون‌ها پیش بره. در واقع اگه به‌صورت کلی به قضیه نگاه کنیم، این وسط تیم توسعه ام‌تی تغییر زیادی نکرد فقط اسم شرکت‌ها عوض شد.

الآن چند ماه از این قضیه می‌گذره و سایت مووبل‌تایپ هم اخیرا در مطلبی اشاره کرده که طی این مدت (نسبت به نسخه ۴ تا ۵) چقدر پروژه ام‌تی پیش رفته و چه میزان از خطاهای برنامه‌نویسیش برطرف شده. ولی سوالی که این‌جا مطرح می‌شه اینه که آیا ام‌تی هنوز هم به‌همون صورت توسعه داده می‌شه؟

جوابش این سوال خیلی ساده‌ست؛ بله! اما در واقع تغییراتی که تو این مدت صورت گرفته، توی سیاست‌های کلی توسعه سیستم هم اثر گذاشته. می‌شه گفت که الآن مووبل‌تایپ یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا توی کشور ژاپن هست. شرکت‌های زیادی بر پایه هسته اصلی MT پلاگین‌های بزرگی رو براش نوشتن که از بین اون‌ها می‌شه به MTCMS، Genova CMS و Power CMS اشاره کرد. می‌شه گفت که پاور سی‌ام‌اس یکی از بهترین اون‌هاست که به‌تازگی نسخه جدیدی هم ازش عرضه شده. در کل برای همین هم هست که تیم اصی توسعه ام‌تی، اکثرا از کشور ژاپن هستن. خود مووبل‌تایپ هم به‌تازگی خبری رو منتشر کرد که توی اون اشاره به انتشاره بسته مخصوص تلفن‌های هوشمند شده که کاربر به‌کمک اون می‌تونه یه سری ویژگی‌هایی رو توی سیستم اضافه کنه.

با توجه به همه این موارد، می‌شه خیلی راحت به این نتیجه رسید که مووبل‌تایپ کماکان به همون صورت در حال توسعه هست فقط این وسط اتفاقی که افتاده اینه که تغییر سیاست‌های سیکس‌اپارت باعث شده که مشتری‌های جهانی استفاده‌کننده از ام‌تی کم‌بشن و از طرفی، این بازار هدف به‌صورت بومی مدیریت بشه.

هرچند الآن سیستم‌های قدرتمند دیگه‌ای هم مثل دروپال یا حتی وردپرس هستن که به‌خوبی تونستن نیاز بازار رو تامین کنن، اما به‌نظرم هنوز هم ام‌تی یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده به‌عنوان سیستم مدیریت محتوای یک سایت ایرانی هست؛ البته با یک سری استثنا!

دسامبر 26th, 2011 | تعداد بازدید/236 views | دسته بندی : تازه ها
برچسب ها:
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir