صفحه اصلی | فرم درخواست / ثبت شکایات | پیش فاکتور | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما | ورود / ثبت نام فانوشت

فضا به همه تعلق داردفضا به همه تعلق دارد

براساس گزارش CNN، بیش از 40 سال پس از فرود تاریخی انسان برروی ماه،‌ باز آلدرین اکنون به مشاور دولت آمریکا برای آینده برنامه فضایی و چگونگی قابل دسترس‌سازی روزانه فضا برای همه انسان‌ها در این کشور تبدیل شده‌است.

ناسا سال‌ها است که برنامه اکتشافات فضایی‌اش را به پیش برده‌است اما با ظهور شرکت‌های خصوصی مانند ویرجین گلکتیک و Space X که برروی پروازهای زیرمداری تمرکز دارند، به نظر می‌آید برنامه‌های دولتی و خصوصی در زمینه سفرهای فضایی درحال تفکیک شدن از یکدیگر هستند.

آلدرین می‌گوید بخش خصوصی خواهان بازگرداندن سرمایه‌اش و دستیابی به سود است. من فکر می‌کنم فراهم آوردن امکان سفر به ماه درخود سود اندکی داشته باشد. به گفته وی سوال مهم‌تر این است که مسافران این سفر چگونه باید انتخاب شوند؟ زمانی که این پرسش 25 سال پیش با حضور آلدرین مورد بررسی قرار گرفت،‌ واضح‌ترین پاسخ افرادی بودند که پول بیشتری در اختیار داشتند. اما در همان زمان سیستم قرعه‌کشی برای انتخاب این مسافران نیز مطرح شد که از نظر آلدرین این سیستم نیز می‌توانست سرمایه صرف شده را بازگرداند.

سیستم قرعه‌کشی می‌توانست بازگشت سرمایه‌ای که آلدرین در نظر داشت را تامین می‌کرد اما وی می‌گوید در آن زمان به دنبال پول سازی نبوده بلکه می‌خواسته فضا را هرچه بیشتر در دسترس انسان‌ها قرار دهد.

آلدرین امروزه بیشتر زمان خود را صرف سفرهای جاده‌ای، غواصی،‌نشست‌های بین‌المللی درباره فضا،‌ملاقات با اعضای کنگره و توسعه سازمان‌های غیرتجاری با هدف ایجاد تمرکز و توجه نسبت به فضا و دفاع از سفرهای فضایی مقرون به صرفه می‌کند. ماموریت آلدرین شاید برای سالها سفر به ماه بوده‌است،‌اما اکنون رویای بزرگتر سفر انسان به مریخ را در سر می‌پروراند، سفر انسان به جایی که تاکنون هرگز به آن قدم نگذاشته‌است.

آگوست 18th, 2013 | تعداد بازدید/52 views | دسته بندی : تازه ها
محمود رضا مرادی مهرآبادی

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir